Jest mało prawdopodobne, żeby Iran w tym roku pozyskał broń atomową. Powód? Wciąż nie ma i w najbliższym czasie nie będzie miał możliwości wyprodukowania wystarczającej ilości wzbogaconego uranu - wynika z projektu raportu amerykańskiego Institute for Science and International Security (ISIS). Dokument, do którego dotarła agencja Reutera, przestrzega też przed atakiem z powietrza, jako najmniej skutecznym środkiem powstrzymania irańskiego programu.
Raport instytutu założonego przez nuklearnego eksperta Davida Albrighta przedstawia zimną, pozbawioną politycznych emocji, analizę obecnego stanu irańskiego programu atomowego.
Jest mało prawdopodobne, żeby Iran dokonał przełomowego kroku w dążeniu do pozyskania broni jądrowej dopóki jego możliwości wzbogacania uranu pozostawać będą tak ograniczone, jak to jest obecnie. Raport ISIS
Wnioski raportu kłócą się z ocenami części amerykańskich i izraelskich analityków, którzy przekonują, że irański program jest już zaawansowany do tego stopnia, że istnieje groźba, iż Iran będzie miał broń atomową być może jeszcze w tym roku.
Za mało uranu
"Jest mało prawdopodobne, żeby Iran dokonał przełomowego kroku w dążeniu do pozyskania broni jądrowej dopóki jego możliwości wzbogacania uranu pozostawać będą tak ograniczone, jak to jest obecnie" - czytamy w raporcie ISIS. Instytut twierdzi, że Iran nie podjął jeszcze decyzji o budowie bomby atomowej.
Nieopublikowany jeszcze oficjalnie raport został sfinansowany z grantu Instytutu Pokoju USA (USIP), ponadpartyjnego niezależnego ośrodka założonego przez Kongres USA w 1984 r., a finansowanego z budżetu federalnego.
ISIS doradza rządom USA i innych państw ws. irańskiego programu atomowego, a David Albright jest uważany za jednego z najlepszych fachowców w tej kwestii.
Lepiej szpiegować, niż atakować
Według autorów raportu, spośród różnych możliwych opcji próby powstrzymania irańskiego programu atomowego, najmniej skuteczny byłby atak zbrojny. Ograniczone działania militarne, takie jak atak powietrzny na instalacje nuklearne, są "przeceniane, jeśli chodzi o położenie kresu lub znaczące opóźnienie programu Iranu".
Ograniczone bombardowania "z małym prawdopodobieństwem zniszczyłyby zdolności Iranu" do wyprodukowania wzbogaconego uranu. Teheran podjął środki ostrożności, m.in. poprzez rozproszenie wirówek używanych do wzbogacania uranu w różne punkty kraju.
Według raportu "szczególnie ważne" są wywiadowcze operacje mające na celu wykrycie tajnych działań Iranu ws. atomu, w tym budowy nowych podziemnych instalacji. Wg ISIS, wywiadowcze działania Zachodu pozwoliły wykryć co najmniej jedną z tajnych instalacji atomowych Iranu.
Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Nankin2010