Iran mógł prowadzić prace nad bronią nuklearną jeszcze po 2003 roku. Tak przynajmniej wynika z raportu przedstawionego Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA). - To nieprawda - odrzuca oskarżenia Iran.
Raport przedstawiono na zamkniętym spotkaniu w Wiedniu. A jeszcze w grudniu, z oficjalnych ustaleń amerykańskiego wywiadu wynikało, że Teheran porzucił militarną koncepcję rozwoju swojego programu nuklearnego 5 lat temu. Jednak przedstawione w poniedziałek dokumenty sugerują, że mogło byś inaczej.
Irański ambasador przy MAEA Ali Asghar Soltanieh ze złością odrzucił te sugestie, a dokumenty nazwał fałszerstwem.
Kolejne spotkanie ws. sankcji
Stali członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ - Wielka Brytania, USA, Chiny, Francja i Rosja - spotkają się w Waszyngtonie, by przedyskutować możliwość wprowadzenia kolejnych sankcji na Iran i związanych z prowadzonym przez niego programem nuklearnym.
W piątek Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej opublikowała raport, który chwali Teheran za większą przejrzystość, ale mówi też, że nie dał on "wiarygodnych zapewnień", że nie budował bomby atomowej. (CZYTAJ WIĘCEJ)
Zdaniem sekretarz stanu USA Condoleezzy Rice może on być podstawą do wprowadzenia kolejnych sankcji.
Jeśli chcą kroczyć drogą sankcji, nie skrzywdzą nas. Mogą wydawać rezolucje przez 100 lat. prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad
Z kolei ewentualnymi sankcjami nie przejmuje się prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad. Po raz kolejny zapowiedział, że nie odwiodą one jego kraju od pokojowego wykorzystania energii atomowej. - Jeśli chcą kroczyć drogą sankcji, nie skrzywdzą nas. Mogą wydawać rezolucje przez 100 lat - powiedział.
Program atomowy Teheranu
Zachód podejrzewa, że Iran pod przykrywką produkcji paliwa rozszczepialnego dąży do budowy bomby atomowej. Iran stanowczo zaprzecza tym oskarżeniom i podkreśla swoje prawo do pokojowego wykorzystania atomu.
Na początku grudnia wielkie poruszenie wywołał raport amerykańskich służb wywiadowczych, oceniający, że Iran już w 2003 roku wstrzymał realizację programu budowy broni jądrowej.
Do tej pory Rada Bezpieczeństwa przyjęła dwie rezolucje w sprawie Iranu, zawierające zestawy sankcji będących odpowiedzią na niespełnienie przez Iran żądania ONZ w sprawie wstrzymania procesu wzbogacania uranu.
Źródło: BBC, AP, Reuters, CNN