Internet kontra naziści

 
Ruszyła platforma internetowa "Sieć przeciw nazistom"Netz gegen Nazis

W Niemczech ruszyła platforma internetowa "Sieć przeciw nazistom". Poświęcona jest ona walce z prawicowym ekstremizmem. Głównym inicjatorem jej powstania jest tygodnik "Die Zeit".

- Chcemy stworzyć ogólnokrajowe forum, gdzie osoby, które zetknęły się z problemem, udzielą innym porady, co robić, gdy skrajnie prawicowe poglądy wtargną w ich codzienne życie - podkreślił redaktor naczelny tygodnika Giovanni di Lorenzo. Na stronie internetowej nezis-gegen-nazis.de znajdują się informacje na temat ideologii i organizacji skrajnie prawicowych w Niemczech, w tym praktyczne, np. jak rozpoznać neofaszystę albo jak powinna zachować się osoba zaatakowana albo zagrożona przez neonazistów.

Gdzie szukać pomocy?

Osoby, które zetknęły się z problemem ekstremizmu, znajdą tam porady oraz adresy organizacji i poradni udzielających pomocy. Mogą także wymieniać się swoimi doświadczeniami na forach internetowych. Platforma "Sieć przeciwko nazistom" zawiera także bibliotekę niemieckich publikacji na temat skrajnej prawicy.

Jak podkreślają na swej stronie internetowej twórcy projektu, skrajna prawica zyskuje wpływy w niektórych środowiskach niemieckiego społeczeństwa, parlamentach, organizacjach, wśród młodzieży, ale także w internecie. Zauważają, że nie jest to fenomen jedynie wschodniej części Niemiec czy środowiska młodzieżowego, ale jest obecny we wszystkich częściach społeczeństwa. Dlatego neonazizm nie może być zwalczany jedynie przez instytucje państwa, ale także przez społeczne inicjatywy.

Piłkarze też będą walczyć z neonazizmem

Partnerami projektu "Sieć przeciw nazistom" są m.in. Niemiecki Związek Piłki Nożnej, Niemiecki Związek Olimpijski, Niemiecki Związek Straży Pożarnej oraz telewizja publiczna ZDF. Zamieszczone na stronie internetowej nagrania, w których znani piłkarze albo artyści namawiają do walki z neonazizmem, będą emitowane m.in. na stadionach podczas meczów piłki nożnej.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Netz gegen Nazis