Gubernator i Puchar Stanleya na paradzie gejów

Aktualizacja:

Było kolorowo i imprezowo. Na całym świecie z okazji Dnia Ulicy Krzysztofa odbyły się parady gejów. Po raz pierwszy w historii na tę okazję specjalne pozdrowienia nagrała przewodnicząca Izby Reprezentantów, Nancy Pelosi. Wśród uczestników marszów nie zabrakło też znanych amerykańskich polityków.

Parady gejów odbyły się m.in. w Indiach, Chile, Kolumbii, Meksyku, Francji, Salvadorze, Hiszpanii i Francji. Najwięcej marszów odbyło się w Stanach Zjednoczonych.

Pierwsze takie pozdrowienia

Największe doroczne Pride Parade w USA przeszły w Nowym Jorku, San Francisco i Chicago. Rok wyborczy spowodował, że w demonstracjach wzięło udział wielu amerykańskich polityków.

Podczas 40. parady homoseksualistów w San Francisco wyemitowano nagrane specjalnie na tę okazję pozdrowienia przewodniczącej Izby Reprezentantów, Nancy Pelosi.

- Jest to historyczny moment, bo po raz pierwszy w historii przewodniczący Izby Reprezentantów pozdrowił uczestników Parady Równości - powiedziała przedstawicielka biura organizacji parady w San Francisco, Amy Andre.

Burmistrz i gubernator na paradzie

W Nowym Jorku wśród uczestników parady pojawił się burmistrz Michael Bloomberg i gubernator stanu Nowy Jork David Paterson. Jak w poprzednich latach, manifestanci szli reprezentacyjną Piątą Aleją na Manhattanie, a pochód skończyli w dzielnicy Greenwich Village.

Tęczowe flagi symbolizujące tolerancję powiewały na 41. paradzie gejów w Chicago. Pochód otwierała piosenkarka muzyki country Chely Wright, która ostatnio oficjalnie przyznała, że jest lesbijką. Ulicami miasta przejechało kilkadziesiąt platform z muzykami i tancerzami. W kolumnie maszerujących pojawili się lokalni politycy.

Najważniejszy puchar w hokeju

Jedną z atrakcji był prezentowany po raz pierwszy na paradzie gejów Puchar Stanleya, zdobyty przez hokeistów Chicago Blackhawks. Na wiozącej go platformie pojawił się obrońca Blackhawks Brent Sopel i jego żona Kelly.

O to, by trofeum pojawiło się na paradzie, zabiegał Chicagowski Związek Hokeja na Lodzie Gejów.

Rocznica obławy

Organizowane tradycyjnie po koniec czerwca parady gejów i lesbijek w USA upamiętniają rocznicę policyjnej obławy na bar dla homoseksualistów "Stonewall Inn" w Nowym Jorku w 1969 roku, która doprowadziła do protestów i zapoczątkowała ruch gejów i lesbijek o równouprawnienie.

Z najnowszego sondażu telewizji CBS News wynika, że ośmiu na dziesięciu Amerykanów zna kogoś kto deklaruje swój homoseksualizm; jest to o 35 proc. więcej niż w 1992 roku.

Źródło: PAP, lex.pl