Gruzja: syn byłego prezydenta aresztowany


Gruzińska policja aresztowała Kotnę Gamsachurdię, syna pierwszego niekomunistycznego przywódcy Gruzji. Gruzini zarzucają mu planowanie zamachu stanu w trakcie protestów opozycji w 2007 roku.

- Zatrzymaliśmy go wczoraj na lotnisku - powiedziało źródło agencji Reuters. Nieco więcej informacji podaje niezależny gruziński portal Civil.ge. Gamsachurdia został zatrzymany podczas międzylądowania w Tbilisi samolotu z Moskwy do Baku.

Zarzuty jakie ciążą na Gamsachurdii to planowanie zamachu stanu przy pomocy rosyjskich służb specjalnych. Przestępstwa miał się dopuścić podczas protestów opozycji w listopadzie 2007 r., które niemal doprowadziły do obalenia prezydenta Micheila Saakaszwilego.

Wprowadzając stan wyjątkowy, prezydent uniknął zmiecenia przez kolejną gruzińską uliczną rewolucję, ale tym samym nadszarpnął swoją reputację demokraty. Uratował ją po części, ogłaszając wcześniejsze wybory prezydenckie, które i tak wygał.

Kotne z Rosjanami próbuje obalić Saakaszwilego

Zanim do tego doszło rząd postanowił skompromitować opozycjonistów, m.in. Kotnę Gamsachurdię, brata Konstantina, lidera jednej z partii. Gdy na ulicach wciąż manifestowali przeciwnicy Saakaszwilego, telewizja wyemitowała nagrania, na których Kotne spotyka się z rosyjskim dyplomatą w ambasadzie w Tbilisi.

W innym wyemitowanym nagraniu, tym razem audio, Kotne opowiadał bratu jak wykorzystać 150 tys. ludzi zgromadzonych przed parlamentem do walki z Saakaszwilim.

Syn buntowniczego prezydenta

Kotne jest synem Zwiada Gamsachurdii, pierwszego niekomunistycznego lidera Gruzji. W czasie rządów Zwiada, który z dysydenta w czasach radzieckich przeobraził się w gruzińskiego nacjonalistę, zaczęły się nękające do dziś Gruzję problemy - konflikty z Abchazją, Osetią Południową i Adżarią.

W styczniu 1992 roku Gamsachurdia stracił pracę w wyniku puczu. Obalonego prezydenta zastąpił wkrótce Eduard Szewardnadze, lecz Gamsachurdia nie poddał się i na czele zbrojnej eskapady postanowił odzyskać władzę, rozpoczynając krótkotrwałą wojnę domową.

Z pomocą Rosjan Szewardnadzemu udało się pokonać buntowników Gamsachurdii, a on sam zginął w niejasnych do tej pory okolicznościach w sylwestrową noc 1993 r.

Dopiero w 2004 r. nowy wtedy prezydent Micheil Saakaszwili zrehabilitował Gamsachurdię i zezwolił na powrót jego zwłok z Czeczenii, gdzie pierwotnie spoczywały.

Źródło: Reuters, Civil.ge, tvn24.pl