Gazeta napiętnowała, zamachowiec zamordował

 
Zamordowany aktywistasexualminoritiesuganda.org

Nieznany sprawca zamordował młotkiem Davida Kato, ugandyjskiego aktywistę ruchu obrońców praw mniejszości homoseksualnych. Mężczyzna rok wcześniej znalazł się na pierwszej stronie lokalnej gazety "Rolling Stone", która zamieściła zdjęcia znanych gejów i lesbijek z tytułem "Powiesić ich".

Reuters powołując się na znajomych Kato podaje, że morderca wszedł do jego mieszkania i dwukrotnie uderzył go młotkiem w głowę. Aktywista miał umrzeć podczas transportu do szpitala. Znajomi Kato twierdzą, że mężczyźnie wielokrotnie grożono śmiercią.

Homofobiczny kraj

Osoby homoseksualne nie mają lekkiego życia w Ugandzie. Za seks pomiędzy osobami tej samej płci grozi 14 lat więzienia. Jeden z parlamentarzystów próbował w ubiegłym roku zaostrzyć przepisy, tak aby za seks homoseksualny groziła nawet kara śmierci. Po masowej krytyce z całego świata projekt został bez rozgłosu zarzucony.

Kato był członkiem grupy Smug (Sexual Minorities Uganda), która zdecydowanie walczyła z projektem nowego prawa. między innymi dlatego wraz kilkunastoma innymi aktywistami i znanymi osobami o preferencjach homoseksualnych znalazł się na okładce "Rolling Stone". Publikacja gazeta wywołała oburzenie na świecie, a w połączeniu z pomysłem parlamentarzysty, Uganda zyskała wizerunek homofobicznego kraju.

Naturalna rzecz

Kilka osób, których zdjęcia znalazły się w "Rolling Stone", zostało zaatakowanych, ale do tej pory nikt nie zginął. Kato jest pierwszą śmiertelną ofiarą skandalicznej publikacji. Smug wywalczył w sądzie zakaz podobnych artykułów w przyszłości.

Giles Muhame, 22-letni wydawca gazety, skonfrontowany z informacją o morderstwie Kato stwierdził, że wcale nie chciał aby doszło do jakichkolwiek ataków na homoseksulistów. - Jeśli został zabity, to to jest złe i modlimy się za jego duszę - powiedział Muhame.

- Chcieliśmy, żeby władze wieszały osoby promujące homoseksualizm, a nie żeby dochodziło do ataków na nich. Pisaliśmy, że powinni być wieszani, nie kamienowani czy linczowani - tłumaczył "dziennikarz".

Źródło: BBC Sport, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: sexualminoritiesuganda.org