Fachowiec porządzi tymczasowo


Jan Fischer do tej pory był po prostu ekonomistą. Od piątku jest już jednak szefem czeskiego rządu, ale tylko na jakiś czas. Jego rząd fachowców jest bowiem jedynie przejściowy.

16-osobowy gabinet Fischera zastąpił rząd premiera Mirka Topolanka, wobec którego Izba Poselska (niższa) czeskiego parlamentu uchwaliła w marcu wotum nieufności. Wspierają go dwie największe partie w parlamencie: prawicowa Obywatelska Partia Demokratyczna (ODS) Topolanka i opozycyjna wobec niej Czeska Partia Socjaldemokratyczna (CSSD).

Fischer do tej pory nie był w polityce

Urodzony w styczniu 1951 roku Fischer do tej pory nie miał dużo wspólnego z wielką polityką. Od 2003 roku jest prezesem Krajowego Biura Statystycznego (KBS), w którym w latach 80. i 90. sprawował różne stanowiska.

W latach 1980-1989 Fischer - absolwent statystyki i ekonometrii Wydziału Ekonomii Narodowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Pradze - był członkiem partii komunistycznej. Podczas aksamitnej rewolucji w 1989 roku, która doprowadziła w Czechosłowacji do upadku komunizmu, nie zajmował żadnego znaczącego stanowiska.

Obecnie nie należy do żadnej partii i twierdzi, że nie ma "żadnych ambicji politycznych", poza misją premiera przejściowego rządu. Potem chce wrócić na poprzednie stanowisko.

Dużo zadań przed rządem

Rządzić nie będzie mu jednak łatwo. Fischer zapowiedział już, że jako szef rządu przeprowadzi wielkie cięcia w budżecie państwa. Po poprzednim gabinecie przejmuje też takie wielkie zadania jak kontynuacja prywatyzacji czeskich linii lotniczych CSA i sprzedaż otniska w Pradze.

Dodatkowo jako premier Czech, które w tym półroczu przewodniczą Unii Europejskiej, Fischer będzie też kierował pracami Rady Europejskiej.

Fischerowi pogratulował już przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso. - Nadchodzące miesiące są kluczowe dla Czech i Europy - przypomniał Barroso. - Życzę Janowi Fischerowi sukcesu w jego nowej roli. KE będzie robiła wszystko, co w jej mocy, by pomóc Fischerowi i jego rządowi.

Barroso wyraził przekonanie, że Czechy z powodzeniem będą nadal sprawować unijne przewodnictwo, które będzie "sukcesem".

Ministrowie zostają

Wśród najważniejszych ministrów w rządzie Fischera są: Eduard Janota, dotąd wiceminister finansów, który stanie teraz na czele resortu, Stefan Fuele - ambasador Czech przy NATO, który zastąpi dotychczasowego wicepremiera ds. europejskich Alexandra Vondrę, i jako szef MSZ - Jan Kohout, wcześniej zastępca dotychczasowego ministra Karela Schwarzenberga.

Źródło: PAP