Dyplomacja w sprawie Iranu "załamała się"


- Rozmowy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) oraz Iranu na temat budzącego kontrowersje irańskiego programu atomowego załamały się - poinformował główny inspektor MAEA Herman Nackaerts. Terminu kolejnego spotkania nie ustalono.

- Rozmowy były intensywne, jednak w osiągnięciu porozumienia przeszkodziły znaczne różnice (w stanowiskach) ONZ i Iranu - powiedział Nackaerts na konferencji prasowej po spotkaniu z irańską delegacją w Wiedniu. - Obecnie nie ma planów kolejnego spotkania - dodał.

Po co Iranowi atom?

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej z siedzibą w stolicy Austrii to specjalistyczna agenda ONZ, niepodlegająca jednak ścisłej kontroli tej organizacji. Do jej głównych zadań należy rozwój badań, wymiana informacji dotyczących pokojowego wykorzystania energii jądrowej oraz opracowanie norm bezpieczeństwa. USA i inne kraje zachodnie podejrzewają, że Iran, oficjalnie realizując program cywilnej energetyki atomowej, potajemnie dąży do wyprodukowania broni nuklearnej. Teheran stanowczo odrzuca te oskarżenia.

Izrael i USA od wielu miesięcy ostrzegają przed potencjalną interwencją zbrojną, mającą na celu zrujnowanie irańskiego programu atomowego. Do tej pory Waszyngton nieustannie zapewniał jednak, że priorytet ma dyplomacja, a rozwiązanie siłowe jest rozwiązaniem ekstremalnym. W obliczu załamania się rozmów z MAEA opcja nie do pomyślenia stała się trochę bardziej realna.

Autor: mk//kdj / Źródło: PAP, tvn24.pl