Czytelnicy oddają "Kod Leonarda da Vinci"

 
Książki Dana Browna rozchodzą się w wielomilionowych nakładachwydawnictwo Albatros

Jeden z najlepiej sprzedających się na całym świecie pisarzy Dan Brown, jest zarazem twórcą, którego książki najczęściej oddawane są do sklepów charytatywnych, ustępując tylko jednemu z autorów kryminałów - podało BBC, powołując się na organizację humanitarną Oxfam.

W pierwszej piątce najchętniej oddawanych znaleźli się też mistrz prawniczych thrillerów John Grisham ("Raport Pelikana", "Firma"), królowa romansów Danielle Steel i autorka "Dziennika Bridget Jones" Helen Fielding.

Brown jednak wcale się nie przejmuje zwycięstwem w tym zestawieniu. Po pierwsze dlatego, że sprzedaż jego powieści i sprzedaż praw do filmów przyniosły mu krocie.

Po drugie, jak skomentował pisarz: - Zawsze jest miło pisarzowi, gdy wie, że jego książki są popularne. W tym przypadku to również krzepiące, bo każda oddana i kupiona książka pomaga tej szlachetnej organizacji.

Zawsze jest miło pisarzowi, gdy wie, że jego książki są popularne. W tym przypadku to również krzepiące, bo każda oddana i kupiona książka pomaga tej szlachetnej organizacji. Dan Brown

Tym razem drugi

Dan Brown znalazł się też na drugim miejscu zestawienia bestsellerów Oxfam. Trudno się temu dziwić, bo sam "Kod Leonarda da Vinci" sprzedał się na całym świecie w nakładzie ponad 80 mln egzemplarzy.

Jednak nie wystarczyło to, by pokonać pierwszego w rankingu Iana Rankina - autorem przygód detektywistycznych inspektora Rebusa. W ścisłej czołówce są też Stephanie Meyer (saga "Zmierzch"), prześmiewca Terry Pratchett (autor prześmiesznych opowieści z cyklu "Świat Dysku") i Margaret Atwood (wyróżniona prestiżową Nagrodą Bookera za powieść "Ślepy zabójca").

W zeszłym miesiącu Oxfam zorganizował ogólnokrajowy festiwal książek "Bookfest", dzięki któremu darowizny na rzecz sieci sklepów charytatywnych organizacji wzrosły o 40 proc. Niektóre dary okazały się szczególnie wartościowe. Pierwszą edycję "Władcy pierścieni" J.R.R. Tolkiena udało się sprzedać za 800 funtów szterlingów, a rzadki egzemplarz partytury do opery "Don Giovanni" Mozarta - za 750 funtów.

Źródło zdjęcia głównego: wydawnictwo Albatros