CIA nie może torturować

Aktualizacja:
Senat uchwalił zakaz. Prezydent stawia weto
Senat uchwalił zakaz. Prezydent stawia wetoTVN24

Senat USA uchwalił zakaz stosowania symulacji topienia więźniów po przywiązaniu ich do deski, oraz innych brutalnych metod przesłuchań uznanych za tortury, używanych przez CIA wobec podejrzanych o terroryzm

Prezydent George Bush zapowiedział jednak, że zawetuje ustawę uchwaloną w środę wieczorem stosunkiem głosów 51 do 45, czyli większością niewystarczającą do uchylenia weta (potrzeba do tego co najmniej 60 głosów). W grudniu podobną ustawę uchwaliła Izba Reprezentantów, ale również tylko nieznaczną większością.

Skuteczna, niehumanitarna metoda

Waterboarding zastosowano m.in. wobec Chalida Szejka Mohameda, jednego z członków kierownictwa Al-Kaidy, autora planu ataku na USA 11 września 2001 r., który pod wpływem tortur załamał się i zaczął zeznawać. Mohamed jest jednym z sześciu czołowych terrorystów, którym kilka dni temu postawiono zarzuty i którzy staną przed trybunałem wojskowym.

"Wywiad powinien dysponować nadzwyczajnymi środkami"

Przeciwko ustawie głosował m.in. republikański senator John McCain, przyszły kandydat na prezydenta ze swojej partii. Hillary Clinton i Barack Obama, walczący o prezydencką nominację Demokratów, głosowali za. McCain, który zawsze twierdzi, że jest przeciw torturom, poprzednio popierał delegalizację waterboardingu i głosował w 2006 r. za ustawą o zakazie stosowania tej metody przez wojsko. - Zawsze byłem za tym, by pozwolić CIA na użycie nadzwyczajnych środków - powiedział.

W środę oświadczył jednak, że najnowsza ustawa idzie za daleko, gdyż rozciąga standardy obowiązujące w armii na wywiad, który powinien mieć większą swobodę działania wobec podejrzanych o terroryzm.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24