"Chłodny wiatr z Waszyngtonu". #PisząoPolsce i bazach NATO

Wspólne polsko-amerykańskie ćwiczenia z udziałem systemu Patriot
Wspólne polsko-amerykańskie ćwiczenia z udziałem systemu Patriot
US Embassy Warsaw
Amerykańskie Patrioty na ćwiczeniach w PolsceUS Embassy Warsaw

Polska uważa Stany Zjednoczone za swojego najważniejszego sojusznika i gwaranta bezpieczeństwa, ale ostatnie działania podejmowane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości wprawiły Waszyngton w "gniew" - pisze niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung". Może to oznaczać, że los baz NATO w Polsce został przesądzony - dodaje gazeta. #PisząoPolsce

Dziennik podkreśla, że Polskę i Stany Zjednoczone od dawna łączy sojusz. Właśnie dlatego Warszawa wysłała wojska do Iraku i Afganistanu, kupuje broń od USA, a nawet pozwoliła CIA na otwarcie tajnej placówki na swoim terytorium po zamachach z 11 września 2001 roku. "Dla Waszyngtonu demokratyczny, a także ekonomiczny sukces Polski był 'mocnym przykładem dla innych postkomunistycznych krajów w regionie', jak stwierdzili ostatnio trzej amerykańscy senatorowie" - pisze "Sueddeutsche Zeitung".

Jednak jak zauważa dziennik, odkąd władzę przejęło Prawo i Sprawiedliwość ten "przykład" nie jest już taki ewidentny i w wątpliwość podawana jest także polityczna stabilność kraju. Dziennik zwraca uwagę, że decyzji dotyczących polityki zagranicznej nie podejmuje w Polsce ani szef MSZ Witold Waszczykowski, ani premier Beata Szydło, ani tym bardziej prezydent Andrzej Duda, tylko "wyłącznie człowiek z kotem" - jak określił Jarosława Kaczyńskiego jeden z europejskich dyplomatów.

Dystans się zwiększa

Dziennik przytacza wypowiedzi polityków Prawa i Sprawiedliwości, które świadczą o dystansie wobec USA. W połowie marca Kaczyński stwierdził, że będzie walczył przeciwko tym, którzy sądzą, że Polska jest formą kolonii. Potem szef MON Antonii Macierewicz stwierdził, że kraje, które wprowadziły demokrację pod koniec XVIII wieku teraz uczą Polaków, czym jest demokracja.

"Polska sama izoluje się nie tylko w Unii Europejskiej, ale także wobec Stanów Zjednoczonych" - zauważa dziennik. Jednocześnie nadal domaga się od USA baz NATO na swoim terytorium. "SZ" zauważa, że dystans widać już także po stronie amerykańskiej, bo nadal nie potwierdzono spotkania Duda-Obama ws. szczytu NATO w Warszawie, do którego miało dojść 31 marca. "Chłodny wiatr z Waszyngtonu" - podsumowuje "SZ", nawiązując do artykułu, który ukazał się na łamach "Gazety Wyborczej".

"Sueddeutsche Zeitung" przytacza opinię z "Foreign Policy", gdzie napisano, że Obama powinien jasno przekazać, że "żadnego szczytu nie będzie w Warszawie, a przynajmniej żadnego, w którym udział wezmą Stany Zjednoczone". Stwierdza jednak, że to zbyt dalekie posunięcie. Najbardziej prawdopodobny scenariusz jest taki, że Obama przyleci do Warszawy, ale odrzuci wszystkie wojskowe żądania PiS i odmówi spotkań z prezydentem, premierem i Kaczyńskim.

Polscy Tatarzy boją się antymuzułmańskich nastrojów

Amerykański dziennik "The New York Times" pisze z kolei o polskich Tatarach i ich obawach związanych ze wzrostem nastrojów antymuzułmańskich w społeczeństwie.

Polska muzułmanka Dżenneta Bogdanowicz z Kruszynian po paryskich zamachach, w których zginęło 130 osób, dostała wiele maili z pogróżkami. Społeczność obawia się także, że niechęć polskiego społeczeństwa i wzrost nastojów ksenofobicznych do muzułmańskich uchodźców i imigrantów zostanie wyładowana właśnie na nich.

Ale nie tylko to martwi tatarską społeczność. Twardo popierają oni polskie stanowisko, by nie przyjmować uchodźców z Bliskiego Wschodu. "Muzułmańscy migranci mogą zagrozić ich ponad 600-letniemu monopolowi na polski islam" - pisze "NYT" i dodaje, że Tatarzy obawiają się, że napływ uchodźców zagrozi ich kulturze.

Ich interpretacja Koranu jest inna. 70-letnia kobieta powiedziała reporterowi "NYT", że nie wyobraża sobie, żeby u nich na wsi kobieta chodziła w nikabie (muzułmańska szata zakrywająca całe działo, z niewielkim otworem na oczy - red.). - Polska nie jest gotowa na imigrantów - stwierdził mufti Tomasz Miśkiewicz.

Autor: pk//gak / Źródło: Sueddeutsche Zeitung​, New York Times

Źródło zdjęcia głównego: Sueddeutsche Zeitung/NATO

Raporty: