Chiny zawieszają budowę szybkiej kolei

Aktualizacja:
 
Nowoczesne pociągi pod pręgierzemWikipedia

Chińskie władze planują zawiesić budowę nowych odcinków szybkich kolei, które są symbolem szybkiego rozwoju gospodarczego kraju. Na tych już istniejących mają zostać przeprowadzone dokładne testy bezpieczeństwa. Władze reagują w ten sposób z opóźnieniem na lipcową katastrofę, w której jeden pociąg staranował drugi, zabijając co najmniej 40 osób.

O planach wstrzymania budowy nowych odcinków i przeprowadzenia testów poinformował w państwowych mediach premier Wen Jiabao. Na nadzwyczajnym spotkaniu chińskiego rządu Jiabao poinformował, iż zostanie przeprowadzone dokładne badanie jakości sprzętu, projektu trakcji i systemów bezpieczeństwa oraz poziomu wyszkolenia obsługi.

Jiabao powiedział również, iż Chiny powinny "odpowiednio zmniejszyć średnią prędkość pociągów podczas początkowego okresu ich działania".

Pod presją społeczną

Decyzje rządu są o tyle niezwykłe, że zostały podjęte w wyniku presji społecznej. Po katastrofie w lipcu podniosła się fala powszechnego oburzenia. Krytykowano zbyt optymistyczne podjeście do jakości systemu superszybkich pociągów i ukrywanie prawdy o katastrofie. W odpowiedzi władze zapowiedziały, że badanie przyczyn wypadku będzie maksymalnie jawne.

Dotychczas wstępnie ustalono, że przyczyną wypadku była źle zaprojektowana sygnalizacja świetlna i brak reakcji obsługi kolei na sygnał o zagrożeniu.

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia