Chiński supermyśliwiec to "tylko" prototyp

Aktualizacja:
 
Zdjęcia supermyśliwca publikowane na nieoficjalnych chińskich stronachalert5.com

- Chiny są wciąż lata od sprawdzenia w terenie myśliwca zbudowanego w technologii stealth - mówią eksperci amerykańskiej marynarki wojennej. Amerykanie sceptycznie podchodzą do zdjęć opublikowanych po raz pierwszy przez nieoficjalne chińskie strony internetowe, na których ma widnieć supermyśliwiec J-20 w ostatniej fazie testów przed pierwszym oblotem. Portal tvn24.pl pokazał pierwsze zdjęcia myśliwca tydzień temu.

Zdjęcia, na których widać chińską maszynę J-20 podczas testów "taxi", które poprzedzają zazwyczaj pierwszy lot, opublikował wczoraj Wall Street Journal i kilka innych światowych mediów. Ale już wcześniej fotografie myśliwca krążyły w internecie.

Zdjęcia w światowych mediach ujrzały światło dzienne kilka dni przed wizytą amerykańskiego sekretarza obrony Roberta Gatesa w Chinach.

Fotografie pozostawiają "wiele pytań"

Zakończenie budowy chińskiego supermyśliwca potwierdzać miały pierwsze zdjęcia tajnej maszyny, opublikowane w internecie. Zdjęcia wykonano z dużej odległości na lotnisku firmy Chengdu Aerospace, gdzie domniemany myśliwiec piątej generacji J-20 przechodzi ostatnie próby przed premierowym lotem. W internecie natychmiast rozgorzała dyskusja, czy zdjęcia są prawdziwe.

Szef wywiadu marynarki wojennej USA admirał David Dorsett, pytany ile czasu może zająć Chinom testowanie prototypu przed pierwszym lotem, odpowiedział, że "może trwać to latami". Zdaniem Dorsetta, opublikowane zdjęcia pozostawiają wiele wątpliwości, a ich autentyczności nie da się ostatecznie potwierdzić. - Z tych materiałów nie wynika jednoznacznie, kiedy maszyna budowana w technologii stealth będzie gotowa do celów bojowych. Wprowadzenie prototypu do działań bojowych na pewno zajmie trochę czasu - powiedział admirał.

Chińskie władze od lat informowały o rozpoczęciu prac nad myśliwcem piątej generacji. Według wstępnych założeń, które ujawniono w 2008 roku, oblot prototypu miał się odbyć w 2011 roku.

Źródło: Reuters, The Wall Street Journal

Źródło zdjęcia głównego: alert5.com