Fallon: Kreml kreuje "fałszywą rzeczywistość". Moskwa odpowiada

Aktualizacja:
27.01 | Ostatnie dni pokazały, że administracja rządowa nie jest przygotowana na ataki hakerów. A Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego już rok temu ostrzegała, że na prawie 100 państwowych witrynach w zabezpieczeniach istnieje prawie 1,3 tys. błędów i prawie pół tysiąca zagrożeń. - Administrator, który ustawia hasło "admin1" na haśle administracyjnym, delikatnie mówiąc jest na pograniczu upośledzenia umysłowego - tak jeden z hakerów określa poziom cyberbezpieczeństwa Polski.  (TVN24)
(Nie)gotowi na cyberatak? | TVN24

Oskarżenia brytyjskiego ministra obrony są "bezpodstawne" - ocenił w piątek Kreml odnosząc się do słów ministra obrony Wielkiej Brytanii Michaela Fallona, który zarzucił Rosji prowadzenie przeciwko Zachodowi ciągłej kampanii ataków cybernetycznych.

- Wyrażamy żal w związku z tym wrogim stanowiskiem prezentowanym przez ministra (Fallona - red.). Mamy pewność, że te oskarżenia są bezpodstawne - powiedział dziennikarzom rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

"Celem Rosji osłabienie NATO"

Według Michaela Fallona, cytowanego w piątek przez BBC, rosyjskie działania są wymierzone w infrastrukturę krytyczną Zachodu i mają podważyć podstawy demokracji.

Jednocześnie szef brytyjskiego resortu obrony mówił, że Moskwa uczyniła z dezinformacji broń, którą wykorzystuje do rozszerzania swych wpływów w państwach Zachodu i destabilizowania tamtejszych rządów. - Celem rosyjskich władz jest także osłabienie NATO - dodał Fallon.

Jego zdaniem prezydent Rosji Władimir Putin postanowił być "strategicznym konkurentem" Zachodu. - Rosja wyraźnie sprawdza NATO i Zachód. Chce w ten sposób rozszerzyć swoje strefy wpływu i osłabić Sojusz - mówił.

W związku z tym brytyjski minister obrony uznał, że państwa członkowskie Sojuszu muszą zwiększyć swe zdolności w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. W jego ocenie NATO musi bardziej zdecydowanie walczyć z "fałszywą rzeczywistością" kreowaną przez Kreml.

"NATO musi efektywniej bronić się w sferze cybernetycznej"

Fallon poparł jednocześnie prezydenta USA Donalda Trumpa, który domaga się od państw członkowskich, aby wywiązały się z zobowiązania do przeznaczania na obronność 2 proc. PKB.

- NATO musi efektywniej bronić się w sferze cybernetycznej, tak jak robi to na lądzie, w powietrzu i na morzach, aby przeciwnicy wiedzieli, że zapłacą cenę za sięgnięcie po broń cybernetyczną - dodał Fallon.

Przypomniał, że to właśnie Rosja jest podejrzewana o ataki hakerskie m.in. na francuską telewizję TV5Monde, niemiecki parlament i w Bułgarii. Zwrócił też uwagę, że Moskwa posądzana jest o działania podczas ostatnich wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Rosja odpiera te zarzuty.

Jednocześnie Fallon przyznał, że ma nadzieję, iż Rosja zmieni swoją postawę, co umożliwi w przyszłości współpracę z Zachodem.

Ekspert wyjaśnia, jak działają hakerzy
Ekspert wyjaśnia, jak działają hakerzy

Autor: js,mm/ja, adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego:  | TVN24