Białoruś testuje swoje najnowsze rakiety

Zakupione przez Białoruś rakiety to jeden z najnowszych rosyjskich systemów przeciwlotniczychWikipedia (CC BY-SA 3.0) | Allocer

Białoruskie wojsko po raz pierwszy przeprowadziło strzelanie bojowe ze swoich najnowszych wyrzutni rakiet przeciwlotniczych Tor-M2E. Wcześniej robiono to na rosyjskich poligonach. Baterie Tor-M2E to jeden z największych zakupów białoruskiego wojska. Rosja sprzedaje je sąsiadowi po "preferencyjnych" cenach.

- Dziś, 26 lutego, zapisano ważną stronicę w historii krajowych wojsk obrony przeciwlotniczej. Po raz pierwszy na ziemi białoruskiej przeprowadzono strzelanie bojowe z baterii przeciwlotniczych Tor-M2 – poinformowano w oświadczeniu zamieszczonym na stronie białoruskiego Ministerstwa Obrony. Rakiety wystrzelili żołnierze 120. rakietowej brygady podczas manewrów taktycznych w obwodzie homelskim (wschód kraju). Jak podkreśla Ministerstwo Obrony, testowana bateria Tor trafiła na uzbrojenie brygady dopiero pod koniec ubiegłego roku, a mimo to "żołnierze wojsk rakietowych z powodzeniem wykonali zadanie ćwiczebno-bojowe". Białoruscy żołnierze wypróbowali wcześniej baterie Tor-M2 na rosyjskim poligonie Aszułuk. Wówczas odpalano rakiety w warunkach upału, a tym razem sprawdzano je w warunkach białoruskiej zimy.

"Preferencyjne" wzmocnienie

Na początku stycznia na uzbrojenie 120. rakietowej brygady obrony powietrznej w Baranowiczach (obwód brzeski) trafiła już trzecia bateria Tor-M2. Białoruski dziennik państwowy "SB. Biełaruś Siegodnia" pisał, że Białoruś ma docelowo posiadać ponad 10 baterii Tor-M2. To znacząca ilość, wyraźnie wzmacniająca obronę przeciwlotniczą tego kraju. Zakupy ułatwia to, że Moskwa sprzedaje Minskowi rakiety po "preferencyjnych", niesprecyzowanych, cenach. Bateria Tor-M2 składa się z czterech pojazdów kołowych, z których każdy wyposażony jest w osiem pocisków rakietowych oraz radarowe systemy wykrywania i naprowadzania. Bateria jest w stanie strzelać jednocześnie do 16 celów lecących w dowolnym kierunku z prędkością do 700 m/s w odległości do 12 km i na wysokości do 10 km. Celem może być samolot, śmigłowiec, dron lub rakieta.

Autor: mk//kdj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 3.0) | Allocer