Amnesty International: W Hiszpanii policja stosuje tortury

Aktualizacja:
 
W raporcie Amnesty opisano 13 przypadków stosowania tortur w HiszpaniiTVN24

Zdaniem walczącej o prawa człowieka organizacji Amnesty International hiszpańska policja i siły bezpieczeństwa stosują tortury. Raport AI przedstawia 13 konkretnych przypadków, gdy hiszpańska policja miała dopuścić się przemocy wobec zatrzymanych.

- Mały nacisk ze strony opinii publicznej oznacza, że była mała instytucjonalna zachęta do uporania się z problemem - dodał szef Amnesty International na Hiszpanię Esteban Beltran.

Przedstawiony dziś przez AI raport "Salt in the Wound" ("Sól w ranie") zawiera opis 13 przypadków stosowania tortur i maltretowania przez, jakiego dopuściła się hiszpańska policja. Zdaniem organizacji, procedury na komendach policji powinny być nagrywane. Konieczne są też zmiany w postępowaniach wyjaśniających, dotyczących stosowania przemocy wobec zatrzymanych.

Hiszpańskie władze w żaden sposób nie skomentowało raportu.

Amnesty International

Amnesty International jest największą na świecie organizacją walczącą o prawa człowieka. Została założona w 1961 roku z inicjatywy prawnika Petera Benensona, który interweniował w sprawie portugalskich więźniów sumienia. Dziś organizacja ma około 1,8 miliona członków w ponad 140 krajach świata. W 1977 roku AI otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla.

Amnesty monitoruje stan przestrzegania praw człowieka na świecie i każdego roku w maju wydaje obszerny raport na ten temat. Walczy także o zniesienie kary śmierci, a tysiące jej członków podejmują pokojowe działania w celu uwolnienia więźniów sumienia.

Jednym z najprostszych, dostępnych dla każdego, a zarazem skutecznych sposobów włączenia się w działania AI jest wzięcie udziału w tzw. pilnych akcjach. Korzystając ze strony internetowej Amnesty i gotowych szablonów, można wysłać list do władz danego kraju, w którym wskazuje się na łamanie konkretnych praw człowieka, bądź praw wskazanego z imienia i nazwiska zatrzymanego.

W latach osiemdziesiątych AI wielokrotnie upominała się o przestrzeganie praw człowieka w komunistycznej Polsce.


Źródło: Reuters, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24