Bułgaria zdecydowała się na współpracę z amerykańskim koncernem naftowym Chevron przy zagospodarowaniu złóż gazu łupkowego. Rząd bułgarski podjął dziś decyzję o podpisaniu kontraktu w tej sprawie.
W maju Chevron wygrał przetarg na poszukiwanie gazu łupkowego w północno-wschodniej Bułgarii. Według wstępnych ocen spółki, zasoby tego surowca w Bułgarii mogą wynosić od 300 mld do 1000 mld metrów sześciennych.
Chcą zmniejszyć zależność od Rosji
Eksploracja złóż gazu łupkowego będzie kosztować Chevron ok. 50 milionów euro. Bułgarski minister gospodarki i energetyki Trajczo Trajkow powiedział, że tylko na ochronę środowiska przewidziano 4 miliony euro.
Sofia liczy na to, że zagospodarowanie zasobów gazu łupkowego pozwoli jej na zmniejszenie zależności energetycznej od Rosji.
Opozycyjni socjaliści są przeciwni kontraktowi z Chevronem i żądają odłożenia eksploracji złóż gazu łupkowego do czasu zbadania przez bułgarskich naukowców konsekwencji, jakie to przedsięwzięcie miałoby dla środowiska naturalnego.
Gaz łupkowy w Polsce
Wielkie złoża gazu łupkowego ma także Polska. Szacuje się, że w naszym kraju może być od 1,4 do nawet 3 bln metrów sześc. gazu uwięzionego w łupkach.
Koncesje na poszukiwania gazu łupkowego w Polsce ma ponad 20 firm, głównie z USA. Obszary na których gaz może się znajdować to ponad 50 tys. km kw., głównie w pasie od wybrzeża Bałtyku w kierunku południowo-wschodnim, do Lubelszczyzny. Drugi obszar potencjalnych poszukiwań to zachodnia część Polski, głównie woj. wielkopolskie i dolnośląskie.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24