Alkohol też powoduje raka

 
Naukowcy przestrzegają przed spożywaniem alkoholusxc.hu

Naukowcy odkrywają kolejne źródła raka. Tym razem donoszą o nieznanych dotąd negatywnych skutkach picia alkoholu. Według danych brytyjskiego Cancer Research, to on odpowiedzialny jest za wzrost liczby zachorowań na raka jamy ustnej osób po czterdziestce.

Według danych instytutu, liczba przypadków raka wargi, jamy ustnej, języka i gardła w grupie osób między 40. a 50. rokiem życia wzrosła w ciągu ubiegłej dekady o 26 procent. Nieco większy wzrost zanotowano w grupie mężczyzn - o 28 procent, niż w u kobiet - o 24 procent.

Co roku w Wielkiej Brytanii zapada na tego rodzaju nowotwory około 5 tys. osób, a umiera z ich powodu około 1,8 tys. Natomiast spożycie alkoholu od lat 50. ubiegłego stulecia wzrosło dwukrotnie.

Alkohol i tytoń zabijają

I to właśnie na alkohol wskazują eksperci, obok palenia tytoniu, jako główną przyczynę nowotworów jamy ustnej. Ocenia się, że alkohol i tytoń odpowiadają za trzy czwarte zachorowań na te nowotwory. Inne czynniki zwiększające ryzyko to dieta uboga w owoce i warzywa, a także przekazywany drogą płciową (poprzez seks oralny) wirus brodawczaka ludzkiego (HPV), wywołujący również raka szyjki macicy.

Wcześnie wykryty rak jamy ustnej może być z powodzeniem leczony. Najczęstsze objawy to owrzodzenia, ranki oraz białe lub czerwone plamki w jamie ustnej, utrzymujące się dłużej niż przez trzy tygodnie. Towarzyszyć im może ból jamy ustnej lub ucha.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu