Rewolucja w Parlamencie Europejskim? Wiele na to wskazuje - w Brukseli powstaje projekt zmiany ordynacji wyborczej. Ta ma być jednolita we wszystkich państwach, a do urn będą mogli iść już 16-letni obywatele państw członkowskich.
Propozycję zmian opisał w specjalnym raporcie brytyjski liberał Andrew Duff. Opowiada się on za jednolitą ordynacją wyborczą do Parlamentu Europejskiego od 2014 roku w całej UE i dopuszczeniem 16-latków do głosowania w wyborach. Projekt Duffa trafił w poniedziałek do Komisji Konstytucyjnej PE.
Będą 18-letni europarlamentarzyści?
Duff mówi o potrzebie "zredukowania różnic pomiędzy procedurami wyborczymi w krajach członkowskich", które teraz są ustalane na poziomie krajowym. Chodzi o to, by wzmocnić rolę europejskich partii politycznych i koncepcję obywatelstwa europejskiego.
Brytyjczyk chce ponadto, by wybory do europarlamentu odbyły się jednego dnia, podczas któregoś z majowych weekendów, a nie jak obecnie - w czerwcu. Głosować mielibyśmy na kandydatów, którzy ukończyli 18 lat.
Regionalne okręgi wyborcze
Celem reformy jest stworzenie jednej unijnej komisji wyborczej, która zorganizowałaby wybory w całej UE. Duff chce, by wszystkie państwa członkowskie powyżej 20 mln mieszkańców utworzyły regionalne okręgi wyborcze zamiast list krajowych.
Raport zakłada także nowy podział miejsc w Parlamencie Europejskim - maksymalnie 750 europosłów.
"Trudno będzie zignorować ten raport"
Raport Duffa ma zostać przyjęty jeszcze w obecnej kadencji Parlamentu Europejskiego. Szwecja, która w drugiej połowie 2009 roku obejmie przewodnictwo w Unii Europejskiej, przedłoży go pod obrady rządów.
- Jeśli Parlament Europejski przyjmie ten raport dużą większością głosów, to będzie go trudno zignorować - skomentował plan zmian ordynacji wyborczej szef komisji spraw zagranicznych Jacek Saryusz-Wolski.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24