Premie dla ministrów rządu Szydło

29 marca 2018
Obozy w obozie władzy
Obozy w obozie władzy
tvn24
Nagrody dla premier Beaty Szydłotvn24

Ponad 1,5 miliona złotych - takiej w sumie wysokości nagrody finansowe przyznano ministrom rządu i kancelarii premiera za 2017 rok. Decyzję o premiach podjęła ówczesna szefowa rządu Beata Szydło, która również sobie przeznaczyła dodatkowe pieniądze. Opozycja ostro skrytykowała Prawo i Sprawiedliwość za rozrzutność, a partia rządząca z prezesem Jarosławem Kaczyńskim na czele broniła decyzji o nagrodach.

Afera rozpoczęła się od interpelacji, które złożył poseł Platformy Obywatelskiej Krzysztof Brejza. 13 grudnia ubiegłego roku polityk zapytał Kancelarię Prezesa Rady Ministrów o wysokość nagród finansowych dla poszczególnych członków gabinetu Beaty Szydło.

W przesłanej 7 lutego 2018 roku odpowiedzi napisano, że premie finansowe za ubiegły rok otrzymali wszyscy ministrowie rządu Zjednoczonej Prawicy. Największą nagrodę przyznano Mariuszowi Błaszczakowi (wówczas minister spraw wewnętrznych i administracji, a obecnie minister obrony narodowej) - 82 100 złotych. Na drugim miejscu znaleźli się Mateusz Morawiecki (wówczas wicepremier i minister rozwoju) i Anna Zalewska (minister edukacji narodowej), którzy otrzymali po 75 100 złotych.