Nelson Mandela nie żyje

2 lipca 2013
Mandelę nazywano "Lwem Afryki"PAP/EPA

Prezydent RPA Jacob Zuma poinformował w piątek wieczorem, że Nelson Mandela zmarł w czwartek w swym domu w Johannesburgu po długotrwałym zmaganiu się z infekcją płuc. - Straciliśmy naszego największego syna - powiedział Zuma. Mandela miał 95 lat.

- Nasz ukochany Nelson Rolihlahla Mandela opuścił nas. Odszedł w spokoju otoczony przez swoją rodzinę około godz.20.50 5 grudnia 2013 roku. Nasz naród stracił ojca - powiedział Zuma. - Wyrażamy naszą głęboką wdzięczność za życie poświęcone ludziom tego kraju i sprawie ludzkości - powiedział Zuma w przemówieniu telewizyjnym wygłoszonym krótko po godz. 22.30 czasu polskiego. - Nelson Mandela spowodował, że jesteśmy razem i razem go pożegnamy- dodał. Zuma podkreślił, że "to co uczyniło Nelsona Mandelę wielkim było dokładnie tym co czyniło go ludzkim. Widzieliśmy w nim to czego szukamy w nas. I w nim widzieliśmy tak wiele z nas" – mówił Zuma. - To jest chwila głębokiego smutku. Będziemy zawsze Ciebie kochać Madiba [tak nazywany był nieoficjalnie Mandela - red.] – dodał prezydent RPA.

Zuma zarządził opuszczenie flag na budynkach państwowych do połowy masztu. Poinformował, że Mandela zostanie pochowany z ceremoniałem państwowym.

Zmarła Zindzi Mandela

Zindzi Mandela, córka byłego prezydenta RPA i jednego z przywódców ruchu przeciw apartheidowi Nelsona Mandeli i aktywistki antyapartheidowej Winnie Madikizeli-Mandeli, nie żyje. 59-latka zmarła w Johannesburgu.

Były szpieg wyznał przed śmiercią: to CIA wydała Nelsona Mandelę

Brytyjski tygodnik "The Sunday Times" opublikował w niedzielę wywiad z byłym szpiegiem CIA w Republice Południowej Afryki, Donaldem Rickardem. Powiedział on, że to amerykańska agencja pośrednio wydała Nelsona Mandelę władzom tego kraju w 1962 roku, wysyłając odpowiednie ostrzeżenie.

Podzielili majątek Mandeli. Rodzina się zgadza

Majątek Nelsona Mandeli przypadnie - według ogłoszonego testamentu zmarłego - członkom jego rodziny, dawnym współpracownikom, kilku szkołom i rządzącemu Afrykańskiemu Kongresowi Narodowemu. Łącznie majątek wart jest 46 mln randów (4,1 mln USD).