Beatyfikacja księdza Jerzego Popiełuszki

4 czerwca 2010
TVN24Beatyfikacja księdza Popiełuszki

To najbardziej oczekiwana, obok Jana Pawła II, beatyfikacja Polaka. Ksiądz Jerzy Popiełuszko, duszpasterz ludzi pracy zabity przez SB, został w niedzielę 6. czerwca - w dniu Święta Dziękczynienia - ogłoszony błogosławionym. Msza beatyfikacyjna odbyła się pl. Piłsudskiego w Warszawie. Następnie procesja z relikwiami ks. Jerzego przeszła do Centrum Opatrzności Bożej.

Tylko nie płaczcie po mnie, gdy zginę Ksiądz Jerzy do ojca, na miesiąc przed śmiercią

- Dzisiejsza beatyfikacja jest godnym zapamiętania dniem radości dla waszego narodu. Ksiądz Popiełuszko, uwielbiony, zostaje oddany w ramiona Matki Kościoła w tym samym geście, w jakim prorok Eliasz oddał wskrzeszone do życia dziecko jego matce: "Patrz! Twój syn żyje". Poprzez wyniesienie do chwały ołtarzy Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki Ojciec Święty Benedykt XVI mówi do Kościoła w Polsce: "Patrz, oto syn twój żyje". Jest to wielki dar dla wielkiego narodu, którego księga świętości wzbogaca się o kolejną szczególną kartę. Dzisiaj Kościół w Polsce może wołać wraz z Psalmistą: "Śpiewajcie Panu psalm wy, co Go miłujecie, wychwalajcie Jego świętą pamiątkę! Wysłuchaj, Panie, zmiłuj się nade mną. Bądź, Panie, dla mnie wspomożycielem! Biadania moje zmieniłeś mi w taniec. Boże mój, Panie, będę Cię wysławiał na wieki" (z Psalmu 29) - napisał w homilii papież Benedykt XVI w liście, który odczytał jego delegat abp Angelo Amato.

140 tysięcy wiernych

BIOGRAFIA KS. JERZEGO POPIEŁUSZKI

Uroczystości beatyfikacyjne zainaugurowane zostały o godzinie 11. Wtedy na placu Piłsudskiego rozpoczęła się msza beatyfikacyjna ks. Jerzego Popiełuszki. Nabożeństwo zakończyło się ok. godziny 13.40. Poprowadził je abp Amato. Mszę koncelebrowło ok. 100 biskupów i 1,6 tys. kapłanów.

PEŁEN TEKST HOMILII ODCZYTANEH PRZEZ ABP AMATO

Na uroczystości obecne były także najwyższe władze państwowe, przedstawiciele parlamentu, samorządu, władze miasta oraz liczni goście z kraju i z zagranicy. Na placu Piłsudskiego obecnych było ok. 140 tys. pielgrzymów z całej Polski.

"Rzeka czerwieni" z kwiatów

PROCES BEATYFIKACYJNY KAPELANA

Ołtarz, na którym odbyła się uroczystość beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki, miała kształt namiotu. - Schodami w dół biegnie od niego "rzeka czerwieni" ułożona z kwiatów, symbolizująca męczeństwo kapłana - wyjaśnia odpowiedzialny za organizację niedzielnych uroczystości proboszcz parafii św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu i opiekun grobu ks. Jerzego, ks. Zygmunt Malacki.

Jak zaznacza duchowny, ważnym elementem ołtarza jest też krzyż, a także obraz, na którym w czerwonym ornamencie widnieje ks. Popiełuszko.

KAZANIE KS. JERZEGO POPIEŁUSZKI Z 30 MAJA 1982

KAZANIE KS. JERZEGO POPIEŁUSZKI Z 26 WRZEŚNIA 1982

KAZANIE KS. JERZEGO POPIEŁUSZKI Z 31 MAJA 1982

KAZANIE KS. JERZEGO POPIEŁUSZKI Z 24 KWIETNIA 1983

KAZANIE KS. JERZEGO POPIEŁUSZKI Z 27 MAJA 1984

Procesja przeszła ulicami Warszawy

Po mszy relikwie zostały przekazane asyście. Wierni przeszli w procesji Traktem Królewskim od Placu Piłsudskiego do Świątyni Opatrzności Bożej. Na poszczególnych odcinkach procesji relikwie i obraz beatyfikacyjny były niesione przez przedstawicieli różnych środowisk oraz parafii, znajdujących się na trasie procesji. Grały orkiestry reprezentacyjne Wojska Polskiego, Straży Pożarnej, Policji i Ochotniczej Straży Pożarnej z Nadarzyna. Pierwszy odcinek prowadził bp Piotr Jarecki, drugi – bp Tadeusz Pikus, trzeci – ks. Maciej Zieliński, a czwarty – abp Kazimierz Nycz.

Relikwie w panteonie...

Procesja o 18 dotarła na Pola Wilanowskie. Przed Świątynią Opatrzności odbyła się msza, a następnie i relikwia ks. Jerzego zostały wprowadzone do Panteonu Wielkich Polaków.

... a później w Kościele św. Stanisława Kostki

Obchody beatyfikacyjne zakończą się 13 czerwca diecezjalnym dziękczynieniem w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu. Mszy św. dziękczynnej sprawowanej na balkonie kościoła św. Stanisława Kostki przewodniczyć będzie abp. Kazimierz Nycz. Po Mszy świętej nastąpi przeniesienie relikwii nowego błogosławionego do bocznej kaplicy kościoła św. Stanisława Kostki.

Módlmy się, byśmy byli wolni od lęku, zastraszenia, ale przede wszystkim od żądzy odwetu i przemocy duchowy testament:

"Jak powstaje święty". Obejrzyj reportaż o księdzu Popiełuszce (Religia.tv)religia.tv

nsz//mat

Źródło zdjęcia głównego: TVN24