Premium

Czy flaga musi powiewać, żeby można ją było znieważyć?

Zdjęcie: TVN24/archiwum prywatne

Zapytaliśmy prawników, czy rysunek albo napis na fladze może ją znieważać, a jeśli tak, to jaki. Czy błyskawica znieważa flagę, a nazwa klubu już nie? Chcieliśmy też wiedzieć, czy flagę można znieważyć niechcący i czy każdy materiał w barwach narodowych jest flagą. I co właściwie nią jest.

Tydzień temu do mieszkańca warszawskiego Ursusa przyszła policja. Powód: podejrzenie znieważenia flagi. Na balustradzie balkonu mieszkania mężczyzny wisiało bowiem płótno o kształcie prostokąta w biało-czerwonych barwach, z dorysowaną czarną błyskawicą, jednym z symboli Strajku Kobiet.

Policjanci zabrali flagę, a prokuratura wszczęła śledztwo. I sprawdza, czy mężczyzna nie popełnił przestępstwa opisanego w artykule 137 Kodeksu karnego. Mówi on: "kto publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwowy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku".

Czym zatem jest znieważenie flagi?

Flaga z błyskawicąArchiwum prywatne

Zamiar

- By mówić o odpowiedzialności karnej, muszą być spełnione pewne warunki. Po pierwsze, musi chodzić o "flagę", czyli określony przedmiot, po drugie, ma dojść do jej "znieważenia", czyli do pewnego nieakceptowalnego postępowania z flagą - mówi dr hab. Mikołaj Małecki, adiunkt na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego i autor bloga "Dogmaty Karnisty".

Czytaj dalej po zalogowaniu

premium

Uzyskaj dostęp do treści premium za darmo i bez reklam