Polska przyjęła najwięcej cudzoziemców spoza Unii Europejskiej

Autor:
kris/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Morawiecki o pomocy dla firm
Morawiecki o pomocy dla firmTVN24
wideo 2/5
TVN24Morawiecki o pomocy dla firm

W 2020 roku Polska przyjęła najwięcej cudzoziemców spoza Unii Europejskiej spośród wszystkich krajów Wspólnoty - wynika z danych europejskiego urzędu statystycznego Eurostat. Również w 2019 roku nasz kraj był unijnym liderem pod tym względem. W ubiegłym roku nad Wisłą wydano ponad 598 tysięcy tak zwanych pierwszych zezwoleń na pobyt, z czego najwięcej obywatelom Ukrainy.

W 2020 roku obywatelom krajów spoza Unii Europejskiej wydano około 2,2 miliona pierwszych zezwoleń na pobyt we Wspólnocie - udzielane są one osobom, które przyjeżdżają do danego kraju pierwszy raz. Oznacza to spadek o 24 procent, czyli o 706 tysięcy, w porównaniu z rokiem 2019.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Eurostat zwraca uwagę, że w ten sposób zakończył się trend wzrostowy, który rozpoczął się w 2013 roku. Urząd statystyczny podał, że najwięcej zezwoleń wydano w celu podjęcia pracy - 40 proc., powody rodzinne stanowiły 28 proc., edukacja - 11 proc. Ponadto 21 procent zezwoleń wydano z innych powodów, m.in. dotyczących statusu uchodźcy czy ochrony uzupełniającej. 

Ochrona uzupełniająca to rodzaj zgody na pobyt przyznawany cudzoziemcom, którzy nie otrzymali statusu uchodźcy i w przypadku powrotu do swojego kraju byliby realnie narażeni na karę śmierci, egzekucję, tortury, nieludzkie lub poniżające traktowanie, poważne zagrożenie dla życia lub zdrowia, wynikające z powszechnego stosowania przemocy wobec ludności cywilnej w sytuacji wewnętrznego lub międzynarodowego konfliktu zbrojnego. 

Polska wydała najwięcej zezwoleń

Z danych Eurostatu wynika, że Polska w 2020 roku wydała 26 proc. wszystkich pierwszych zezwoleń - w sumie 598 tys. Na drugim miejscu znalazły się Niemcy - 313 tys. (14 proc.). Na trzecim miejscu była Hiszpania - 312 tys. (14 proc.).

Polska wydała najwięcej zezwoleń na pobyt w celu podjęcia pracy - 502 tys. To stanowiło 22 procent wszystkich zezwoleń. Najwięcej zezwoleń na edukację wydała Francja (prawie 73 tys. - 3 proc. wszystkich), z powodów rodzinnych - Niemcy (niemal 131 tys. - 6 proc.), Hiszpania (119,5 tys. - 5 proc.) i Francja (80 tys. - 4 proc.). Niemcy były również liderem, jeśli chodzi o zezwolenia z innych powodów (153 tys. - 7 proc.).

Kto otrzymał najwięcej zezwoleń?

Z danych Eurostatu wynika, że 601 tys. obywateli Ukrainy otrzymało pierwsze zezwolenia na pobyt w państwach członkowskich UE w 2020 roku, z czego 81 proc. zezwoleń wydała Polska.

Na drugim miejscu byli obywatele Maroka, którzy otrzymali 123 tysiące zezwoleń, z czego 56 proc. wydano w Hiszpanii. Około 79 tys. zezwoleń otrzymali obywatele Indii, z czego 14 proc. wydano w Niemczech. Obywatele powyższych krajów otrzymali ponad jedną trzecią, 36 proc., wszystkich pierwszych zezwoleń na pobyt wydanych w 2020 roku.

Głównym powodem wydawania zezwoleń Ukraińcom było podjęcie pracy - 86 proc. przypadków. Ponad połowę, bo 60 proc. zezwoleń z tego powodu wydano także Białorusinom. Z kolei względy rodzinne były głównym powodem wydawania zezwoleń Marokańczykom - 53 proc., a edukacja Chińczykom - 36 proc. Inne powody dominowały wśród Wenezuelczyków (78 proc.) i Syryjczyków (70 proc.) - podał Eurostat.

Autor:kris/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości