Wysoka dynamika wzrostu europejskiego rynku leasingu. Polska w czołówce

Ze świata

ShutterstockNajwiększy wzrost na poziomie 12,4 proc. w porównaniu do 2013 roku odnotowano w segmencie pojazdów

Wartość nowej produkcji w 2014 roku wzrosła o 8,4 proc. osiągając tempo porównywalne z rekordowym wynikiem z 2007 roku - wynika z wstępnych danych organizacji z branży leasingowej Leaseurope. Polska notuje wysoką dynamikę wzrostu na poziomie 21,3 proc.

Europejski rynek leasingu zanotował wzrost wszystkich głównych wskaźników aktywów, które zostały objęte badaniem.

Przebudzenie

Największy wzrost na poziomie 12,4 proc. w porównaniu do 2013 roku odnotowano w segmencie pojazdów.

W przypadku leasingu nieruchomości wzrost zanotowano po raz pierwszy od 2010 roku. Leaseurope informuje o rozwoju na poziomie 7,6 proc. w stosunku do ubiegłego roku. Najmniejszą dynamiką obserwujemy w leasingu ruchomości (wyłączając pojazdy), wzrost wyniósł bowiem zaledwie 1,0 proc.

Europejska średnia wyniosła 8,4 proc.

- Analizując wstępne wyniki europejskiego rynku leasingu na koniec 2014r. zauważamy przebudzenie, widoczne na większości krajowych rynków. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z leasingu, finansując szeroki zakresu aktywów z wyróżniającą pozycją pojazdów - poinformował Arkadiusz Etryk, przewodniczący Komitetu Wykonawczego Związku Polskiego Leasingu (ZPL) oraz członek Zarządu Dyrektorów Leaseurope.

Polska w czołówce

- Polska branża leasingowa, z mocną siódmą pozycją oraz wysoką dynamiką, reprezentuję ogólnoeuropejski poziom - dodał Etryk.

Jak wynika z danych za 2014 rok, przedstawionych przez ZPL, dynamika polskiego leasingu była ponad dwa i pół raza wyższa od średniej europejskiej. Osiągnęła bowiem poziom 21,3 proc. Podobny wynik obserwujemy w przypadku leasingu pojazdów.

W zakresie leasingu ruchomości (bez pojazdów) branża wypracowała dynamikę wyższą od średniej europejskiej aż o dwadzieścia razy.

Polska klasyfikowana jest na trzecim miejscu pod względem dynamiki rozwoju na europejskim rynku leasingu. Przed nami są tylko Turcja oraz Hiszpania. Jak wynika z najnowszych danych, pod względem wartości nowych kontraktów podpisanych w ubiegłym roku, Polska wyprzedza jednak rynki zarówno hiszpański jak i turecki.

Związek Polskiego Leasingu, to organizacja reprezentująca polski sektor przedsiębiorstw leasingowych, zrzesza 29 firm leasingowych oraz Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów.

Autor: mb/ps / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock