Najszczęśliwsze państwa świata. Pozycja lidera utrzymana

Źródło:
PAP

Według opublikowanego w piątek raportu Instytutu Gallupa, Finlandia utrzymała czwarty rok z rzędu pozycję najbardziej szczęśliwego państwa na świecie. Stało się tak mimo trwającej pandemii COVID-19. Polska zajęła w rankingu 39. miejsce.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Miniony rok był szalenie trudny dla ludzi na całym świecie - napisano w komentarzu do raportu Instytutu Gallupa poświęconego stopniu szczęśliwości mieszkańców poszczególnych krajów. Pandemia nie tylko spowodowała śmierć ponad 2,6 miliona ludzi na całym świecie, ale także doprowadziła do ogromnych wstrząsów w życiu codziennym.

Na czele rankingu bez zmian

Jednak pomimo wydarzeń ostatnich 12 miesięcy i wynikającego z nich pogorszenia się stanu zdrowia psychicznego obywateli wielu krajów nie nastąpiła żadna zmiana na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o pozycję najszczęśliwszego państwa na świecie -  utrzymała je Finlandia. Kolejne miejsca w World Happiness Report 2021 zajęły Islandia, Dania, Szwajcaria i Holandia.

O ile USA awansowały w rankingu z 18. na 14. miejsce, to Wielka Brytania spadła z 13. na 18. ; Australia utrzymała 12. pozycję.

"Pandemia przypomina nam o globalnych zagrożeniach dla środowiska, pilnej potrzebie współpracy i trudnościach w nawiązaniu współpracy zarówno w każdym kraju z osobna, jak i na świecie" - napisał współwydawca raportu prof. Jeffrey Sachs, dyrektor Centrum Zrównoważonego Rozwoju na Uniwersytecie Columbia.

World Happiness Report 2021 został tym razem zestawiony nieco inaczej ze względu na pandemię. Badacze nie tylko nie byli w stanie przeprowadzić bezpośrednich wywiadów w wielu krajach, ale także musieli zmienić metodę, koncentrując się na związku między dobrostanem a pandemią COVID-19.

Raport opiera się głównie na poziomie PKB, średniej długości życia, wsparciu społecznym, poziomie wolności.

Mierzenie szczęścia w dobie pandemii

Chociaż doszło do pewnych zmian w pierwszej dziesiątce na liście - przy czym Islandia awansowała o dwa miejsca z czwartego na drugie, a Norwegia spadła z piątego na ósme miejsce - wyniki są podobne do tych z poprzedniego roku, co jest postrzegane jako pozytywny znak.

- Zaskakujące jest, że przeciętnie nie nastąpił spadek dobrostanu mierzony przez ludzi oceną własnego poziomu życia - powiedział profesor John Helliwell, który uczestniczył w przygotowywaniu raportu. Jednym z możliwych wyjaśnień jest to, że ludzie postrzegają COVID-19 jako powszechne, zewnętrzne zagrożenie dotykające wszystkich i że spowodowało to większe poczucie solidarności i poczucia wspólnoty.

Inne zwracające uwagę przetasowanie na liście to pozycja Niemiec, które w ostatnim roku przeskoczyły z 17. miejsca na siódme. Z kolei Chorwacja, gdzie można było przeprowadzać bezpośrednio badania, awansowała z 79. na 23. pozycję.

Naukowcy twierdzą, że fakt, iż Finlandia po raz kolejny utrzymała najwyższą pozycję, nie jest zaskakujący, gdyż ten kraj zawsze zajmował wysoką pozycję pod względem wzajemnego zaufania wśród obywateli. Zaufanie, w tym do władz, jest uznawane za jeden z głównych czynników, który pomógł chronić ludzi podczas pandemii.

Na przykład wskaźnik umieralności w Brazylii był znacznie wyższy niż w Singapurze, co w raporcie częściowo przypisuje się różnicy w zaufaniu publicznym do rządów tych krajów.

W raporcie zauważono, że w obu Amerykach i Europie zmarło na COVID-19 znacznie więcej osób niż w krajach Azji Wschodniej.

Raport sugeruje, że średni wiek populacji danego państwa i jego odległość od krajów o wysokim stopniu zakażenia były czynnikami przyczyniającymi się do różnic między wskaźnikami śmiertelności.

Również różnice kulturowe wpływają jako istotne czynniki przy mierzeniu sukcesu strategii walki z COVID-19 wraz z nierównościami dochodów i wiedzą zdobytą podczas poprzednich epidemii.

- Doświadczenia z Azji Wschodniej wykazują, że rygorystyczna polityka rządowa nie tylko skutecznie kontroluje COVID-19, ale także ogranicza negatywny wpływ infekcji na szczęście ludzi - powiedział jeden z autorów raportu profesor Szun Wang z Koreańskiego Instytutu Rozwoju.

W wielu krajach pogorszył się stan zdrowia psychicznego

W raporcie wykazano też, że w wielu krajach podczas pandemii pogorszył się stan zdrowia psychicznego, w tym w Wielkiej Brytanii, gdzie liczba zgłoszonych problemów w tej sferze była o 47 procent wyższa w maju 2020 roku niż przed pandemią.

World Happiness Report 2021 również wykazał, że lockdown i dystans społeczny miały wpływ na stan pracowników. "Moje badania wykazały, że szczęśliwi pracownicy są o 13 procent bardziej produktywni" - powiedział profesor Jan-Emmanuel De Neve, dyrektor Centrum Badań nad Dobrostanem na Uniwersytecie Oksfordzkim, inny współautor raportu.

Spośród 149 krajów uwzględnionych w raporcie Afganistan ponownie okazał się krajem najbardziej nieszczęśliwym, a obok niego uplasowały się Zimbabwe, Rwanda i Botswana.

Czołowa dwudziestka krajów ostatniego roku to: Finlandia, Islandia, Dania, Szwajcaria, Holandia, Szwecja, Niemcy, Norwegia, Nowa Zelandia, Austria, Izrael, Australia, Irlandia, USA, Kanada, Czechy, Belgia, Wielka Brytania, Chiny i Francja.

Autorka/Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Goldman Sachs rezygnuje z wymogów związanych z polityką różnorodności dla klientów biznesowych - podaje BBC. Wcześniej bank oferował usługi doradcze związane z wejściem na giełdę tylko firmom, w których zarządach zasiadały także osoby nie będące białymi mężczyznami.

Zarząd złożony tylko z białych mężczyzn nie będzie już przeszkodą. Decyzja kolejnej firmy

Zarząd złożony tylko z białych mężczyzn nie będzie już przeszkodą. Decyzja kolejnej firmy

Źródło:
BBC

We wtorek weszły w życie nowe unijne przepisy o opakowaniach i odpadach opakowaniowych. Ograniczają one między innymi stosowanie opakowań jednorazowych, jak pojedyncze saszetki na sól czy cukier i promują wyprawy na zakupy z własnymi pudełkami. Regulacje zakazują też pakowania w plastikowe worki lub owijania folią pojedynczych sztuk owoców i warzyw. Nowe zasady zaczną w pełni obowiązywać w sierpniu 2026 roku.

Rewolucja w sklepach. Bruksela wprowadza zakaz

Rewolucja w sklepach. Bruksela wprowadza zakaz

Źródło:
PAP

Do końca lutego osoby, które w ubiegłym roku pobierały wcześniejszą emeryturę lub rentę oraz dorabiały do swojego świadczenia, powinny poinformować ZUS o dodatkowych przychodach. Dotyczy to między innymi wynagrodzeń z umowy o pracę, umowy zlecenia, a także przychodów z prowadzonej działalności.

ZUS przypomina o obowiązku dla części emerytów

ZUS przypomina o obowiązku dla części emerytów

Źródło:
PAP

Prawdopodobnie całe jego życie opiera się na niepewności. Współczuję mu - powiedział o Elonie Musku szef OpenAI Sam Altman. - Nie sądzę, by był szczęśliwą osobą - dodał. W poniedziałek media poinformowały, że miliarder Elon Musk wraz z konsorcjum inwestorów złożył ofertę kupna OpenAI za 97,4 miliarda dolarów. Skonfliktowany z Muskiem współzałożyciel firmy odrzucił propozycję.

Szef OpenAI wbija szpilę Muskowi. "Nie sądzę, by był szczęśliwą osobą"

Szef OpenAI wbija szpilę Muskowi. "Nie sądzę, by był szczęśliwą osobą"

Źródło:
CNN, PAP

Od 3 lutego, czyli od startu nowego programu dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych NaszEauto, złożono blisko 400 wniosków na kwotę prawie 11 milionów złotych - poinformował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Państwo dopłaci nawet 40 tysięcy złotych do auta. Tyle wniosków złożono

Państwo dopłaci nawet 40 tysięcy złotych do auta. Tyle wniosków złożono

Źródło:
PAP

Coca-Cola będzie musiała sprzedawać więcej napojów w plastikowych butelkach w USA - zapowiedział w rozmowie z inwestorami dyrektor generalny firmy James Quincey. Stanie się tak, jeżeli puszki aluminiowe podrożeją z powodu ceł nałożonych przez prezydenta Donalda Trumpa.

Więcej plastiku po decyzji Trumpa? Zapowiedź giganta

Więcej plastiku po decyzji Trumpa? Zapowiedź giganta

Źródło:
CNBC

Oczywiście ten postulat wyborczy pozostaje aktualny. Ja przedstawię panu premierowi plan realizacji tego zobowiązania - powiedział w programie "Rozmowa Piaseckiego" na antenie TVN24 minister finansów Andrzej Domański. Zadeklarował, ze ten postulat "zostanie zrealizowany". - Chciałbym, aby stało się to jak najszybciej, czyli w trakcie tej kadencji - mówił.

Minister finansów o realizacji postulatu wyborczego: ja przedstawię panu premierowi plan

Minister finansów o realizacji postulatu wyborczego: ja przedstawię panu premierowi plan

Źródło:
TVN24

Jako minister finansów chciałbym, aby ten wzrost gospodarczy był trochę bardziej zrównoważony i mocniej przechylony w kierunku inwestycji. Dlatego strategia naszego rządu to: inwestycje, inwestycje i jeszcze raz inwestycje - powiedział w programie "Rozmowa Piaseckiego" na antenie TVN24 minister finansów Andrzej Domański.

Minister finansów o planie rządu na gospodarkę. "Inwestycje, inwestycje i jeszcze raz inwestycje"

Minister finansów o planie rządu na gospodarkę. "Inwestycje, inwestycje i jeszcze raz inwestycje"

Źródło:
TVN24, PAP

Platforma Booking przy okazji wręczenia nagród Traveller Review Awards przygotowała ranking najbardziej przyjaznych turystom miejsc na świecie. W zestawieniu znalazły się między innymi Sigrija w Sri Lance, Cazorla w Andaluzji, a także miasto Urubici w południowej Brazylii. Sprawdźmy, gdzie turyści zostaną powitani z otwartymi ramionami.

Wybrano najbardziej przyjazne miejsca dla turystów

Wybrano najbardziej przyjazne miejsca dla turystów

Źródło:
PAP

W styczniu 2025 roku codzienne zakupy zdrożały średnio o 5,9 procent rok do roku - wynika z raportu UCE Research. Najbardziej podrożały słodycze i desery.

"Produkt ten stał się synonimem zakupowego luksusu"

"Produkt ten stał się synonimem zakupowego luksusu"

Źródło:
PAP

Spółka Liberty Częstochowa w upadłości, będąca właścicielem Huty Częstochowa, zostanie wpisana na listę spółek strategicznych i objęta ochroną państwa - wynika z rozporządzenia przyjętego we wtorek przez Radę Ministrów. Organem kontroli dla firmy będzie Ministerstwo Obrony Narodowej.

Nowa spółka strategiczna. "Bez zgody rządu nie będzie można jej przejąć"

Nowa spółka strategiczna. "Bez zgody rządu nie będzie można jej przejąć"

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone nie mają uczciwych stosunków handlowych z Unią Europejską, na jakie zasługują  - napisał na portalu X Tom Rose, nominowany przez Donalda Trumpa na ambasadora USA w Polsce. We wpisie odniósł się także do słów szefa resortu spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, który stwierdził, że nie wszyscy Amerykanie "rozumieją, na czym UE polega".

Nowy ambasador USA reaguje na słowa Radosława Sikorskiego

Nowy ambasador USA reaguje na słowa Radosława Sikorskiego

Źródło:
PAP, X

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot rozbita została wielka kumulacja. Gracz z Niemiec wygrał prawie 88 milionów euro. W Polsce najwyższe wygrane to wygrane piątego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 11 lutego 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rozbita. Potężna wygrana

Kumulacja w Eurojackpot rozbita. Potężna wygrana

Źródło:
tvn24.pl

Polacy są coraz mniej zadowoleni z wysokości pensji - przekazał instytut badawczy Randstad. Wskazał też, że najczęściej podawaną przyczyną zmiany pracy jest "niezadowolenie z poprzedniego pracodawcy".

To najczęstsze powody zmiany pracy

To najczęstsze powody zmiany pracy

Źródło:
PAP

Cła Donalda Trumpa na stal i aluminium przełożą się między innymi na wzrost cen stali w USA - stwierdził bank Goldman Sachs. Zwrócił uwagę, że Stany Zjednoczone importują 85 procent pierwotnego aluminium, głównie z Kanady.

Cła Trumpa "przełożą się na ceny w USA"

Cła Trumpa "przełożą się na ceny w USA"

Źródło:
PAP

- Trudno było o lepszy wybór, gdyż pan Brzoska istotnie jest ikoną polskiego biznesu - tak pomysł, by założyciel inPostu Rafał Brzoska stworzył zespół deregulacyjny komentuje przedstawiciel organizacji Pracodawcy RP. Zapytaliśmy największe organizacje biznesowe o to, jak oceniają poniedziałkowe zapowiedzi gospodarcze premiera. Zgodnie podkreślają, że potrzebne są nie tyle ogólne zapowiedzi, co konkrety.

Biznes o planach Tuska. Szansa na "nowe otwarcie" i wybór "ikony polskiego biznesu"

Biznes o planach Tuska. Szansa na "nowe otwarcie" i wybór "ikony polskiego biznesu"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Wiceministra edukacji Katarzyna Lubnauer w odpowiedzi na pytanie o laptopy dla uczniów z programu "Cyfrowy uczeń" przekazała, że sprzętu jest na tyle dużo, że powinien on trafić do wszystkich placówek publicznych. Wskazał też, że ma on służyć celom edukacyjnym.

Co z laptopami dla uczniów? Wiceministra wyjaśnia

Co z laptopami dla uczniów? Wiceministra wyjaśnia

Źródło:
PAP

Od lipca obowiązują nowe przepisy dotyczące osób sprzedających na platformach internetowych, takich jak Vinted, OLX czy Allegro. Jak wyjaśnił resort finansów, raporty platform internetowych o transakcjach, jakie zostały przeprowadzone przez ich użytkowników, będą "analizowane pod kątem wypełniania obowiązków podatkowych". Eksperci podkreślają, że nowe przepisy "nie wprowadziły nowych podatków dla handlujących w internecie".

Fiskus prześwietli sprzedających na platformach

Fiskus prześwietli sprzedających na platformach

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Jest już luty, a ja nadal nie otrzymałam pieniędzy - mówi w rozmowie z tvn24.pl pani Idalia z Gliwic, która we wrześniu złożyła wniosek o wypłatę bonu energetycznego. W mediach społecznościowych internauci skarżą się, że również w innych miastach są opóźnienia w wypłatach tego świadczenia.

Wciąż czekają na pieniądze. "Góra decyduje, kiedy będą przelewy"

Wciąż czekają na pieniądze. "Góra decyduje, kiedy będą przelewy"

Źródło:
tvn24.pl

Francuski rząd i producenci win oraz innych napojów alkoholowych wyrażają obawy przed nałożeniem ceł przez Donalda Trumpa i USA. Sektor w dużym stopniu jest uzależniony od eksportu.

Cła Trumpa. Tego obawiają się francuscy winiarze

Cła Trumpa. Tego obawiają się francuscy winiarze

Źródło:
PAP

Donald Trump podpisał rozporządzenie wykonawcze wycofujące decyzję z czasów swojego poprzednika Joe Bidena dotyczącą stopniowego wycofywania plastikowych słomek. - Te rzeczy nie działają - powiedział prezydent USA o papierowych słomkach, którego w jego opinii "czasami pękały, wybuchały".

Plastikowe słomki wracają, bo "papierowe wybuchały". Donald Trump podpisał rozporządzenie

Plastikowe słomki wracają, bo "papierowe wybuchały". Donald Trump podpisał rozporządzenie

Źródło:
"Guardian"

Od 11 lutego 2025 r. nowym prezesem Polskich Linii Lotniczych LOT jest Michał Fijoł - poinformowała spółka w komunikacie. Tym samym były prezes wraca kierowania polskim przewoźnikiem.

Jest nowy prezes PLL LOT

Jest nowy prezes PLL LOT

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Skarbówka przygotuje do 15 lutego rozliczenia za poprzedni rok. Każdy zdecyduje do którego miasta pójdą podatki. Stąd start kampanii samorządów, które zachęcają do dzielenia się swoim podatkiem. W zamian kuszą tańszymi biletami na autobus, do kina, na basen czy... nowym samochodem. Materiał Łukasza Wieczorka z magazynu "Polska i Świat".

Tańsze bilety, rabaty i nowe samochody. Tak walczą o nasze podatki

Tańsze bilety, rabaty i nowe samochody. Tak walczą o nasze podatki

Źródło:
TVN24

Rozwój sztucznej inteligencji może szczególnie negatywnie wpłynąć na sytuację kobiet na rynku pracy - ocenił Gilbert Houngbo, szef Międzynarodowej Organizacji Pracy (ILO), podczas wystąpienia na trwającym w Paryżu szczycie na temat AI. Zgodnie z przytoczonymi przez niego szacunkami ogólnie rozwój tych technologii ma odziaływać nawet na 75 milionów miejsc pracy na całym świecie.  

Komu AI odbierze pracę? Może szczególnie uderzyć w kobiety

Komu AI odbierze pracę? Może szczególnie uderzyć w kobiety

Źródło:
PAP, Paperjam