Gospodarka Ukrainy na dużym minusie. Ale jest pozytywne zaskoczenie

Autor:
mb/ams
Źródło:
Reuters
Rzeczniczka PAH o pomocy Ukrainie po wysadzeniu tamy w Nowej Kachowce
Rzeczniczka PAH o pomocy Ukrainie po wysadzeniu tamy w Nowej KachowceTVN24
wideo 2/3
TVN24Rzeczniczka PAH o pomocy Ukrainie po wysadzeniu tamy w Nowej Kachowce

Produkt krajowy brutto (PKB) Ukrainy spadł o 10,5 procent w pierwszym kwartale 2023 roku w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem - podało w piątek tamtejsze ministerstwo gospodarki.

Ministerstwo zaznaczyło w oświadczeniu, że spadek był mniejszy niż początkowo oczekiwano. W ocenie resortu ma to być potwierdzenie tego, że gospodarka Ukrainy dostosowuje się do wydarzeń po inwazji Rosji szybciej niż spodziewano.

Ministerstwo początkowo spodziewało się, że gospodarka Ukrainy skurczy się o 14,1 proc. w pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku.

Gospodarka Ukrainy

- Dane wskazują, że ukraińska gospodarka dostosowuje się i odradza w szybszym tempie niż wcześniej prognozowano - powiedziała Julia Swyrydenko, która pełni funkcję pierwszego wicepremiera i ministra gospodarki. - Jest to możliwe także dzięki międzynarodowej pomocy udzielanej nam przez kraje partnerskie - dodała.

Swyrydenko powiedziała, że rząd nadal koncentruje się na ustabilizowaniu sytuacji w sektorze energetycznym i pomocy dla ukraińskiego eksportu w rozwiązaniu problemów logistycznych.

Gospodarka Ukrainy skurczyła się o około jedną trzecią w 2022 roku. W tym roku rząd i analitycy spodziewają się niewielkiego wzrostu.

UKRAINA WALCZY. RELACJA NA ŻYWO>>>

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości