"Rosyjski bank szpiegów" na Węgrzech w krytycznej sytuacji

Autor:
mp/ams
Źródło:
PAP
Węgry grożą zablokowaniem środków z UE dla Ukrainy. Maciej Sokołowski o ustaleniach po rozmowie ministrów finansów
Węgry grożą zablokowaniem środków z UE dla Ukrainy. Maciej Sokołowski o ustaleniach po rozmowie ministrów finansówTVN24
wideo 2/3
TVN24Węgry grożą zablokowaniem środków z UE dla Ukrainy. Maciej Sokołowski o ustaleniach po rozmowie ministrów finansów

Międzynarodowy Bank Inwestycyjny (IIB) z siedzibą w Budapeszcie, który jest nazywany "bankiem szpiegów" i w którym niemal połowa udziałów należy do Rosji, jest w krytycznej sytuacji w związku z nałożonymi na Kreml po agresji na Ukrainę sankcjami - poinformował węgierski portal HVG.

"Po tym, jak Rosja zaatakowała Ukrainę, Euroclear zablokował warte dziesiątki miliardów dolarów papiery wartościowe będące w posiadaniu Rosjan" - napisał portal. Euroclear to europejski depozytariusz z siedzibą w Brukseli. Według HVG, bank wykorzystał niemal wszystkie swoje płynne rezerwy i grozi mu upadłość.

Choć jesienią 2022 roku wydawało się, że jest możliwe odzyskanie zamrożonych aktywów, to po interwencji belgijskiego ministerstwa finansów sprawa upadła. Resort twierdził, że kilku członków zarządu banku "ma powiązania z rządem rosyjskim, który ma kontrolny wpływ na IIB".

W lutym bank stał się celem ataku hakerów, którzy zdobyli dostęp do jego dokumentów. Jednym z nich był list, w którym węgierski minister rozwoju gospodarczego Marton Nagy lobbuje u belgijskiego ministra finansów, aby odblokować fundusze IIB. Wśród dokumentów opublikowanych przez hakerów jest również projekt, który przewiduje włączenie Serbii i zwiększenie udziałów Węgier w banku. Scenariusz taki był wcześniej sygnalizowany przez ministra spraw zagranicznych Węgier Petera Szijjarto.

Bank w wyjątkowo trudnej sytuacji

Pytany ostatnio na konferencji prasowej o stan IIB Gergely Gulyas, szef kancelarii premiera Viktora Orbana, przyznał, że bank jest "w wyjątkowo trudnej sytuacji" i nie wie, czy jego uratowanie jest możliwe.

Rosja posiada obecnie prawie 50 proc. udziałów w banku, podczas gdy do państwa węgierskiego, drugiego największego udziałowca, należy około 25 proc.

Międzynarodowy Bank Inwestycyjny został założony w 1970 roku przez kraje Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej, organizacji koordynującej współpracę gospodarczą państw zależnych od ZSRR. Początkowo jego siedziba była zlokalizowana w Moskwie, natomiast w 2019 roku została przeniesiona do Budapesztu.

Po rosyjskiej agresji na Ukrainę Czechy, Słowacja, Bułgaria i Rumunia zapowiedziały wystąpienie z IIB. Obecnie Węgry są de facto jedynym krajem Unii Europejskiej należącym do banku. Pozostałymi członkami są Kuba, Mongolia, Rosja i Wietnam.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: IBB

Pozostałe wiadomości