Warner Bros walczy z piratami w rosyjskim sądzie. I wygrywa

Ze świata

ShutterstockAmerykański Warner Bros stał się pierwszym zagranicznym producentem filmowym, który zablokował na obszarze Federacji Rosyjskiej nielegalną dystrybucję jej filmów w internecie na mocy ustawy antypirackiej

Warner Bros jest pierwszą zagraniczną firmą, która skorzystała z rosyjskiego antypirackiego prawa. Dzięki niemu amerykański producent doprowadził do zablokowania na obszarze Federacji Rosyjskiej nielegalnej dystrybucji filmu w internecie - podała w oświadczeniu rządowa agencja kontrolująca media Roskomnadzor. 16 właścicieli stron już ograniczyło dostęp do filmu. Pozostałe cztery wezwano do usunięcia nielegalnych treści do 24 sierpnia, w przeciwnym razie zostaną zablokowane.

- Roskomnadzor otrzymał orzeczenie Moskiewskiego Sądu Miejskiego, którego podstawą były roszczenia zgłoszone przez Warner Bros Enertainment - możemy przeczytać w oświadczeniu cytowanym przez "The Moscow Times".

Bez odpowiedzi

Warner Bros skierował pozew bezpośrednio do Moskiewskiego Sądu Miejskiego w celu powstrzymania nielegalnej dystrybucji na rosyjskich stronach linków źródłowych (torrentów - red.) do ściągnięcia filmu "Entourage" ("Ekipa"), którego premiera w tym kraju odbyła się 30 lipca br.

W wyniku tego, 16 właścicieli stron już ograniczyło dostęp do filmu. Pozostałe cztery wezwano do usunięcia nielegalnych treści do 24 sierpnia. W przeciwnym wypadku, dostęp do portali zostanie zablokowany - poinformował Roskomnadzor.

Zanim jednak Warner Bros złożył pozew do Sądu Miejskiego w Moskwie, Amerykanie bezpośrednio próbowali rozwiązać sprawę.

W tym celu, przedstawiciele Warner Bros poprosili serwisy internetowe, by usunęły nielegalną zawartość, ale nie otrzymali żadnej odpowiedzi - o czym pisała wcześniej gazeta "Vedomosti", cytując źródło bliskie spółki.

Ustawa przeciw piractwu

Rosyjska ustawa antypiracka weszła w życie 1 sierpnia 2013 roku. Prawo pozwala władzom do blokowania stron internetowych nielegalnie publikujących filmy.

Ponadto, w maju br. w ustawie wprowadzono poprawki tak, aby umożliwić właścicielom praw do bezpośredniej interwencji u właścicieli stron internetowych zawierających nielegalne treści. Dlatego też na mocy tych przepisów portale są zobowiązane do publikowania swoich danych kontaktowych.

Jeżeli właściciele praw nie otrzymają odpowiedzi, mogą wówczas złożyć pozew.

Roskomnadzor po decyzji sądu, zawiadamia właścicieli o konieczności usunięcia zakazanych treści w ciągu trzech dni. Jeżeli nielegalne treści nie zostaną usunięte, strona zostaje zablokowana na 15 dni.

Drugi pozew może oznaczać dla nich koniec istnienia.

Warner Bros nie dąży do tego, aby strony internetowe zostały zablokowane na dobre - powiedziała w rozmowie z "Wiedomosti" prawniczka Lina Gevorgyan, reprezentująca Warner Bros w sądzie.

- Celem firmy jest w tym przypadku otrzymanie decyzji sądu, która zobowiąże właścicieli stron internetowych do usunięcia nielegalnych kopii filmu, a także by zapobiec ponownemu udostępnianiu na stronach - mówiła jeszcze przed orzeczeniem Moskiewskiego Sądu Miejskiego.

"Zapotrzebowanie na takie przepisy"

Roskomnadzor ocenił wyrok w tej sprawie jako udane zastosowanie prawa.

W ciągu dwóch lat od wprowadzenia ustawy Roskomnadzor otrzymał 401 decyzji Moskiewskiego Sądu Miejskiego, które dotyczyły 1,102 stron internetowych. Z czego 177 pozostaje obecnie zablokowana, o czym poinformowała agencja kontrolująca media.

Autor: mb / Źródło: The Moscow Times

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock