Szwajcarski bank Credit Suisse formalnie zgodził się na zapłacenie władzom USA 5,3 mld dolarów za wprowadzanie w błąd inwestorów przy sprzedawaniu im toksycznych aktywów powiązanych z kredytami hipotecznymi - podało w środę amerykańskie ministerstwo sprawiedliwości.
Chodzi tu o transakcje dokonywane przed kryzysem finansowym 2008 roku. Według ministerstwa Credit Suisse zapłaci 2,48 mld dolarów tytułem grzywny i zapewni dalsze 2,8 mld dolarów na łagodzenie sytuacji konsumentów, w tym umarzanie pożyczek i finansowanie zakupu domów.
Porozumienie Credit Suisse
Credit Suisse, który wstępnie zaakceptował ugodę jeszcze 23 grudnia, napisał w oświadczeniu, że jest "zadowolony z osiągnięcia przyjaznego porozumienia, które pozwala bankowi pozostawić to dziedzictwo za sobą". W raporcie o faktach przyznał, że miał wiedzę o tym, iż kredyty, do których odnosiły się sprzedawane przez niego obligacje, były udzielane wbrew obowiązującym kryteriom rynkowym. Przykładowo ustalono, że w pakiecie 10 tys. kredytów zakupionych przez Credit Suisse od Countrywide Home Loans niewielka próbka wykazywała 85 proc. pożyczek udzielonych wbrew bankowym kryteriom lub obowiązującemu prawu. Ponad połowę tej próbki oraz inne kredyty z pakietu w łącznej kwocie 1,5 mld dolarów poddano potem sekurytyzacji czyli wyemitowaniu odnoszących się do nich papierów dłużnych. Informację o ugodzie z Credit Suisse opublikowano w dzień po zawarciu podobnego porozumienia z największym niemieckim bankiem komercyjnym Deutsche Bank, który z tytułu sprzedawania toksycznych aktywów ma przekazać ministerstwu sprawiedliwości USA 7,2 mld dolarów.
Autor: mb//bgr / Źródło: PAP