Szef banku centralnego Ukrainy złożył rezygnację

Autor:
mb/ams
Źródło:
Reuters
Generał Hodges: Ukraina osiągnęła dynamikę, która jest już nieodwracalna
Generał Hodges: Ukraina osiągnęła dynamikę, która jest już nieodwracalnaTVN24
wideo 2/4
TVN24Generał Hodges: Ukraina osiągnęła dynamikę, która jest już nieodwracalna

Prezes banku centralnego Ukrainy Kyryło Szewczenko złożył rezygnację z pełnionej funkcji. Informację w tej sprawie przekazał we wpisie na Facebooku, tłumacząc swoją decyzję przyczynami zdrowotnymi.

"Ze względu na kwestie zdrowotne, których nie można dłużej ignorować, podjąłem trudną dla siebie decyzję. Odchodzę ze stanowiska szefa Banku Narodowego Ukrainy" - napisał Szewczenko.

"Skierowałem do prezydenta prośbę o przyjęcie mojej rezygnacji" - dodał.

Szewczenko objął stanowisko w lipcu 2020 roku obiecując utrzymanie niezależności banku centralnego i współpracy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym.

Składając rezygnację, zwrócił uwagę na sukcesy banku od początku wojny, w tym nieprzerwane działanie systemu finansowego, zapobieganie panice na rynku walutowym i odpływowi kapitału na dużą skalę w celu ochrony rezerw. "Wojna była kolejnym trudnym testem dla naszego zespołu i dla mnie osobiście. Myślę, że zdaliśmy go z godnością" - napisał Kyryło Szewczenko.

Kyryło SzewczenkoGettyImages

Pomoc dla Ukrainy

Izba Reprezentantów USA uchwaliła w piątek prowizorium budżetowe wraz z pakietem pomocy wojskowej i finansowej dla Ukrainy.

Opiewający na 12,3 mld dolarów pakiet na wydatki związane z wojną na Ukrainie zakłada przeznaczenie 3 mld na zakup broni dla Ukrainy od firm zbrojeniowych, 1,5 mld na uzupełnienie amerykańskiego arsenału, 0,5 mld na zwiększenie produkcji amunicji i innych kluczowych elementów uzbrojenia, 2,8 mld na wsparcie obecności żołnierzy USA w regionie oraz 4,5 mld na bezpośrednią pomoc finansową dla rządu w Kijowie.

Dodatkowo ustawa przewiduje 35 mln dolarów na "przygotowania i odpowiedź na potencjalne nuklearne i radiologiczne incydenty na Ukrainie". Ustawa upoważnia ponadto prezydenta USA do przekazania Ukrainie broni z amerykańskich arsenałów o wartości 3,7 mld dolarów.

Jest to trzeci taki pakiet przygotowany przez Kongres od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na pełną skalę. Wartość dwóch poprzednich przekraczała łącznie 50 mld dolarów.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: GettyImages

Pozostałe wiadomości