TVN24 Biznes | Ze świata

Łukoil wzywa do jak najszybszego zakończenia konfliktu na Ukrainie

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mb/dap
Źródło:
Reuters, TVN24 Biznes
Łukoil wzywa do szybkiego zakończenia konfliktu w Ukrainie. Relacja Andrzeja Zauchy
Łukoil wzywa do szybkiego zakończenia konfliktu w Ukrainie. Relacja Andrzeja ZauchyTVN24
wideo 2/5
TVN24Łukoil wzywa do szybkiego zakończenia konfliktu w Ukrainie. Relacja Andrzeja Zauchy

Łukoil wezwał w czwartek do jak najszybszego zakończenia konfliktu na Ukrainie - podał Reuters. To drugi co do wielkości producent ropy naftowej w Rosji.

W oświadczeniu Łukoil wyraził zaniepokojenie "tragicznymi wydarzeniami na Ukrainie" i poparł negocjacje mające na celu zakończenie konfliktu.

"Zarząd Łukoil wyraża swoje zaniepokojenie trwającymi tragicznymi wydarzeniami na Ukrainie i składa wyrazy współczucia wszystkim dotkniętym tą tragedią" - napisał Łukoil w komunikacie, cytowanym również na internetowej stronie brytyjskiego dziennika "Financial Times".

"Wzywamy do szybkiego zaprzestania konfliktu zbrojnego i w pełni popieramy jego rozwiązanie w procesie negocjacji, za pomocą środków dyplomatycznych" - dodał koncern.

Większościowymi udziałowcami Łukoilu są rosyjski biznesmen pochodzenia azerskiego i jednocześnie szef koncernu Wagit Alekpierow oraz jego zastępca Leonid Fedun. Firma działała na Ukrainie do 2017 roku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Zachodnie sankcje uderzają w rosyjskie koncerny. Od początku tygodnia giełda w Moskwie pozostaje zamknięta, dlatego oczy inwestorów są zwrócone na parkiet w Londynie, gdzie są notowane rosyjskie firmy m.in. z sektora energetycznego. Jedną z nich jest Łukoil. Wartość akcji tego koncernu w ciągu ostatnich kilku dni zanurkowała o ponad 99 proc. Za jedną akcję trzeba zapłacić niecałego 1 dolara, wobec blisko 100 dolarów przed atakiem.

stooq.pl

Oligarcha o rosyjskiej inwazji na Ukrainę

Brytyjski dziennik "Financial Times" zwrócił uwagę, że oświadczenie rosyjskiego koncernu poprzedziło podobne wezwanie autorstwa powiązanego z Kremlem oligarchy Olega Deripaski.

- Kiedy wam mówią: opuszczą żelazną kurtynę, czy nie? Ona już została opuszczona. Kryzys czeka kraj co najmniej przez trzy lata, bardzo trudny. Pomnóżcie kryzys 1998 roku razy trzy - powiedział Deripaska, występując podczas Forum Ekonomicznego w Krasnojarsku. - Tę kurtynę trzeba będzie znowu podnieść. Pierwszy krok to pokój - dodał rosyjski oligarcha.

Brytyjski dziennik zwrócił uwagę, że do czwartku "nie dla wojny" w Rosji ograniczało się głównie do wypowiedzi osobistości świata kultury i sportu.

Od 24 lutego trwa rosyjski atak na Ukrainę. Agresorowi stawiany jest twardy opór, ale jego siły zajmują kolejne regiony kraju. Rosyjską inwazję monitoruje i opisuje Ośrodek Studiów Wschodnich. W czwartek opublikował analizę sytuacji po pełnych siedmiu dobach agresji.

Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/dap

Źródło: Reuters, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości