TVN24 Biznes | Ze świata

"Wprowadzony został zakaz transakcji". Gazprom o transporcie gazu przez Polskę

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mb/ToL
Źródło:
Reuters, TVN24 Biznes
Woźniak: Podjęliśmy decyzję o odcięciu się od rosyjskiego gazu długo przed wojną. To samo można było zrobić z ropą
Woźniak: Podjęliśmy decyzję o odcięciu się od rosyjskiego gazu długo przed wojną. To samo można było zrobić z ropąTVN24
wideo 2/5
TVN24Woźniak: Podjęliśmy decyzję o odcięciu się od rosyjskiego gazu długo przed wojną. To samo można było zrobić z ropą

Gazprom poinformował w czwartek, że nie będzie mógł eksportować gazu przez Polskę gazociągiem Jamał-Europa. To efekt sankcji nałożonych przez Moskwę między innymi na spółkę EuRoPol GAZ, właściciela polskiego odcinka gazociągu Jamał-Europa.

"Wprowadzony został zakaz transakcji i płatności na rzecz podmiotów objętych sankcjami" - poinformował Gazprom w oświadczeniu, cytowanym przez Agencję Reutera. "Dla Gazpromu oznacza to zakaz korzystania z gazociągu należącego do EuRoPol GAZ do transportu rosyjskiego gazu przez Polskę" - dodał rosyjski koncern energetyczny.

EuRoPol Gaz, który jest wspólną własnością Gazpromu i największej polskiej spółki gazowniczej PGNiG, pobiera opłaty tranzytowe za rosyjski gaz płynący przez Polskę. Firma jest właścicielem polskiej części gazociągu tranzytowego Jamał-Europa o długości około 684 km.

Przypomnijmy, że Gazprom 27 kwietnia br. jednostronnie wstrzymał dostawy gazu do odbiorców w Polsce w ramach kontraktu jamalskiego. Według Gazpromu powodem było odrzucenie przez PGNiG płatności za gaz w rublach. Jeszcze pod koniec marca Władimir Putin podpisał dekret, zgodnie z którym od 1 kwietnia zagraniczni nabywcy muszą płacić za gaz w rublach.

Rosyjskie sankcje na 31 firm

Rosyjski rząd w środę opublikował listę podmiotów objętych sankcjami. Znalazło się na niej 31 firm zlokalizowanych w krajach, które nałożyły sankcje na Rosję w odpowiedzi na jej inwazję na Ukrainę. Wśród nich znalazły lokalne oddziały Gazpromu, który dostarcza ponad jedną trzecią niezbędnego gazu do Europy, w tym dużej jego części poprzez gazociąg Jamał-Europa.

Sankcje - oprócz spółki EuRoPol GAZ - objęły niemiecką spółkę Gazprom Germania, w której rosyjski gigant energetyczny zakończył swój udział z końcem marca. Gazprom Germania odpowiada za handel, transport i magazynowanie gazu ziemnego. Spółka zarządza ogromnym magazynem gazu w Rehden w Dolnej Saksonii, o pojemności 4 mld m3.

Zaślepka materiału TVN24GO
"Krajobraz po zbrodni". Reportaż "Czarno na Białym" o rosyjskiej okupacji
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ToL

Źródło: Reuters, TVN24 Biznes

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości