Rosja szykuje się do cyberoperacji. Będzie szkolić młodych

Ze świata

sxc.huRosja stawia na szkolenia dot. cyberbezpieczeństwa

Rosyjskie wojsko uruchomiło nowy program szkoleniowy dla młodych kadetów. Dotyczy on cyberbezpieczeństwa, a kursy mają odbywać się w Akademii Wojskowej w St. Petersburgu - poinformowało we wtorkowym oświadczeniu ministerstwo obrony Rosji.

Jak podaje „The Moscow Times”, opierając się na oświadczeniu resortu, uczestnicy szkoleń mają poznać zagadnienia związane z cyberbezpieczeństwem, technologiami sieciowymi, sprzętem multimedialnym, oprogramowaniem i robotyką.

Na początek

Pierwsza grupa wybranych kadetów liczy 40 osób. Kursy w Wojskowej Akademii Komunikacji w St. Petersburgu są - jak czytamy - częścią nowego programu edukacyjnego. Chodzi o wyszkolenie personelu gotowego na udział w operacjach cybernetycznych. „The Moscow Times” pisze, że Rosja i Chiny zostały w ostatnich miesiącach oskarżone o sponsorowanie poważnych ataków hakerskich na struktury rządowe USA. Podejrzenie to skłoniło niektórych amerykańskich urzędników do zaproponowania dodatkowych sankcji przeciwko Moskwie - czytamy. Zdaniem rosyjskiego eksperta od cyberbezpieczeństwa Andrieja Soldatowa rosyjskie wojsko jest daleko w tyle w obszarze cyberoperacji i szkolenia personelu w tym zakresie, szczególnie w porównaniu z Federalną Służbą Bezpieczeństwa. - Wojsko nie było tu głównym graczem. Prowadzenie objęły tu rosyjskie służby - ocenia Soldatow. Jak podają rosyjskie agencje, ministerstwo obrony zaczęło koncentrować się na wzmocnieniu cyberbezpieczeństwa w ostatnich dwóch, trzech latach. Rosja ma też pracować nad nową strategią dotyczącą cyberprzestrzeni.

Autor: mn / Źródło: The Moscow Times

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu