TVN24 Biznes | Ze świata

Kraje OPEC+ zdecydowały w sprawie wydobycia ropy. Surowiec tanieje

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mb/ToL
Źródło:
PAP, Reuters
Prezes PiS: obniżenie akcyzy nie jest jedyną metodą, aby obniżyć cenę paliwa
Prezes PiS: obniżenie akcyzy nie jest jedyną metodą, aby obniżyć cenę paliwaRMF FM
wideo 2/4
RMF FMPrezes PiS: obniżenie akcyzy nie jest jedyną metodą, aby obniżyć cenę paliwa

Ropa naftowa traci na wartości. Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową i jej sojusznicy (OPEC+) uzgodnili na szczycie w czwartek, że utrzymają plany zwiększenia wydobycia ropy o 400 tysięcy baryłek dziennie.

Agencja Reutera podała po zakończeniu konferencji sojuszu, że Arabia Saudyjska, jeden z głównych producentów w ramach OPEC+, odrzucił apele o zwiększenie produkcji. Producenci mają obawiać się zbyt szybkiego działania, obawiając się ponownych niepowodzeń w walce z pandemią COVID-19.

Produkcja ropy w Arabii Saudyjskiej ma przekroczyć w grudniu 10 mln baryłek dziennie po raz pierwszy od rozpoczęcia pandemii.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Ropa naftowa - ceny

Ceny ropy wzrosły w tym roku do najwyższego od trzech lat poziomu powyżej 86 dolarów za baryłkę, ponieważ popyt odradza się po ograniczeniach COVID-19. W czwartek po południu ropa naftowa traci na wartości.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na grudzień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku kosztowała około 80 dolarów, mniej o ponad 1 procent. Brent na ICE w Londynie w dostawach na styczeń była wyceniana poniżej 82 dolarów za baryłkę.

ROPA (WTI)
ROPA (BRENT)

Prezydent USA Joe Biden skrytykował podczas konferencji klimatycznej COP26 w Glasgow państwa należące do kartelu OPEC za przyczynianie się do globalnego kryzysu energetycznego i wysokich cen ropy. Zdaniem Bidena jest to efekt odmowy zwiększenia wydobycia surowców przez te kraje.

Z kolei Antony Blinken, sekretarz stanu USA, wywierał nacisk na Zjednoczone Emiraty Arabskie, aby zwiększyły podaż ropy. Blinken spotkał się w Glasgow z szejkiem ZEA Abdullahem Bin Zayed Al Nahyanem.

W lipcu kraje OPEC+ postanowiły o zwiększeniu od sierpnia wydobycia o 400 tys. baryłek dziennie. Jednocześnie termin, w którym produkcja ropy ma powrócić do poziomów sprzed pandemii COVID-19, przesunięto z kwietnia 2022 roku na koniec przyszłego roku.

Z powodu pandemii w marcu 2020 roku cena ropy gwałtownie się załamała. OPEC+ podjął wówczas decyzję o ograniczeniu wydobycia o 9,7 mln baryłek dziennie, co spowodowało pożądane przez producentów odbicie cen surowca.

Autor:mb/ToL

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości