Rosja na krawędzi. Tylko krok od śmieciowego ratingu

Ze świata

shutterstock.comRosji grozi recesja

Istnieje 50 proc. szans, że w ciągu 90 dni ocena kredytowa Rosji spadnie do poziomu śmieciowego - oceniają analitycy agencji Standard & Poor's, którzy umieścili kraj na liście obserwacyjnej z perspektywą negatywną.

Pod koniec października Standard & Poor’s potwierdziła ocenę kredytową Rosji na poziomie BBB-. Nieco wcześniej inna agencja Moody’s Investors Service obniżyła o jedno oczko rating Rosji do Baa2 z Baa1. Agencja Fitch utrzymała w lipcu wycenę Rosji BBB, choć zmieniła perspektywę na negatywną.

Kłopoty maja tez rosyjskie firmy. We wtorek międzynarodowa agencja ratingowa Moody's obniżyła rating Gazpromu w walucie zagranicznej do "Ваа2" z "Ваа1" z negatywną prognozą - poinformowała agencja RIA Novosti.

Rating śmieciowy już niedługo?

W poniedziałek także były rosyjski minister finansów Aleksiej Kudrin powiedział, że rating Rosji w 2015 roku może zostać obniżony do poziomu śmieciowego. Jego zdaniem w 2015 r. Rosja znajdzie się w fazie pełnego kryzysu gospodarczego, a spadku PKB należy się spodziewać nawet w przypadku wzrostu cen ropy do 80 dolarów za baryłkę.

Czarne prognozy dla rosyjskiej gospodarki przedstawiło już kilka instytucji finansowych. W poniedziałek bank BNP Paribas obniżył prognozy wzrostu PKB dla Rosji na lata 2015-16 do -5,0 proc. rok do roku oraz do 0,0 proc. rdr z wcześniejszych -1,5 proc. rdr i 0,5 proc. rdr.

Widmo recesji

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew ostrzegł wczoraj, że rosyjska gospodarka stoi przed ryzykiem wejścia w głęboką recesję. Podkreślił też, że ze względu na sytuację międzynarodową Rosja jest obecnie w gorszym położeniu niż w czasie kryzysu z 2008 roku, ponieważ "wiele krajów skutecznie uderza w rozwój naszej gospodarki".

Autor: ToL//bgr / Źródło: Bloomberg, RIA Novosti, PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com