Rafalska chce wyjąć z dyrektywy o pracownikach delegowanych kluczowy sektor

Ze świata

Rafalska: transport międzynarodowy i kabotaż powinien być wyjęty z dyrektywyTVN24 BiS
wideo 2/3

Transport międzynarodowy powinien być wyjęty z dyrektywy o pracownikach delegowanych i powinien być odrębnie negocjowany - powiedziała w środę w Paryżu szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska.

Szefowa MRPiPS spotkała się w środę w Paryżu ze swoją francuską odpowiednik na tym stanowisku Muriel Pénicaud. Tematem rozmów były m.in. kwestie związane dyrektywą o pracownikach delegowanych.

Stanowisko V4

Rafalska podkreśliła, że w czasie spotkania rozmawiano o kluczowych sprawach dotyczących transportu. - Jesteśmy zobowiązani mandatem i nasze stanowisko jest związane z Grupą Wyszehradzką. Poruszamy się w obszarze uzgodnień, które były ustalone 19 lipca, one są dla nas absolutnie wiążące - powiedziała. Jak wyjaśniła, "transport międzynarodowy i kabotaż powinien być wyjęty z dyrektywy o pracownikach delegowanych i powinien być odrębnie negocjowany". Podkreśliła, że spotkanie było otwarte i merytoryczne. W ubiegłym roku roku Komisja Europejska przedstawiła propozycję nowelizacji dyrektywy z 1996 r. w sprawie delegowania pracowników w UE. Najważniejszą proponowaną zmianą jest wprowadzenie zasady równej płacy za tę samą pracę w tym samym miejscu. Oznacza to, że pracownik wysłany przez pracodawcę tymczasowo do pracy w innym kraju UE miałby zarabiać tyle, co pracownik lokalny za tę samą pracę. Polskie firmy delegują do pracy w krajach UE prawie pół miliona pracowników. W opinii polskiego rządu, jeśli przepisy weszłyby w życie, znacznie pogorszyłoby to pozycję polskich przedsiębiorców na rynku UE - m.in. firm transportowych, które przestałyby być konkurencyjne wobec zachodnich przewoźników.

Autor: tol/ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24