Urlop w Portugalii. To trzeba wiedzieć przed wyjazdem

Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Madera a paszporty covidowe
Madera a paszporty covidoweTVN24 BiS
wideo 2/5
Madera a paszporty covidoweTVN24 BiS

Czy podróżni przybywający do Portugalii muszą wykonywać testy na koronawirusa? Na jakich zasadach mogą wjechać do tego kraju Polacy? Jakie obostrzenia obowiązują na miejscu? Odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące podróży do tego państwa.

Od 1 lipca w Portugalii kontynentalnej oraz na Maderze i Azorach obowiązują paszporty covidowe, czyli unijne certyfikaty Covid (UCC) - dowiadujemy się z oficjalnej strony portugalskiej organizacji turystycznej.

Należy również wypełnić formularz PLF – w formie papierowej lub elektronicznej za pośrednictwem strony internetowej https://portugalcleanandsafe.pt/en/passenger-locator-card.

Osoby bez UCC podróżujące z Polski do Portugalii zobowiązane są do okazania negatywnego wyniku testu na koronawirusa. ​​​​Dopuszcza się dwa rodzaje testów: RT-PCR (lub podobny test NAAT) oraz wykonany w warunkach laboratoryjnych test antygenowy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Portugalia kontynentalna - jakie testy?

Granice można między innymi przekroczyć po ukazaniu takiego dokumentu jak:

1. Test molekularny wykonany techniką RT-PCR lub NAAT (amplifikacji kwasów nukleinowych) - test należy wykonać w ciągu ostatnich 72 godzin przed wejściem na pokład samolotu lecącego do Portugalii kontynentalnej.

2. Wykonany w warunkach laboratoryjnych test antygenowy ujęty w zaleceniach Komitetu ds. Bezpieczeństwa Zdrowia UE - test taki należy wykonać w ciągu ostatnich 24 godzin przed wejściem na pokład samolotu lecącego do Portugalii kontynentalnej.

3. Unijny certyfikat Covid (UCC), zwany również paszportem covidowym lub szczepionkowym.

"Pasażerowie przybywający do Portugalii z negatywnym wynikiem niewłaściwego testu, po przylocie zostaną na własny koszt poddani kolejnemu testowi, a na jego wynik będą musieli oczekiwać w wyznaczonym miejscu portu lotniczego" - informuje polskie MSZ.

LizbonaShutterstock

Obostrzenia w Portugalii

Parlament Portugalii zatwierdził obowiązek dalszego noszenia maseczek ochronnych w przestrzeni publicznej na świeżym powietrzu, odrzucając apele części opozycji wzywającej do złagodzenia tego obostrzenia. Nakaz ma obowiązywać co najmniej do połowy września. Za omijanie nakazu można otrzymać mandat w wysokości 50-100 euro.

Od 10 lipca w ponad 60 powiatach o podwyższonym lub wysokim ryzyku zakażeń wprowadzono dodatkowe obostrzenia. Jeśli chodzi o lokale gastronomiczne to mogą działać do godz. 22.30 z limitem gości 4 osób przy stoliku wewnątrz lokalu i 6 osób przy stoliku w ogródku. Goście obsługiwani wewnątrz lokalu zobowiązani są okazać Unijny Certyfikat COVID lub negatywny wynik testu na COVID-19: w piątki od godz. 19:00 oraz w soboty, niedziele i dni wolne od pracy - niezależnie od pory dnia - wyjaśnia polskie MSZ.

Obowiązuje skrócony czas działania sklepów i galerii handlowych.

W obiektach turystycznych i hotelach goście zobowiązani są okazać Unijny Certyfikat COVID lub negatywny wynik testu na COVID-19.

Portugalia, CulatraShutterstock

Madera

Od 1 lipca Madera honoruje paszporty covidowe. Ponadto na wyspę można polecieć, jeśli ma się negatywne wyniki testów RT-PCR (72 godziny przed wejściem na pokład samolotu) lub antygenowego (48 godzin przed wejściem na pokład). Honorowany jest certyfikat informujący o zaszczepieniu (ostatnia dawka otrzymana przynajmniej 14 dni przed przekroczeniem granicy). Od 1 lipca, tak jak w Portugalii kontynentalnej, honorowany ma być UCC.

W przypadku niespełnienia tych warunków, można wykonać test po przylocie - oczekiwanie na wynik w izolacji trwa około 12-24 godzin. Można również poddać siędobrowolnej kwarantannie na 14 dni w domu lub w hotelu.

Dzieci do lat 12 nie muszą mieć wykonywanych testów.

Podróżni muszą zarejestrować się na stronie https://madeirasafe.com.

Jeśli chodzi o obostrzenia, to na Maderze obowiązuje godzina policyjna od godz. 1.00 do 5.00. W związku z tym bary i restauracje mogą być czynne tylko do północy. W miejscach publicznych obowiązuje zasłanie nosa i ust, za wyjątkiem m.in. plaży czy podczas aktywności sportowej.

Obostrzenia na Maderze
Obostrzenia na MaderzeTVN24 BiS

Azory

Jeśli chodzi o osoby podróżujące na Azory to zasady dotyczące testów i zaświadczeń są podobne, jak w przypadku Madery (również uznawane są paszporty szczepień UCC) - są jednak dwie różnice.

Wszyscy podróżni muszą wypełnić kwestionariusz na stronie https://mysafeazores.com.

Ponadto osoby pozostające na Azorach dłużej niż 7 lub 13 dni są zobowiązane do poddania się kolejnym testom 6 i 12 dni po pierwszym teście.

Na Azorach obowiązkowe jest noszenie masek. Jeśli chodzi o pozostałe ograniczenia, to każda wyspa ma inne zasady.

Autorka/Autor:kris

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Akcje Tesli spadają o ponad siedem procent. W sobotę szef producenta samochodów elektrycznych Elon Musk ogłosił powstanie nowej partii. Polityczne zaangażowanie biznesmena budzi kontrowersje wśród części inwestorów.

Kurs Tesli. Mocna reakcja po ogłoszeniu Elona Muska

Kurs Tesli. Mocna reakcja po ogłoszeniu Elona Muska

Źródło:
PAP

Minister finansów USA Scott Bessent ogłosił, że w ciągu dwóch dni zostaną przedstawione nowe umowy handlowe z amerykańskimi partnerami. W środę upływa wyznaczony przez Waszyngton termin na ich wynegocjowanie.

"W ciągu najbliższych 48 godzin będziemy mieć kilka ogłoszeń"

"W ciągu najbliższych 48 godzin będziemy mieć kilka ogłoszeń"

Źródło:
PAP

Klarowne i zrozumiałe informacje, większa ochrona klientów i zakaz reklam, w których pożyczka pokazana jest jako sposób poprawy poziomu życia - to główne założenia projektu ustawy o kredycie konsumenckim. Nowe regulacje mają dostosować prawo do unijnych dyrektyw.

Zmiany w kredytach. Jest projekt

Zmiany w kredytach. Jest projekt

Źródło:
PAP

W ramach deregulacji strona społeczna zgłosiła 500 propozycji, powstało około 175 aktów prawnych, a prawie 20 ustaw zostało podpisanych przez prezydenta - przekazał na konferencji prasowej szef Inicjatywy SprawdzaMY, prezes InPostu Rafał Brzoska. Oto najważniejsze rzeczy, które udało się zrobić.

Deregulacja. To się udało zrobić

Deregulacja. To się udało zrobić

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Polska gospodarka w roku 2025 będzie na 20. miejscu na świecie i wyprzedzi Szwajcarię, a siła nabywcza Polaka jest wyższa niż Japończyka - stwierdził w poniedziałek premier Donald Tusk podczas wystąpienia w budynku warszawskiej giełdy. Dodał, że działania w sprawie deregulacji "to największa zmiana ustrojowa od czasu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej".

Tusk: Polska wyprzedzi Szwajcarię

Tusk: Polska wyprzedzi Szwajcarię

Źródło:
PAP

Minister transportu Rosji Roman Starowojt został odwołany przez przywódcę kraju Władimira Putina bez podania przyczyny. Dziennik "Izwiestia" podał, że Starowojt został znaleziony martwy w mieście Odincowo w obwodzie moskiewskim. Zdaniem gazety polityk prawdopodobnie popełnił samobójstwo.

Media: odwołany przez Putina minister znaleziony martwy

Media: odwołany przez Putina minister znaleziony martwy

Źródło:
PAP

Chiny sprzeciwiają się używaniu ceł jako narzędzia nacisku - przekazała w poniedziałek rzeczniczka chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Mao Ning. To odpowiedź Pekinu na sformułowane przez prezydenta Donalda Trumpa ostrzeżenie, że USA będą podwyższać cła dla krajów sprzyjających BRICS.

Groźby Trumpa. Jest reakcja Chin

Groźby Trumpa. Jest reakcja Chin

Źródło:
PAP

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny postawił zarzuty organizatorowi wydarzeń artystycznych Live Nation, kwestionując regulaminy firmy. UOKiK wskazał w komunikacie, że chodzi o zakaz wnoszenia bagaży na organizowane przez firmę imprezy i obowiązkowe opłaty za zostawienie plecaków i torebek w depozycie.

"Kiedy torebka staje się bagażem". Prezes UOKiK postawił zarzuty

"Kiedy torebka staje się bagażem". Prezes UOKiK postawił zarzuty

Źródło:
PAP

Czeska rafineria Litvinov wznowiła pracę po piątkowej awarii prądu - podał Unipetrol, który jest częścią grupy Orlen. 

Czeska rafineria Orlenu wznawia działanie

Czeska rafineria Orlenu wznawia działanie

Źródło:
PAP

Ponad osiem tysięcy gospodarstw domowych w Wiedniu zaczęło nowy tydzień bez prądu. Z powodu awarii zasilania w poniedziałek rano nie jeździło też metro i pociągi w południowej części stolicy Austrii. Służby zdołały już przywrócić dostawy energii elektrycznej do większości odbiorców.

Blackout w europejskiej stolicy

Blackout w europejskiej stolicy

Źródło:
PAP

Pod pretekstem tak zwanego pakietu antyblackoutowego rząd planuje zniesienie taryf na energię elektryczną, które obecnie chronią odbiorców przed nadmiernymi podwyżkami cen ze strony dostawców energii - informuje w poniedziałkowym wydaniu "Rzeczpospolita".

Rewolucja w rachunkach dla milionów Polaków

Rewolucja w rachunkach dla milionów Polaków

Źródło:
PAP

Resort sprawiedliwości zrezygnował z przepisu, który miał gwarantować kredytobiorcom zwrot pieniędzy już po wyroku sądu pierwszej instancji - zwraca uwagę w poniedziałkowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna".

Ważna zmiana w projekcie ustawy frankowej    

Ważna zmiana w projekcie ustawy frankowej    

Źródło:
PAP

Aparat fotograficzny tylko na czas wakacji, najnowszy smartfon do przetestowania. Najem sprzętu przeżywa boom - informuje poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

Nowy trend nad Wisłą

Nowy trend nad Wisłą

Źródło:
PAP

W Paryżu doszło w sobotę do wielu lokalnych awarii prądu, których powodem była niedawna fala upałów - poinformował koncern energetyczny Enedis w komunikacie około północy. Awaria dotknęła między innymi część budynków Zgromadzenia Narodowego, niższej izby parlamentu.

Seria awarii prądu w europejskiej stolicy

Seria awarii prądu w europejskiej stolicy

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone są bliskie zawarcia kilku umów handlowych - poinformował w niedzielę w telewizji CNN amerykański sekretarz skarbu Scott Bessent, nie precyzując jednak, z którymi krajami toczą się rozmowy.

Nowa zapowiedź w sprawie ceł. "Wtedy to się stanie"

Nowa zapowiedź w sprawie ceł. "Wtedy to się stanie"

Źródło:
PAP

Do Państwowej Inspekcji Pracy w 2024 roku wpłynęło około 50 tysięcy skarg na brak wypłat. Urząd wydał decyzje na rekordową kwotę 270 milionów złotych. To tak, jakby cały Inowrocław pracował za darmo. Do tego skargi dotyczą także naruszeń związanych z czasem pracy. Niewypałem okazała się także ustawa o ochronie sygnalistów z zeszłego roku. Zgłoszeń praktycznie nie ma.

Polacy skarżą się na brak wypłat. Rekordowa kwota

Polacy skarżą się na brak wypłat. Rekordowa kwota

Źródło:
PAP

Sprzedaż produkowanego przez Teslę modelu Cybertruck okazała się daleka od szumnych zapowiedzi Elona Muska - zwraca uwagę CNN. Amerykański serwis pisze wręcz o motoryzacyjnej "klapie", za którą mają stać stosunkowo wysoka cena, liczne akcje serwisowe, a także polityczne zaangażowanie najbogatszego człowieka świata.

CNN: motoryzacyjna klapa pomimo szumnych zapowiedzi Muska

CNN: motoryzacyjna klapa pomimo szumnych zapowiedzi Muska

Źródło:
CNN

W piątek w Pradze i kilku innych czeskich miastach miała miejsce kilkugodzinna awaria prądu. To kolejna taka sytuacja po kwietniowym blackoutcie w Hiszpanii i Portugalii. W ocenie profesora Mariusza Ruszla z Politechniki Rzeszowskiej, by nie doszło do takiego zdarzenia w Polsce konieczne jest zwiększenie odporności naszej sieci i przyśpieszenie jej modernizacji. Na wszelki wypadek w każdym domu powinien jednak być zapas wody, latarka oraz gotówka.

"Zapas wody, lekarstwa, gotówka". Co blackout w Czechach powinien powiedzieć nam

"Zapas wody, lekarstwa, gotówka". Co blackout w Czechach powinien powiedzieć nam

Źródło:
PAP

Branża turystyczna szuka pomysłów, mających do wyjazdów przekonać nawet tych, którzy widzieli już wszystko. Nie każdy trend chwyci, są jednak takie, od których nie ma ucieczki, bo związane są na przykład ze zmianami klimatu.

"Gotowi są oszczędzać na wszystkim, ale nie na podróżach". Nowe trendy

"Gotowi są oszczędzać na wszystkim, ale nie na podróżach". Nowe trendy

Źródło:
tvn24.pl

Mieszkanka Wenecji upadła i złamała rękę, wsiadając do tramwaju wodnego. Domagała się odszkodowania od zakładu transportu miasta twierdząc, że nie zadbał on o bezpieczeństwo na przystanku. Sprawa trafiła do sądu, który orzekł, że cała sytuacja jest winą kobiety, bo ta miała na nogach szpilki i wiedziała, że ryzykuje, wybierając tego typu buty.

Miała szpilki, nie dostanie odszkodowania

Miała szpilki, nie dostanie odszkodowania

Źródło:
PAP