Niemieckie 500 plus ma wzrosnąć. Skorzystają też Polacy

Ze świata

Opozycja chce zmian w programie 500 plustvn24bis.pl
wideo 2/3

Partie chadeckie CDU/CSU obiecują przed wrześniowymi wyborami do Bundestagu podwyższenie dodatku na każde dziecko (Kindergeld) o 25 euro miesięcznie. Zapowiedział to w poniedziałek w rozmowie z telewizją ARD szef MSW Bawarii Joachim Herrmann.

- Każde dziecko dostanie rocznie 300 euro więcej. Jesteśmy zdeterminowani, by poprawić sytuację dzieci i rodzin - zaznaczył Herrmann. Zapowiedział ponadto podwyższenie kwoty wolnej od podatku dla rodziców z 7356 euro do 8820 euro.

Obecnie na pierwsze i drugie dziecko przysługuje po 192 euro miesięcznie, na trzecie - 198 euro, a od czwartego świadczenie wzrasta do 223 euro miesięcznie.

Polacy też korzystają

Kindergeld pobiera także 185 tys. obywateli UE niebędących Niemcami, których dzieci pozostały w kraju pochodzenia. Najliczniejszą grupę - 87 tys. - stanowią Polacy. Niemieckie ministerstwo finansów chciało obniżyć tej grupie świadczenia do poziomu obowiązującego w krajach pochodzenia, jednak ze względu na sprzeciw Komisji Europejskiej resort na razie zarzucił te plany. Chrześcijańscy demokraci ogłoszą w południe oficjalnie swój program na wybory parlamentarne, które odbędą się 24 września.

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock