TVN24 Biznes | Ze świata

Zakładanie firmy w Szwecji. Jak to zrobić i czy to się opłaca?

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
red.
Morawiecki o zmianach w podatkach
Morawiecki o zmianach w podatkachTVN24
wideo 2/8
TVN24Morawiecki o obniżaniu podatków

Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej w Szwecji nie jest bardzo skomplikowane. Jakie warunki trzeba spełnić, by założyć firmę w Szwecji? Czy podatki są dużo wyższe niż w Polsce? Wyjaśniamy.

Aby założyć własną firmę w Szwecji, konieczne jest spełnienie kilku warunków, podobnych we wszystkich państwach unijnych. Przede wszystkim należy być pełnoletnim, niekaranym i mieć pełną zdolność do czynności prawnych.

Jak założyć firmę w Szwecji?

By rozpocząć działalność gospodarczą, najpierw trzeba wyrobić sobie szwedzki odpowiednik numeru PESEL (personnummer). Obowiązkowe jest też dostarczenie odpowiednich dokumentów do urzędu podatkowego, m.in. zaświadczenia o niezaleganiu z płatnościami od polskiego ZUS oraz polskiego urzędu podatkowego.

Szwecja – działalność jednoosobowa czy spółka

Najczęściej spotykanymi rodzajami działalności gospodarczej w Szwecji są jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka cywilna oraz spółka handlowa.

Działalność jednoosobowa jest najpopularniejszym rodzajem firmy w przypadku osób zaczynających dopiero swoją aktywność biznesową. Jej otwarcie jest proste i zajmuje ok. 30 minut, zaś rejestracja następuje po 2–6 tygodniach od złożenia wniosku. Kosztuje 1400 koron szwedzkich, tj. ok. 620 zł. Nie ma obowiązku zgłaszania działalności jednoosobowej do szwedzkiego Rejestru Przedsiębiorstw (Bolagsverket), choć jest to często przedsiębiorcom zalecane.

W przypadku zakładania spółki zgłoszenie do Rejestru Przedsiębiorstw (Bolagsverket) jest już obowiązkowe, podobnie jak wniesienie obowiązkowego kapitału zakładowego. Wysokość tego kapitału, w zależności od rodzaju spółki, waha się od 50 do 500 tys. koron szwedzkich.

Firma w Szwecji - podatki

Prowadząc działalność jednoosobową, podatek dochodowy w Szwecji płacimy na takich samych zasadach jak osoby fizyczne. Składa się on z dwóch części: podatku krajowego oraz podatku lokalnego. Pierwszy wynosi 0 proc. dla dochodu nieprzekraczającego 490 700 koron (ok. 218 tys. zł) i 20 proc. dla dochodu powyżej tej kwoty. Podatek lokalny może mieć wysokość od 30 do 35 proc. w zależności od regionu i płacony jest bez względu na wysokość dochodów. Oznacza to, że wysokość podatku dochodowego w przypadku działalności jednoosobowej może być bardzo różna, od 30 do 55 proc.

Podatek dochodowy dla pozostałych form działalności gospodarczej, tj. wszystkich spółek, wynosi natomiast 28 proc.

Podstawowa stawka podatku VAT w Szwecji wynosi 25 proc., zaś obniżona 12 lub 6 proc. Tym samym szwedzki VAT jest wyższy niż w Polsce. Z podatku tego zwolnione są jednak usługi medyczne, edukacyjne oraz finansowe.

Wypłacane dywidendy objęte są w Szwecji podatkiem w wysokości 30 proc.

Wysokie są również obowiązujące w Szwecji składki na ubezpieczenia. Komplet świadczeń socjalnych opłacanych przez pracodawców wynosi 33 proc. dochodu, zaś zatrudnieni płacą dodatkowo 7 proc. Ponadto wszystkie spółki obowiązuje dodatkowa składka emerytalna (zbiorowa) w wysokości 6-7 proc.

Własna firma w Szwecji – czy się opłaca?

Szwedzkie podatki należą do względnie wysokich - zarówno podatek dochodowy, jak i podatek VAT są generalnie wyższe niż w Polsce. W zamian jednak przedsiębiorcy otrzymują wiele ulg, ułatwień oraz wysokie zasiłki.

To, na ile opłacalne jest założenie własnej działalności gospodarczej w Szwecji, zależy od wielu zmiennych, takich jak charakter prowadzonej działalności czy wysokość osiąganych dochodów. Istotne jest również potwierdzenie rezydencji podatkowej w Szwecji, tj. spędzania tam ponad 6 miesięcy w roku – w przeciwnym razie nie będziemy mogli rozliczyć się z działalności na szwedzkich zasadach.

Istotnym utrudnieniem bywa również fakt, że dokumentacja działalności firmy, w tym księgowość, musi być prowadzona w języku szwedzkim. Z tego powodu osoby nieznające języka szwedzkiego często współpracują ze szwedzkimi partnerami biznesowymi lub korzystają z pomocy szwedzkich specjalistów, którzy na przykład prowadzą księgowość.

Autor:red.

Źródło zdjęcia głównego: Lasse Ansaharju / Shutterstock

Pozostałe wiadomości