Putin o Krymie, tragedia w Nepalu. Oglądaj TVN24 Biznes i Świat

Ze świata


Co najmniej 3 218 osób zginęło, a 6 538 zostało rannych na skutek sobotniego trzęsienia ziemi w Nepalu - o tym na antenie TVN24 Biznes i Świat. Będziemy analizować też słowa Putina, który oznajmił, że celem zachodnich sankcji przeciwko Rosji jest powstrzymanie jej rozwoju.

Prezydent Władimir Putin oświadczył, że nie żałuje przyłączenia Krymu do Federacji Rosyjskiej. Ocenił, że był to akt dziejowej sprawiedliwości. Oznajmił również, że celem zachodnich sankcji przeciwko Rosji jest powstrzymanie jej rozwoju.

"Postąpiliśmy słusznie"

Putin mówił o tym w wyemitowanym w niedzielę przez państwową telewizję Rossija filmie dokumentalnym "Prezydent", poświęconym 15. rocznicy jego wyboru na urząd prezydenta FR. Przypadła ona 26 marca. Formalnie wprowadził się on na Kreml 31 grudnia 1999 roku, po ustąpieniu Borysa Jelcyna. Faktycznie stery rządów w Rosji objął 8 sierpnia 1999 roku, gdy schorowany Jelcyn wyznaczył go na premiera. - Uważam, że postąpiliśmy słusznie. Niczego nie żałuję - oświadczył rosyjski prezydent, dodając, że dla niego najważniejsze było wyjaśnienie, czego pragną sami mieszkańcy Krymu.

O godz. 15:40 gośćmi TVN24 Biznes i Świat będą Aleksander Smolar, prezes Fundacji Batorego oraz Agnieszka Szypielewicz z portalu www.tvn24.pl.

Szczyt UE-UkrainaPrzewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk nie widzi obecnie wśród państw unijnych konsensusu w sprawie wysłania na Ukrainę misji pokojowej UE. Mówił o tym w wywiadzie dla ukraińskiej agencji informacyjnej Ukrinform i pierwszego programu telewizji państwowej.Tusk przyjeżdża dzisiaj do Kijowa, gdzie rozpoczyna się szczyt Ukraina-UE. Fragmenty wywiadu opublikowano w niedzielę. - Szczerze mówiąc, nie widzę w Europie entuzjazmu w sprawie specjalnej misji pokojowej na Ukrainie, ale nastroje mogą się zmieniać – powiedział. Przewodniczący RE oświadczył, że prośba władz Ukrainy o przysłanie sił pokojowych, w tym z UE, będzie jednym z głównych tematów szczytu w Kijowie. W ocenie Tuska rozwiązanie sytuacji na wschodzie Ukrainy, gdzie trwa konflikt z separatystami prorosyjskimi, to dziś najważniejsze zadanie.

Merkel w Polsce

Pod przewodnictwem premier Ewy Kopacz i kanclerz Niemiec Angeli Merkel odbędą się w poniedziałek w Warszawie polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe. Główne tematy rozmów, to stosunki dwustronne oraz kwestie międzynarodowe, w tym sytuacja na Ukrainie oraz relacje z Rosją. W poniedziałek po południu niemiecka kanclerz zostanie także przyjęta w Belwederze przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. W czasie konsultacji międzyrządowych zaplanowane było przemówienie pełnomocnika rządu ds. międzynarodowych Władysława Bartoszewskiego. Bartoszewski zmarł nagle w piątek wieczorem. Premier Ewa Kopacz zapowiedziała, że w poniedziałek odczyta treść jego wystąpienia. Po południu kanclerz Merkel wpisze się do księgi kondolencyjnej wystawionej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w gabinecie prof. Bartoszewskiego.

O godz. 10:15 gościem "Otwarcia dnia" w TVN24 Biznes i Świat będzie Janusz Reiter, były ambasador RP w Niemczech i USA. Ponadto o wizycie Angeli Merkel w Polsce i obecnej sytuacji geopolitycznej, o godz. 10:30 będą mówić Piotr Semka z "Do Rzeczy" oraz Sebastian Płóciennik z PISM-u.

O godz. 13:40 gośćmi TVN24 Biznes i Świat będą Jacek Stawiski, szef redakcji zagranicznej TVN24 Biznes i Świat oraz Wawrzyniec Smoczyński z "Polityki Insight".

Nocne Wilki w drodze do Polski

Motocykliści z rosyjskiego klubu "Nocne wilki" dojechali do Mińska - podała w niedzielę niezależna gazeta białoruska "Nasza Niwa". Niezależne portale białoruskie poinformowały, że grupa motocyklistów z Rosji przyjechała na Kurhan Sławy pod Mińskiem. Przedstawicielka "Nocnych wilków" powiedziała w niedzielę agencji TASS, że kolumna motocyklistów powinna dojechać do polskiej granicy w poniedziałek rano. "Wczoraj kolumna dojechała do Smoleńska, dzisiaj bikerzy są w Mińsku. Do Polski powinni dojechać do jutra rana" - wyjaśniła.

Rośnie bilans ofiar w Nepalu

Co najmniej 3 218 osób zginęło, a 6 538 zostało rannych na skutek sobotniego trzęsienia ziemi w Nepalu - poinformowała policja w poniedziałek. Tysiące ludzi spędziły noc pod gołym niebem, a liczne wstrząsy wtórne utrudniały akcję ratunkową.

Nepalskie ministerstwo spraw wewnętrznych przekazało wcześniej, że liczba zabitych wyniosła 2 789. Dotychczas potwierdzono ponadto śmierć 18 osób u stóp Mount Everestu, gdzie wstrząsy wywołały lawinę, kolejne 61 zginęło w Indiach i 20 w Tybecie.

O godz. 10:55 gościem "Otwarcia dnia" będzie podróżniczka Monika Witkowska.

W oczekiwaniu na Royal Baby

Brytyjczyków na dobre ogarnęła gorączka oczekiwania na narodziny kolejnego członka rodziny królewskiej. Pod londyńskim szpitalem St. Mary's, w którym dwa lata temu urodził się książę George, już od kilku dni koczują miłośnicy panującej monarchii.

O godz. 11:30 gościem TVN24 Biznes i Świat będzie Michael Dembinski z Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej.

Autor: mb / Źródło: TVN24BiS / PAP