Media: Nord Stream 2 może zostać uruchomiony już w październiku

Autor:
mp/ams
Źródło:
PAP
Gabriele Lesser o budowie Nord Stream II
Gabriele Lesser o budowie Nord Stream IITVN24
wideo 2/5
TVN24Gabriele Lesser o budowie Nord Stream II

Jedna z nitek Nord Stream 2 może być użyta do przesyłania gazu już 1 października. Tego chce rosyjski koncern Gazprom - przekazał w czwartek Bloomberg, opierając swoje informacje na wiedzy zaznajomionych z planami firmy osób. Do 1 grudnia ma zostać uruchomiony przepływ gazu w obu nitkach gazociągu - dodaje agencja.

Źródła Bloomberga poprosiły o nieujawnianie ich tożsamości. Gazprom nie skomentował tych doniesień.

To, kiedy gaz przesyłany przez NS2 znajdzie się w europejskiej sieci, ostatecznie zależy od decyzji niemieckiego regulatora - zaznacza Bloomebrg. Dodaje, że oprócz tego rurociąg musi otrzymać niezbędne certyfikaty techniczne i ubezpieczenia.

Nord Stream 2 - budowa zbliża się do końca

Budowa NS2 zbliża się do końca, w tym tygodniu Gazprom poinformował o przygotowaniach do opuszczenia na dno ostatniego odcinka rury drugiej nitki konstrukcji. Następnym etapem będzie połączenie duńskiego i niemieckiego odcinka rurociągu i prace odbiorcze - pisze agencja.

Gazprom już zapowiedział, że jeszcze w tym roku przez NS2 może przetransportować 5,6 mld metrów sześciennych gazu.

NS2 miał być początkowo uruchomiony w 2019 r., ale jego ukończenie się opóźniało, ponieważ nad wykonawcami wisiała groźba amerykańskich sankcji - przypomina Bloomberg. Uzupełnia, że sytuacja zmieniła się po tym, gdy w maju br. prezydent USA Joe Biden zdecydował się uchylić niektóre sankcje, a następnie zawarł z Niemcami układ obiecujący reakcję, gdyby Rosja próbowała szantażować Ukrainę, wykorzystując przesył surowców energetycznych.

Ukończenie tego długo oczekiwanego, ale wzbudzającego wielkie kontrowersje rurociągu, to także wygrana kanclerz Niemiec Angeli Merkel, która od 10 lat wspierała projekt mimo krytyki ze strony kluczowych sojuszników, w tym USA - komentuje Bloomberg.

Gazociągi Nord Stream i Nord Stream 2PAP/Adam Ziemienowicz

Autor:mp/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości