Drugi rok z rzędu Hongkong jest najdroższym miastem na świecie do życia dla ekspatów, czyli wysokiej klasy specjalistów pracujących za granicą - wynika z rankingu opisywanego przez magazyn "Fortune". Drugie i trzecie miejsce w zestawieniu zajęły Nowy Jork i Genewa.
Według organizacji ECA International, która przeprowadziła badanie, wyższe ceny i silniejsza waluta w ciągu ostatniego roku sprawiły, że azjatyckie miasto znalazło się na szczycie. Londyn i Tokio zamykają pierwszą piątkę. Rosnące koszty najmu były jednym z powodów, dla których Londyn i Nowy Jork znalazły się w pierwszej piątce, przy czym czynsze w tych miastach wzrosły odpowiednio o 20 proc. i 12 proc. - dowiadujemy się z magazynu.
Najdroższe miasta do życia 2022
Singapur utrzymał się na 13. miejscu pomimo znacznego wzrostu czynszów, cen benzyny i mediów. Zostały one zrównoważone przez osłabienie dolara singapurskiego w stosunku do innych walut regionalnych w drugiej części okresu badania - podała ECA. Wszystkie japońskie miasta spadły w rankingu wraz z osłabieniem jena, podczas gdy chińskie miasta wzrosły - Szanghaj i Kanton zajęły odpowiednio 8. i 9. miejsce - dzięki silniejszemu juanowi - wyjaśnił "Fortune".
Magazyn podał też kilka wniosków z ankiety: - ceny benzyny wzrosły średnio o 37 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim we wszystkich miastach, podczas gdy w Bejrucie zanotowano wzrost o 1128 proc., - Ankara w Turcji jest najtańszym miastem na świecie dla emigrantów, po spadku o pięć miejsc na 207. miejsce, - w wyniku wojny na Ukrainie ceny oleju spożywczego wzrosły w ubiegłym roku średnio o 25 proc. we wszystkich miastach w rankingu, - ceny paliw w Teheranie były najtańsze, a litr benzyny kosztował zaledwie 0,09 dol., - filiżanka kawy za 5,21 dol., litr benzyny za 3,04 dol i kilogram pomidorów za 11,51 dol. to tylko niektóre z cen, które wyniosły Hongkong na szczyt listy.
- Chociaż w ubiegłym roku Hongkong w mniejszym stopniu niż inne miasta wpłynął na wzrost globalnej inflacji, to jednak pozostaje on najdroższą lokalizacją na świecie - stwierdził cytowana w komunikacie prasowym dyrektor ECA International na Azję Lee Quane.
Dodał też: - To właśnie siła dolara hongkońskiego, który jest powiązany z dolarem amerykańskim, w ubiegłym roku umożliwiła mu utrzymanie pozycji najdroższej lokalizacji na świecie, ponieważ inne waluty uległy osłabieniu.
ECA International analizuje koszty towarów i usług konsumenckich w ponad 490 lokalizacjach na całym świecie, przy czym uwzględniane są również dane dotyczące zakwaterowania, porównując koszty wynajmu w obszarach zwykle zamieszkałych przez pracowników emigrantów w ponad 410 lokalizacjach na całym świecie. Najnowszy raport obejmuje 207 miast w 120 krajach.
Oto 20 najdroższych miast do życia na świecie wg magazynu "Fortune":
1. Hongkong (miejsce w rankingu z 2021: 1), 2. New York, USA (4), 3. Genewa, Szwajcaria (3), 4. Londyn, Wielka Brytania (5), 5. Tokio, Japonia (2), 6. Tel Awiw, Izrael (7), 7. Zurych, Szwajcaria (6), 8. Szanghaj, Chiny (9), 9. Kanton, Chiny (10), 10. Seul, Korea Południowa (8), 11. San Francisco, USA (15), 12. Shenzhen, Chiny (12), 13. Singapur (13), 14. Pekin, Chiny (16), 15. Jerozolima, Izrael (18), 16. Berno, Szwajcaria (17), 17. Jokohama, Japonia (11), 18. Kopenhaga, Dania (14), 19. Oslo, Norwegia (19), 20. Tajpej, Tajwan (21).
Źródło: Fortune
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock