Źródła Reutersa: według KE niemożliwe jest ustalenie limitu cen gazu w proponowanej formie

Autor:
kris/ams
Źródło:
Reuters
Mateusz Morawiecki, Olaf Scholz i Emmanuel Macron na unijnym szczycie
Mateusz Morawiecki, Olaf Scholz i Emmanuel Macron na unijnym szczycie TVN24
wideo 2/3
TVN24Mateusz Morawiecki, Olaf Scholz i Emmanuel Macron na szczycie UE

Komisja Europejska przekazała krajom członkowskim Unii Europejskiej, że niemożliwe jest ustalenie maksymalnego limitu dla ceny gaz tak, jak zostało to uzgodnione podczas październikowego szczytu - podał Reuters, powołując się na swoje źródła.

Jak przekazały Reutersowi dwa źródła dyplomatyczne, jeden z urzędników UE poinformował w poniedziałek 27 krajów członkowskich, że nie jest możliwe stworzenie limitu cen gazu, który jednocześnie nie wpłynąłby na długoterminowe kontrakty ani na bezpieczeństwo dostaw.

KE o limicie cen gazu w UE

- Komisja stwierdziła, że niemożliwe jest ustalenie limitu spełniającego te kryteria - stwierdził jeden z dyplomatów.

Sprawa od miesięcy dzieli kraje członkowskie, które szukają sposobów na zaradzenie ostremu kryzysowi energetycznemu, który napędza rekordowo wysoką inflację i grozi recesją w UE - podał Reuters.

Jak dodała agencja, KE zaproponowała zamiast limitu cen gazu "mechanizm korekty rynkowej". Kraje UE mają rozmawiać o propozycji i innych rozwiązaniach w piątek.

Źródła Reutersa wskazały ponadto, że kraje, które domagały się maksymalnego limitu cen gazu, być może będą chciały zablokować cały pakiet energetyczny, w skład którego wchodziłyby również wspólne zakupy surowca.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ams

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości