Odwołane rejsy i zmienione trasy. Kolejne linie lotnicze reagują na wydarzenia w Mińsku

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters
Linie lotnicze reagują na incydent w Mińsku. Samoloty omijają białoruską przestrzeń powietrzną
Linie lotnicze reagują na incydent w Mińsku. Samoloty omijają białoruską przestrzeń powietrznąTVN24
wideo 2/10
Linie lotnicze reagują na incydent w Mińsku. Samoloty omijają białoruską przestrzeń powietrznąTVN24

LOT zawiesił do odwołania rejsy do Mińska, oraz zaplanował alternatywne trasy dla samolotów przelatujących nad Białorusią - poinformowało TVN24 biuro prasowe narodowego przewoźnika. Jak wskazano, połączenie do Moskwy najprawdopodobniej zostanie wykonane nad terytorium Litwy i Łotwy. Na taki krok zdecydowały się także inne linie lotnicze, w tym Ryanair.

"LOT zawiesił do odwołania rejsy do Mińska, oraz zaplanował alternatywne trasy dla samolotów przelatujących nad Białorusią. Połączenie do Moskwy najprawdopodobniej zostanie wykonane nad terytorium Litwy i Łotwy" - czytamy w odpowiedzi przesłanej przez PLL LOT.

Reakcje linii lotniczych

Zawieszenie lotów w przestrzeni powietrznej Białorusi do odwołania ogłosiły we wtorek linie Air France oraz Ryanair.

Po interwencji holenderskiego premiera na wstrzymanie lotów zdecydowały się także linie KLM.

"KLM przyjęły do wiadomości wezwanie premiera Rutte w sprawie zawieszenia operacji lotniczych nad Białorusią" - podała w oświadczeniu holenderska linia lotnicza. Jak wskazano, decyzja będzie także dotyczyła lotów code share do Mińska obsługiwanych przez białoruskiego przewoźnika Belavia. Code share oznacza współpracę linii lotniczych, która polega na przewozie przez jedną linię lotniczą pasażerów posiadających bilety wystawione przez inną linię lotniczą.

Linie KLM informowały wcześniej w poniedziałek, że będą nadal latały nad terytorium Białorusi. Rzecznik holenderskiej linii powiedział wówczas, że po konsultacjach z rządem nie widzi powodu do wstrzymania lotów. Premier Mark Rutte wezwał jednak po południu KLM do wstrzymania lotów. KLM lata z Amsterdamu do Rosji lub do destynacji na Dalekim Wschodzie. KLM latały również do Mińska sześć razy w tygodniu. Trzy razy w partnerstwie z białoruską Belavią i trzy razy w tygodniu przez Paryż w partnerstwie z Air France. KLM lata również nad Białorusią w drodze do Azji.

SAMOLOT ZMUSZONY DO LĄDOWANIA W MIŃSKU. CO WIEMY DO TEJ PORY >>>

Niemieckie linie lotnicze Lufthansa ogłosiły "wstrzymanie czynności" w przestrzeni powietrznej Białorusi. "Ze względu na dynamikę obecnej sytuacji na razie zawieszamy operacje w białoruskiej przestrzeni powietrznej" – poinformowała spółka w oświadczeniu.

Wcześniej w poniedziałek samolot Lufthansy, mający lecieć z Mińska do Frankfurtu, został tymczasowo unieruchomiony w stolicy Białorusi po tym, jak port lotniczy przekazał, że otrzymał maila o "zamiarze dokonania aktu terrorystycznego". Po sprawdzeniu samolotu, bagażu i podróżnych alarm został odwołany i samolot odleciał ze stolicy Białorusi z opóźnieniem.

Serwis FlightRadar zwrócił także uwagę na zmianę trasy przez samolot Austrian Airlines lecący w poniedziałek z Wiednia do Moskwy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Loty nad Białorusią – reakcje regulatorów

Europejska agencja kontroli ruchu lotniczego Eurocontrol poinformowała w poniedziałek, że współpracuje z liniami lotniczymi i służbami żeglugi powietrznej w krajach sąsiadujących z Białorusią, aby zapewnić liniom lotniczym możliwość unikania białoruskiej przestrzeni powietrznej, jeśli tego chcą.

Eurocontrol przekazał Agencji Reutera, że trzy unijne linie lotnicze - niemiecka Lufthansa, polski LOT i łotewski airBaltic - obsługiwały 14 lotów tygodniowo na Białoruś.

"Ze względu na zamknięcie wschodniej części ukraińskiej przestrzeni powietrznej wiele unijnych linii lotniczych korzysta z przestrzeni powietrznej Białorusi podczas lotów do Azji" – przekazała organizacja.

Eurocontrol poinformował też, że spodziewa się w poniedziałek 64 lotów obsługiwanych przez białoruskiego przewoźnika Belavia w przestrzeni powietrznej krajów należących do organizacji.

"Zamykanie przestrzeni powietrznej i upoważnienie do przymusowego lądowania samolotów nigdy nie wchodziło w zakres obowiązków sekretariatu ICAO na mocy konwencji chicagowskiej (o międzynarodowym lotnictwie cywilnym)" – napisała w oświadczeniu na Twitterze Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO).

Zaraz po incydencie ICAO stwierdziła, że może to być sprzeczne z Konwencją o międzynarodowym lotnictwie cywilnym – wskazuje rosyjska agencja TASS. "ICAO jest mocno zaniepokojona prawdopodobnym przymusowym lądowaniem samolotu linii Ryanair i jego pasażerów, co może stanowić naruszenie konwencji chicagowskiej. Oczekujemy na więcej informacji, które zostaną oficjalnie potwierdzone przez zainteresowane kraje i operatorów" – napisała w niedzielę ICAO na swoim koncie na Twitterze.

36 przedstawicieli Rady ICAO ma się zebrać 27 maja na nadzwyczajnym spotkaniu, by omówić tę sytuację.

Szwedzka Agencja Transportu wezwała linie lotnicze do unikania przestrzeni powietrznej nad Białorusią. W komunikacie urząd nakłaniał do "uwzględnienia niepewnej sytuacji". "Decyzja obowiązuje do czasu ustabilizowania się problemu. Uważnie śledzimy rozwój wydarzeń" – podkreślił Simon Posluk ze Szwedzkiej Agencji Transportu. Według Posluka "trudno określić", w jakim stopniu rekomendacja dotknie linie lotnicze.

Szwedzkie linie SAS realizują przez białoruskie terytorium m.in. dwa razy w tygodniu połączenia między stolicą Norwegii, Oslo a stolicą Ukrainy, Kijowem.

Oświadczenie ULC

Urząd Lotnictwa Cywilnego w wydanym oświadczeniu przekazał, że w niedzielę Urząd otrzymał od przewoźnika lotniczego Ryanair informację o nieplanowanym lądowaniu jego samolotu o numerach SP-RSM w Mińsku na Białorusi.

"Od tego czasu Urząd pozostaje w stałym kontakcie z przewoźnikiem lotniczym oraz służbami państwowymi w celu ustalenia okoliczności zdarzenia. Aktualnie oczekujemy na raport przewoźnika, który pozwoli ocenić, do jakich naruszeń doszło podczas tego lotu. Wszystkie dotychczasowe informacje są przekazami ustnymi, których nie możemy traktować jako ostateczne i oficjalne" – wskazano w oświadczeniu.

Urząd dodał, że po wylądowaniu samolotu w Wilnie czynności wyjaśniające wszczęła litewska policja i prokuratura, a także prokuratura w Polsce. "Dbając o przestrzeganie procedur oraz mając na uwadze dobro prowadzonego postępowania, ULC nie będzie formułował wniosków ani ocen w tej sprawie" – zaznaczono.

Reakcja władz Litwy i Ukrainy

Sejm Litwy omówi plan sankcji wobec Białorusi, celem którego będzie m.in. uczynienie z Białorusi strefy zakazanej dla lotów – poinformowano po zamkniętym posiedzeniu sejmowych komitetów spraw zagranicznych i bezpieczeństwa narodowego.

- Chodzi między innymi o włączenie Belavii (białoruskich linii lotniczych – red.) do pakietu sankcji, by odizolować je na Zachodzie – powiedział przewodniczący sejmowego komitetu bezpieczeństwa narodowego i obrony, poseł Laurinas Kascziunas.

Natomiast prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski polecił rządowi, by opracował decyzję wstrzymującą bezpośrednie połączenia lotnicze między Ukrainą i Białorusią. Ma to związek ze zmuszeniem samolotu linii Ryanair do lądowania w Mińsku.

Biuro prezydenta przekazało, że pod przewodnictwem szefa państwa odbyła się narada, podczas której przeanalizowano wydarzenia wokół pasażerskiego samolotu linii Ryanair, który w niedzielę został zmuszony do lądowania w Mińsku. "Biorąc pod uwagę zaistniałą sytuację, prezydent polecił rządowi opracowanie decyzji o wstrzymaniu bezpośrednich połączeń lotniczych między Ukrainą i Republiką Białorusi oraz o zamknięciu przestrzeni powietrznej Białorusi dla wykonywania lotów z Ukrainy i do naszego kraju" – czytamy w komunikacie biura.

Przymusowe lądowanie w Mińsku

W niedzielę pod pretekstem zagrożenia bombowego Białoruś zmusiła do lądowania na lotnisku w Mińsku samolot linii Ryanair lecący z Aten do Wilna. Doszło wówczas do zatrzymania lecącego nim opozycyjnego aktywisty Ramana Pratasiewicza. Jeden z autorów prowadzonego na Telegramie opozycyjnego kanału Nexta, którego działanie władze uznały za ekstremizm, poszukiwany był listem gończym przez białoruskie organy ścigania.

Działania Białorusi zostały szeroko potępione na arenie międzynarodowej. Prezydent Andrzej Duda ocenił, że są one "kolejnym przykładem naruszania fundamentalnych zasad prawa międzynarodowego", z kolei premier Mateusz Morawiecki mówił o "bezprecedensowym akcie państwowego terroryzmu". W związku z sytuacją w trybie natychmiastowym do MSZ wezwany został chargé d'affaires Ambasady Republiki Białorusi Aleksander Czesnowski.

Według białoruskiej opozycji niedzielne zdarzenie to prowokacja służb specjalnych, która miała na celu doprowadzenie do zatrzymania Ramana Pratasiewicza. Taką opinię wyraziła m.in. przebywająca na emigracji była kandydatka w wyborach prezydenckich Swiatłana Cichanouska.

Adam Ziemienowicz/PAP

Autorka/Autor:red.

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Koszt remontu mieszkania dwupokojowego o powierzchni 45 metrów kwadratowych wyniesie w 2025 roku około 65 tysięcy złotych - wynika z analizy ekspertów Rankomat.pl. Prognozują jednak wzrost kosztów o 5-10 procent w niedalekim czasie. Przestrzegają również przed długim terminem oczekiwania na ekipę remontową w przypadku uruchomienia programu dopłat do mieszkań "Klucz do mieszkania". Ma on bowiem objąć przede wszystkim mieszkania z drugiej ręki.

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Źródło:
tvn24.pl

Polska jest na trzecim miejscu w UE pod względem odsetka osób samozatrudnionych. Choć statystycznie zarabiają lepiej od zatrudnionych na etat, niemal wszyscy przedsiębiorcy płacą najniższe składki, które nie wystarczą na minimalną emeryturę. Dopłaci do nich państwo. - Najbardziej interesuje nas "tu i teraz". Emerytura wydaje się czymś abstrakcyjnym - komentuje dla nas ekonomistka.

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Źródło:
tvn24.pl
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W czwartek rozpoczął się transport lotniczy ponad tysiąca obywateli Chin, którzy pracowali w internetowych centrach oszustw we wschodniej Mjanmie. W operację zaangażowane są służby birmańskie, tajskie i chińskie. Z raportu jednostki ONZ z 2023 r. wynika, że w Mjanmie znajduje się 120 tys. osób zaangażowanych w prowadzenie nielegalnej działalności lub zmuszonych do niej.

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Źródło:
PAP

Likwidacja programów różnorodności, równości i inkluzywności (DEI) w agencjach federalnych i firmach z nimi współpracujących została tymczasowo zakazana przez sąd federalny w stanie Maryland w USA. Zamknięcie DEI było jednym z pierwszych decyzji Donalda Trumpa. W ślad za nim poszło już także Google, Meta, czy Goldman Sachs.

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Źródło:
PAP

Dubajska firma kryptowalutowa Bybit przekazała informację o kradzieży cyfrowej waluty o wartości 1,5 miliarda dolarów - donosi BBC. Założyciel firmy deklaruje, że zwróci pieniądze poszkodowanym. Może to być największa kradzież kryptowalut w historii.

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Źródło:
BBC, tvn24.pl

- Takie przypadki będą się powtarzały coraz częściej, bo Rosja się rozzuchwala - powiedział w rozmowie z TVN24 Maksymilian Dura, ekspert portalu Defence24.pl, odnosząc się do uszkodzenia kabla na Morzu Bałtyckim, o którym w piątek poinformował szwedzki rząd. Od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę na Bałtyku doszło do uszkodzenia kilku kabli podmorskich przebiegających między państwami unijnymi.

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy zakładającą zakaz sprzedaży podgrzewanych wyrobów tytoniowych z aromatem. Producenci i sprzedawcy będą mieli dziewięć miesięcy na dostosowanie się do nowego prawa.

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Jeden z dziesięciu największych producentów akumulatorów na świecie, chińska spółka China Aviation Lithium Battery (CALB), wybuduje na zachodzie Portugalii swoją fabrykę. Kierownictwo spółki wyjaśnia, że to przedsięwzięcie, które służy "długoterminowemu planowi działań na rynku europejskim".

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Źródło:
PAP

- Do tej pory z programu dobrowolnych odejść w Poczcie Polskiej skorzystało 2,4 tysiąca pracowników - przekazał w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Ziejewski. Dodał, że sytuacja spółki, ze względu na generowane straty, pozostaje "bardzo zła".

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

Źródło:
PAP

Władimir Putin polecił w piątek swojemu rządowi, by przygotował się do powrotu zachodnich firm do Rosji - napisał portal brytyjskiego dziennika "Financial Times". To sygnał potencjalnego odrodzenia relacji biznesowych na tle zbliżenia między USA i Rosją.

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Źródło:
PAP

- Ministerstwo Finansów nie planuje wprowadzenia podatku katastralnego w Polsce - zapewnił w piątek w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman, odpowiadając na pytania posłów. Przypomniał też, że rząd nie wprowadził żadnego nowego podatku od kapliczek, ogrodowych krasnali czy płotów, o czym wcześniej informowały niektóre media.

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

Źródło:
PAP

Rosja może wyrazić zgodę na wykorzystanie zamrożonych na Zachodzie aktywów państwowych do odbudowy Ukrainy, pod warunkiem, że część tych środków trafi na terytoria kontrolowane przez Moskwę - przekazała w piątek agencja Reutera, powołując się na trzy źródła.

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W efekcie kumulacja rośnie do 100 milionów złotych. W Polsce odnotowano trzy wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 21 lutego 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

- Jeśli zlikwidowane zostanie zwolnienie z cła przesyłek o wartości poniżej 150 euro, będzie to oznaczać objęcie cłem wszystkich przesyłek z krajów trzecich do Unii Europejskiej - powiedziała wiceszefowa Krajowej Administracji Skarbowej Małgorzata Krok.

Zakupy przez internet mogą być droższe

Zakupy przez internet mogą być droższe

Źródło:
PAP

PKO BP, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank i Alior Bank - między innymi te instytucje finansowe zapowiedziały na najbliższe dni prace serwisowe. W niektórych przypadkach mogą pojawić się problemy z płatnościami, wypłatą pieniędzy z bankomatów oraz dostępem do strony internetowej i aplikacji.

Utrudnienia w bankach. "Nie wykonasz transakcji"

Utrudnienia w bankach. "Nie wykonasz transakcji"

Źródło:
tvn24.pl

Aż trzy czwarte treści promowanych przez algorytmy na niemieckim TikToku i X, czyli dawnym Twitterze, miało pozytywny wydźwięk dla prawicy, głównie skrajnej Alternatywy dla Niemiec (Afd) - wynika z analizy międzynarodowej organizacji Global Witness. Najbliższe wybory do Bundestagu odbędą się już w najbliższą niedzielę.

Algorytmy promują skrajną prawicę

Algorytmy promują skrajną prawicę

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niektóre osoby mogą niedługo stracić dostęp do mObywatela. Od 25 lutego użytkownicy aplikacji w wersji 4.50.0 i niższej nie będą już mogli z niej korzystać. Aby móc nadal jej używać, konieczna jest aktualizacja.

Oni stracą dostęp do mObywatela. Już niedługo ważna zmiana

Oni stracą dostęp do mObywatela. Już niedługo ważna zmiana

Źródło:
tvn24.pl

Firma Birkenstock próbowała przed niemieckim sądem zastrzec projekt swoich sandałów jako sztukę, tak by w konsekwencji były one chronione prawami autorskimi. Chciała w ten sposób powstrzymać konkurencję przed sprzedażą sandałów z korkową podeszwą. Z takim rozumowaniem sąd zgodzić się jednak nie chciał.

Producent chciał, by sandały zostały uznane za dzieło sztuki. Sąd się nie zgodził

Producent chciał, by sandały zostały uznane za dzieło sztuki. Sąd się nie zgodził

Źródło:
BBC

Microsoft zaprezentował nowy chip, który, jak stwierdza firma, pokazał, że obliczenia kwantowe są "kwestią lat, a nie dziesięcioleci". Gigant z Redmond dołączył do Google i IBM w prognozach, że fundamentalna zmiana w technologii komputerowej jest znacznie bliższa, niż ostatnio sądzono.

Microsoft zaprezentowało nowy chip kwantowy. Teoria sprzed stu lat wprowadzona w rzeczywistość

Microsoft zaprezentowało nowy chip kwantowy. Teoria sprzed stu lat wprowadzona w rzeczywistość

Źródło:
Reuters

U wybrzeży Gotlandii doszło do kolejnego przerwania podmorskiego kabla na Morzu Bałtyckim - poinformowały w piątek szwedzkie władze. Prokuratura w Sztokholmie wszczęła w tej sprawie śledztwo.

Kolejne przerwanie podmorskiego kabla na Bałtyku     

Kolejne przerwanie podmorskiego kabla na Bałtyku     

Źródło:
PAP

Rada nadzorcza Polskich Portów Lotniczych odwołała Andrzeja Ilkowa z funkcji prezesa zarządu Polskich Portów Lotniczych - poinformowała spółka w komunikacie.

Zmiany w Polskich Portach Lotniczych

Zmiany w Polskich Portach Lotniczych

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni. Jeśli z tych 300 propozycji połowa zostanie wdrożona szybką ścieżką, to będzie to gigantyczny sukces – ocenił w piątek w Radiu ZET prezes InPostu Rafał Brzoska. Przedsiębiorca podkreślił, że nie chce wchodzić do polityki. - Jestem z krwi i kości człowiekiem biznesu, filantropem, myślę niezłym ojcem i niezłym mężem - powiedział Brzoska.

Brzoska: Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni

Brzoska: Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni

Źródło:
PAP, Radio ZET