TVN24 Biznes | Ze świata

Zmiany dla podróżujących do Chorwacji

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Ambasada RP w Zagrzebiu poinformowała o nowych zasadach wjazdu do Chorwacji, które obowiązują od środy. Do tego kraju wjadą między innymi osoby posiadające zaświadczenie o odbyciu pełnego cyklu szczepień, o ile od przyjęcia ostatniej dawki minęło przynajmniej 14 dni. Chorwacja respektuje również unijne zielone certyfikaty COVID-19.

Zgodnie z decyzją chorwackich władz od środy, 2 czerwca granicę mogą przekroczyć osoby, które okażą nie starszy niż 72 godziny negatywny wynik testu PCR na SARS-CoV-2 lub nie starszy niż 48 godzin szybki test antygenowy. "Ważność obu testów liczy się od momentu pobrania materiału do badania" – wyjaśniono w wpisie ambasady w mediach społecznościowych.

Ponadto do Chorwacji wjadą osoby posiadające zaświadczenie o odbyciu szczepienia, o ile od przyjęcia ostatniej dawki upłynęło minimum 14 dni. Wówczas nie trzeba przedstawiać negatywnego wyniku testu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Uprawnione do wjazdu są również osoby, które przeszły COVID-19 i przyjęły pierwszą dawkę szczepionki w ciągu sześciu miesięcy od daty zachorowania na COVID-19, a szczepienie zostało wykonane w ciągu ostatnich 180 dni. "W takim przypadku należy okazać zaświadczenie o przebyciu choroby oraz zaświadczenie o przyjęciu pierwszej dawki szczepionki" – wskazała ambasada RP w Zagrzebiu.

Ponadto przekroczyć granicę Chorwacji mogą osoby, które przyjęły pierwszą dawkę szczepionki Pfizera, Moderny lub Gamaleya (Sputnik V), a od jej przyjęcia upłynęło od 22 do 42 dni. Bądź przyjęły pierwszą dawkę szczepionki AstraZeneki, a od jej przyjęcia upłynęło od 22 do 84 dni.

Zielone światło dostaną także osoby, które przebyły COVID-19 i mogą to potwierdzić zaświadczeniem lekarskim, zawierającym daty przechodzenia choroby lub pozytywnym wynikiem testu PCR/testu antygenowego, wykonanym w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, ale nie później niż 11 dni przed planowaną datą przekroczenia granicy.

Co ważne, Chorwacja respektuje również unijne zielone certyfikaty COVID-19, które potwierdzają szczepienia, wynik testu lub ozdrowienie. Przekroczyć granicę, bez testu, mogą dzieci do momentu ukończenia 12. roku życia, które podróżują pod opieką rodziców lub opiekunów posiadających negatywny wynik testu, będących ozdrowieńcami lub posiadających zaświadczenie o szczepieniu.

Obowiązkowa kwarantanna

Przedstawiciele ambasady RP w Zagrzebiu podkreślili, że osoby, które nie spełniają żadnego z wyżej wymienionych wymogów, zostaną zobowiązane do odbycia 10-dniowej kwarantanny. "Kwarantanna może zostać skrócona po okazaniu negatywnego wyniku testu wykonanego w Chorwacji, tj. przesłaniu go na adres mailowy przejścia granicznego, przez które dana osoba wjeżdżała na terytorium RCh i otrzymaniu stosownego SMS-owego potwierdzenia od chorwackich służb" – zaznaczono.

Są wyjątki. Z obowiązku okazania na granicy negatywnego wyniku testu zwolnione są m.in. osoby przybywające do Chorwacji z ważnych przyczyn osobistych lub biznesowych. Osoby należące do tej kategorii muszą mieć przy sobie dokumenty potwierdzające konieczność ich przyjazdu np. zaproszenie z firmy podpisane przez dyrektora generalnego, prezesa zarządu, dyrektora firmy itp.

To samo dotyczy osób przyjeżdżających do Chorwacji w celu wykonywania obowiązków służbowych na rzecz firm chorwackich lub zarejestrowanych w Chorwacji. Wyjątek dotyczy także osób przejeżdżających przez Chorwację tranzytem, pod warunkiem że nie będą przebywały w kraju dłużej niż 12 godzin.

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes