Urlop bez niespodzianek. Zasady wjazdu i obostrzenia w najbardziej popularnych krajach

Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Dr Cholewińska-Szymańska o luzowaniu obostrzeń: wszystkie te decyzje są, co to dużo kryć, lekko podszyte ekonomią
Dr Cholewińska-Szymańska o luzowaniu obostrzeń: wszystkie te decyzje są, co to dużo kryć, lekko podszyte ekonomiąTVN24
wideo 2/5
Dr Cholewińska-Szymańska o luzowaniu obostrzeń: wszystkie te decyzje są, co to dużo kryć, lekko podszyte ekonomiąTVN24

Podróżowanie w nadchodzącym sezonie wakacyjnym będzie łatwiejsze niż w roku ubiegłym. Wiele krajów, najczęściej wybieranych przez Polaków na urlop, poluzowało bowiem covidowe restrykcje. Zebraliśmy wszystkie najważniejsze informacje dotyczące zasad wjazdu do najbardziej popularnych wakacyjnych kierunków oraz obowiązujących w nich obostrzeń.

Włochy

Luzowanie obostrzeń we Włoszech weszło w życie 1 maja. Tego dnia przestał obowiązywać wymóg zasłaniania ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych, z wyjątkiem: transportu zbiorowego, szpitali, sal sportowych, kinowych i teatralnych.

Zgodnie z nowymi przepisami trzeba mieć ze sobą maseczkę w sklepach i centrach handlowych, by założyć ją, gdy panuje tam tłok.

Nie trzeba już okazywać certyfikatów szczepienia, certyfikatów ozdrowieńca lub negatywnego wyniku testu w celu skorzystania z większości usług i miejsc. Przepustka covidowa (Green Pass) nadal będzie wymagana przy wstępie do szpitali i domów opieki.

Ponadto zniesiono obowiązek wypełniania przez podróżnych formularza lokalizatora pasażerów (Passenger Locator Form). Nadal trzeba jednak przedstawić Unijny Certyfikat Covid, informujący o zaszczepieniu pełnym cyklem, dawką przypominającą lub przebytej chorobie. W przypadku osób niezaszczepionych należy przedstawić zaświadczenie o negatywnym wyniku testu: molekularnego (PCR), wykonanego w ciągu 72 godzin przed przekroczeniem granicy Włoch lub antygenowego, wykonanego w ciągu 48 godzin przed przekroczeniem granicy Włoch.

Grecja

Obostrzenia sanitarne ograniczyła również Grecja. W tym kraju turystyka odpowiada za 20 proc. PKB.

"Grecki urząd lotnictwa cywilnego ogłosił, że znosi wszystkie przepisy COVID-19 dotyczące lotów międzynarodowych i krajowych, z wyjątkiem obowiązku noszenia masek na twarz podczas lotu i na lotniskach. Wcześniej podróżujący samolotem musieli przedstawić dowód szczepienia, negatywnego wyniku testu lub niedawnego wyleczenia z choroby" - podała agencja AP.

Od 1 maja do 31 sierpnia zniesiono w Grecji obowiązek okazywania świadectwa szczepień przeciw COVID-19. "W sierpniu zostanie ustalone, czy należy je przywrócić. Zawieszono również ograniczenia dotyczące liczby klientów w pomieszczeniach zamkniętych. Maseczki są jednak w Grecji nadal wymagane w pomieszczeniach i w pojazdach, a eksperci zalecają ich używanie na zewnątrz w zatłoczonych miejscach, takich jak koncerty" - wskazała agencja.

Hiszpania

Nie ma obowiązku wykonywania testu dla osób, które przyjęły pełne szczepienie przeciw COVID-19. Uznawane są zaświadczenia o szczepieniu, zgodnie z którymi upłynęło od 14 do 270 dni od przyjęcia pełnego szczepienia. Po upływie tego terminu, certyfikat powinien zawierać informacje o przyjęciu dawki przypominającej szczepienia.

Osoby posiadające Unijny Certyfikat COVID (potwierdzający przyjęcie szczepienia/negatywny wynik testu/przebycie COVID-19) nie są zobowiązane do wypełniania formularza lokalizacyjnego.

Jak dowiadujemy się ze strony polskiego MSZ, podróżując do Hiszpanii, bez zaświadczenia o przyjęciu pełnego szczepienia przeciw COVID-19, należy przedstawić zaświadczenie o negatywnym wyniku testu na obecność SARS-CoV-2 lub zaświadczenie o przebyciu COVID-19.

Wszyscy podróżni, którzy nie posiadają Unijnego Certyfikatu COVID i przybywają do Hiszpanii drogą powietrzną lub morską są zobowiązani do wypełnienia formularza sanitarnego (dostępny na stronie www.spth.gob.es lub poprzez bezpłatną aplikację SPAIN TRAVEL HEALTH-SpTH).

Wszyscy pasażerowie są zobowiązani także do poddania się kontroli zdrowotnej, która może obejmować mierzenie temperatury, sprawdzanie dokumentów oraz ocenę ogólną (wizualną) stanu zdrowia. 

W drugiej połowie kwietnia w Hiszpanii zniesiony został obowiązek noszenia maseczek ochronnych w pomieszczeniach zamkniętych, który obowiązywał przez blisko dwa lata.

Maseczki to nieobowiązkowy "element ochrony przed koronawirusem". Wyjątkiem są placówki służby zdrowia, apteki i środki transportu publicznego, gdzie zakładanie maseczek jest nadal wymagane. W lutym br. w Hiszpanii zniesiony został nakaz noszenia maseczek na świeżym powietrzu.

Chorwacja

Zgodnie z oficjalną informacją otrzymaną od władz Republiki Chorwacji, ograniczenia przy przekraczaniu granicy państwowej związane z epidemią COVID-19 zostały uchylone 1 maja 2022 roku - podano na stronie polskiego MSZ.

Dodano, że w Chorwacji obowiązuje jedynie obowiązek używania masek przez pracowników i pacjentów w systemie ochrony zdrowia oraz przez pracowników instytucji pomocy społecznej.

Turcja

Od osób w pełni zaszczepionych nie wymaga się zazwyczaj testów po przylocie, jednak – jeśli u osoby podróżującej występują objawy chorobowe (kaszel, podwyższona temperatura itp.) może ona zostać poddana testowi PCR na miejscu przez pracowników Ministerstwa Zdrowia Republiki Turcji - podało polskie MSZ.

Dodało, że osoby niezaszczepione są zobowiązane do okazania negatywnego wyniku testu PCR wykonanego na maksymalnie 72-godziny przed przylotem. Oprócz testów PCR akceptowane są również testy RNA i kwasów nukleinowych, wykonane na 48 godzin przed wjazdem. Od pasażerów wjeżdżających do Turcji przez lądowe, morskie i kolejowe przejścia graniczne nie są wymagane żadne dokumenty dotyczące COVID-19.

Osoby podróżujące do Turcji zobowiązane są posiadać ubezpieczenie medyczne pokrywające koszty leczenia na COVID-19.

Zakrywanie ust i nosa obowiązuje w trakcie korzystania z komunikacji zbiorowej i w obiektach opieki zdrowotnej.

Bułgaria

Jak podało polskie MSZ, w Bułgarii nie ma obowiązku przedstawiania na granicy żadnych dokumentów dot. COVID, a od osób wjeżdżających nie jest wymagany negatywny wynik testu.

Francja

Jak czytamy na stronie polskiego MSZ osoby, które nie posiadają dokumentu potwierdzającego przyjęcie pełnego cyklu szczepień, muszą okazać dokument potwierdzający negatywny wynik testu antygenowego wykonanego do 48 godzin lub testu PCR wykonanego do 72 godzin przed wylotem. Wynik testu może być udokumentowany Unijnym Certyfikatem COVID lub innym dokumentem w języku francuskim lub angielskim w postaci elektronicznej lub papierowej.

Podróżni przybywający z Polski nie muszą wypełniać formularza lokalizacyjnego.

Jeśli chodzi o obostrzenia we Francji, to od 14 marca 2022 r. nie ma ograniczeń w dostępie do miejsc użyteczności publicznej, a noszenie maski jest obowiązkowe wyłącznie w szpitalach, zakładach opiekuńczych i środkach transportu publicznego.

Wielka Brytania

Od 18 marca w Wielkiej Brytanii zniesiono wszelkie ograniczenia w podróżowaniu, w tym formularz lokalizacyjny - podał polski resort spraw zagranicznych.

Jeśli chodzi o obostrzenia w Anglii, to "zniesiono ograniczenia tzw. planu b". "Od 27 stycznia nie ma odgórnego nakazu noszenia maseczek w większości zamkniętych miejsc publicznych, w dużych obiektach i na imprezach oraz w środkach transportu publicznego zniesiono zalecenia pracy z domu. Nie ma obowiązku posługiwania się certyfikatem covidowym. Od 24 lutego br. Zniesiono obowiązek izolacji po pozytywnym teście" - podało polskie MSZ.

Z kolei w Irlandii Północnej "z dniem 15 lutego 2022 r. wszystkie restrykcje i ograniczenia prawne zostały zastąpione zaleceniami. W sensie prawnym nie obowiązują żadne restrykcje, ograniczenia, limity".

W przypadku Szkocji od 4 kwietnia nie jest obowiązkowe noszenie maseczek w miejscach kultu w trakcie ceremonii małżeńskich, pogrzebowych itp., od 5 kwietnia "planowane jest zniesienie wymogu noszenia maseczek w transporcie publicznym i w większości miejsc publicznych", a od 18 kwietnia "osoby, które nie mają objawów COVID-19 nie będą musiały wykonywać regularnych testów przepływu bocznego".

W Walii zniesiono obowiązek zasłaniania ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych, w tym w środkach komunikacji publicznej. Nie ma też ograniczeń co do liczby osób, które mogą się spotkać w pubach, restauracjach, kinach i teatrach.

Portugalia

Podróżny, który nie posiada Unijnego Certyfikatu COVID, przed wejściem na pokład samolotu lecącego do Portugalii kontynentalnej zobowiązany jest do okazania negatywnego wyniku testu na obecność SARS-CoV-2. Dopuszcza się dwa rodzaje testów:

- RT-PCR lub inny test molekularny wykonany techniką NAAT (amplifikacji kwasów nukleinowych) - wynik testu jest ważny 72 godziny - liczy się czas od godziny pobrania testu do godziny wejścia na pokład/godziny wylotu samolotu do Portugalii.

- antygenowy - wynik testu antygenowego jest ważny 24 godziny - liczy się czas od godziny pobrania testu do godziny wejścia na pokład/godziny wylotu samolotu do Portugalii.

Z obowiązku okazania negatywnego wyniku testu zwolnieni są dzieci do 12 roku życia.

Od 22 kwietnia br. nie ma obowiązku wypełnienia karty lokalizacji pasażera (Passanger Locator Card).  

Przy przyjeździe do Portugalii drogą lądową lub morską również wymagany jest negatywny wynik testu lub okazanie Unijnego Certyfikatu COVID.

Od 22 kwietnia nie ma obowiązku noszenia maseczek w zamkniętych miejscach publicznych, z wyjątkiem środków transportu zbiorowego jak np. samolot, komunikacja miejska, pociągi, autobusy dalekobieżne czy taksówki. Maseczki należy też nosić w placówkach służby zdrowia.

Od 19 lutego zniesiono obowiązek okazania Unijnego Certyfikatu COVID lub negatywnego wyniku testu przy meldowaniu się w obiektach noclegowych, przy wejściu do restauracji, barów, klubów, na imprezy zorganizowane.

Autorka/Autor:kris/ToL

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Państwa członkowskie w Radzie Unii Europejskiej zdecydowały w piątek o uruchomieniu procedury nadmiernego deficytu wobec Polski i sześciu innych państw członkowskich. Objęte postępowaniem kraje będą miały cztery do siedmiu lat na realizację działań naprawczych.

Procedura nadmiernego deficytu wobec Polski. Jest decyzja

Procedura nadmiernego deficytu wobec Polski. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Komisja Polityki Społecznej i Rodziny negatywnie zaopiniowała rządowe poprawki do projektu ustawy w sprawie renty wdowiej. Rząd proponuje, by drugie świadczenie było wypłacane w wysokości najpierw 15 procent, a potem 25 procent, z kolei projekt obywatelski zakłada docelowe dojście do pułapu 50 procent.

Renta wdowia. Sejmowa komisja przeciw rządowym poprawkom

Renta wdowia. Sejmowa komisja przeciw rządowym poprawkom

Źródło:
PAP

Przyjęcie "Kredytu na start" budzi wątpliwości z uwagi na bardzo wysokie zapotrzebowanie na środki budżetu państwa, których wydatkowanie może okazać się nieefektywne, a osiągane cele nieadekwatne do kosztów - oceniło Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Resort zaproponował, by środki te przeznaczyć na poprawę stanu wód Odry lub transformację energetyczną i ochronę powietrza.

"Kredyt na start" w ogniu krytyki. "Nieefektywny instrument"

"Kredyt na start" w ogniu krytyki. "Nieefektywny instrument"

Źródło:
PAP

Deutsche Bahn planuje likwidację 30 tysięcy miejsc pracy, czyli około dziewięć procent personelu - podał Reuters, powołując się na informacje niemieckiego przewoźnika. Dodał, że z powodu ogromnych inwestycji w naprawę sieci kolejowej, strajków i złej pogody spółka odnotowała miliardową stratę netto w pierwszym półroczu.

Deutsche Bahn ma zlikwidować 30 tysięcy miejsc pracy

Deutsche Bahn ma zlikwidować 30 tysięcy miejsc pracy

Źródło:
Reuters

Na przełomie lipca i sierpnia tendencja spadkowa cen paliw zostanie utrzymana - prognozują analitycy Reflexu. Podali, że średnie obniżki wyniosą od 3 do 5 groszy zarówno na litrze benzyny, jak i diesla. Ceny autogazu powinny natomiast pozostać bez zmian.

Co dalej z cenami paliw? Nowe prognozy analityków

Co dalej z cenami paliw? Nowe prognozy analityków

Źródło:
PAP

Wycofano partię piwa Żywiec z błędną etykietą na niektórych butelkach - ostrzegł Główny Inspektorat Sanitarny (GIS). Dodał, że błędna etykieta wskazywała, że piwo jest bezalkoholowe, choć w rzeczywistości zawierało alkohol.

Pomyłka browaru. Partia popularnego piwa wycofana z obrotu

Pomyłka browaru. Partia popularnego piwa wycofana z obrotu

Źródło:
PAP

Rada Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych z nadzieją przyjęła poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim wzmacniające pozycję wydawców w negocjacjach z big techami - czytamy w oświadczeniu rady na portalu X. W piątek Sejm zadecydował, że projekt ustawy z poprawkami trafi na biurko prezydenta.

"Tylko w ten sposób uratujemy lokalne media i lokalną demokrację"

"Tylko w ten sposób uratujemy lokalne media i lokalną demokrację"

Źródło:
tvn24.pl

Lotnisku Bazylea-Miluza-Fryburg w piątek po południu zostało ponownie otwarte. Wcześniej ewakuowano terminal i tymczasowo zawieszono loty ze względu na alarm bombowy.

Lotnisko wznowiło działalność po alarmie bombowym

Lotnisko wznowiło działalność po alarmie bombowym

Źródło:
tvn24.pl

Chciałbym, aby rozwiązanie, dotyczące składki zdrowotnej, zostało wypracowane w ciągu kilku najbliższych tygodni. Naprawdę nie ma na co czekać - powiedział w programie "Jeden na Jeden" na antenie TVN24 minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że chciałby, aby nowa składka zdrowotna weszła w życie od 1 stycznia 2025 roku.

Minister finansów o składce zdrowotnej: naprawdę nie ma na co czekać

Minister finansów o składce zdrowotnej: naprawdę nie ma na co czekać

Źródło:
TVN24

Santander, Pocztowy, Toyota - klienci tych banków muszą przygotować się na utrudnienia w związku z zaplanowanymi pracami serwisowymi w weekend. W niektórych przypadkach mogą pojawić się trudności z płatnościami kartami.

"Utrudnienia w dokonywaniu transakcji kartami"

"Utrudnienia w dokonywaniu transakcji kartami"

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad zapewnieniem Polakom darmowego dostępu do wody pitnej. W grę wchodzi też rozwiązanie "za przysłowiową złotówkę" - powiedział w czwartek w sejmie wiceminister infrastruktury Przemysław Koperski. Dodał, że za darmo lub za 1 zł ma być dostępne pierwsze 1000 litrów wody miesięcznie.

Woda za darmo? Resort szykuje rewolucyjne rozwiązanie

Woda za darmo? Resort szykuje rewolucyjne rozwiązanie

Źródło:
PAP

Składka zdrowotna to kolejna kwestia, co do której pojawiły się rozbieżności w koalicji. Trwają dyskusje nad zmianami, które miałyby wejść w życie od początku przyszłego roku. Czego można się spodziewać? Poniżej przedstawiamy propozycje koalicjantów.

Zmiany w składce zdrowotnej. Propozycje koalicjantów

Zmiany w składce zdrowotnej. Propozycje koalicjantów

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ministerstwo Rolnictwa przygotowało projekt nowelizacji przepisów wprowadzający wyższe kary za marnowanie żywności, a także brak prowadzenia kampanii informacyjno-edukacyjnych. Zmiany mają dotyczyć sklepów o powierzchni przekraczającej 250 metrów kwadratowych.

Wyższe kary za marnowanie żywności. Rząd szykuje nowe przepisy

Wyższe kary za marnowanie żywności. Rząd szykuje nowe przepisy

Źródło:
PAP

Z renty wdowiej ma skorzystać około dwa miliony osób - wynika za szacunków, które znalazły się w stanowisku rządu obywatelskiego projektu o rencie wdowiej.

Ile osób skorzysta z renty wdowiej? Rząd podał szacunki

Ile osób skorzysta z renty wdowiej? Rząd podał szacunki

Źródło:
PAP

W czwartek w Sejmie trwa debata nad wykonaniem budżetu w 2023 roku. Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś krytycznie ocenił finansowanie zadań publicznych poza budżetem za pośrednictwem funduszy w BGK. - W 2023 roku przy pomocy funduszy sfinansowano zadania na kwotę ponad 130 miliardów złotych, co stanowiło 20 procent wydatków budżetu państwa i blisko 4 procent produktu krajowego brutto.

NIK krytycznie o finansowaniu zadań publicznych poza budżetem

Źródło:
PAP

Sąd Rejonowy w Warszawie otworzył postępowanie restrukturyzacyjne PKP Cargo - poinformował w czwartek przewoźnik kolejowy. W środę zarząd spółki zdecydował o przeprowadzeniu zwolnień grupowych przez zakłady i centralę PKP Cargo.

Sąd otworzył postępowanie restrukturyzacyjne PKP Cargo

Sąd otworzył postępowanie restrukturyzacyjne PKP Cargo

Źródło:
PAP, PKP Cargo

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego CSIRT NASK ostrzega przed kampanią, w której oszuści atakują osoby posiadające konta w serwisie firmy Apple. Jak czytamy w komunikacie, przestępcy rozsyłają wiadomości e-mail z informacją o zablokowaniu konta użytkownika serwisu Apple. Powodem ma być rzekomo nieudana próba logowania.

Atak na użytkowników urządzeń firmy Apple

Atak na użytkowników urządzeń firmy Apple

Źródło:
tvn24.pl

Burmistrz Barcelony zapowiedział podniesienie podatku nakładanego na turystów, którzy przybywają do miasta na statku wycieczkowym i spędzają w stolicy Katalonii mniej niż 12 godzin. Chodzi o to, by miasto nie zamieniło się w "park tematyczny", w którym próżno szukać lokalnych mieszkańców, a całość populacji stanowią turyści.

Barcelona wprowadzi kolejne obostrzenia dla turystów

Barcelona wprowadzi kolejne obostrzenia dla turystów

Źródło:
PAP

Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie stwierdziła brak jakichkolwiek podstaw do zgłoszenia sprzeciwu wobec nabycia akcji VeloBanku przez podmiot należący do Grupy Cerberus - przekazała KNF w oficjalnym komunikacie. VeloBank powstał w wyniku przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku.

VeloBank zmienia właściciela. KNF nie zgłosiła sprzeciwu

VeloBank zmienia właściciela. KNF nie zgłosiła sprzeciwu

Źródło:
PAP

Ministerstwo Cyfryzacji skierowało do konsultacji projekt rozporządzenia, zgodnie z którym wskazane typy urządzeń elektronicznych mają mieć gniazda typu USB C do ładowania. To implementacja unijnej dyrektywy. Resort chce, by rozporządzenie weszło w życie 28 grudnia 2024 roku z wyjątkiem laptopów, dla których wprowadzenie systemu ładowania USB-C ma wejść w życie 28 kwietnia 2026.

Jedna ładowarka do kilku urządzeń. Padły terminy

Jedna ładowarka do kilku urządzeń. Padły terminy

Źródło:
PAP

Akcjonariusze PGE nie udzielili siedmiorgu byłym członkom zarządu absolutorium za 2023 rok. Absolutorium udzielono natomiast trojgu byłym członkom rady nadzorczej spółki.

Były zarząd PGE bez absolutorium

Były zarząd PGE bez absolutorium

Źródło:
PAP

Trwają analizy nad wprowadzeniem czterodniowego tygodnia pracy - przekazał Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki. Wyjaśnił, że Centralny Instytut Ochrony Pracy ma przez rok badać, jak wprowadzenie tego rozwiązania wpłynie na wypadkowość w miejscu pracy i stan zdrowia pracownika.

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce? "Trwają poważne analizy"

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce? "Trwają poważne analizy"

Źródło:
PAP

Wycofanie z obrotu i zakaz wprowadzenia do obrotu wszystkich serii produktu Qutiro - taką decyzję podjął Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF). W decyzji wskazano, że lek może stwarzać "realne zagrożenie dla zdrowia lub życia pacjentów". 

Lek wycofany z obrotu. "Realne zagrożenie zdrowia lub życia"

Lek wycofany z obrotu. "Realne zagrożenie zdrowia lub życia"

Źródło:
tvn24.pl

- Dzisiaj nie ma przestrzeni na podniesienie wieku emerytalnego - mówi w czwartkowym wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej" prezes ZUS Zbigniew Derdziuk. Wcześniej Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl przekazało, że nie prowadzi obecnie prac mających podwyższyć wiek emerytalny czy też nad zrównaniem go dla kobiet i mężczyzn.

Co dalej z wiekiem emerytalnym? Prezes ZUS odpowiada

Co dalej z wiekiem emerytalnym? Prezes ZUS odpowiada

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk powiedział w środę, że będzie rozmawiał z wicepremierem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem o Funduszu Kościelnym, bo nie widzi "jakiegoś dynamicznego procesu" w tej sprawie, a "wiadomo, że ten sposób finansowania Kościoła nie jest najlepszy".

Co z likwidacją Funduszu Kościelnego? Zapowiedź premiera

Co z likwidacją Funduszu Kościelnego? Zapowiedź premiera

Źródło:
PAP