Urlop bez niespodzianek. Zasady wjazdu i obostrzenia w najbardziej popularnych krajach

Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Dr Cholewińska-Szymańska o luzowaniu obostrzeń: wszystkie te decyzje są, co to dużo kryć, lekko podszyte ekonomią
Dr Cholewińska-Szymańska o luzowaniu obostrzeń: wszystkie te decyzje są, co to dużo kryć, lekko podszyte ekonomiąTVN24
wideo 2/5
Dr Cholewińska-Szymańska o luzowaniu obostrzeń: wszystkie te decyzje są, co to dużo kryć, lekko podszyte ekonomiąTVN24

Podróżowanie w nadchodzącym sezonie wakacyjnym będzie łatwiejsze niż w roku ubiegłym. Wiele krajów, najczęściej wybieranych przez Polaków na urlop, poluzowało bowiem covidowe restrykcje. Zebraliśmy wszystkie najważniejsze informacje dotyczące zasad wjazdu do najbardziej popularnych wakacyjnych kierunków oraz obowiązujących w nich obostrzeń.

Włochy

Luzowanie obostrzeń we Włoszech weszło w życie 1 maja. Tego dnia przestał obowiązywać wymóg zasłaniania ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych, z wyjątkiem: transportu zbiorowego, szpitali, sal sportowych, kinowych i teatralnych.

Zgodnie z nowymi przepisami trzeba mieć ze sobą maseczkę w sklepach i centrach handlowych, by założyć ją, gdy panuje tam tłok.

Nie trzeba już okazywać certyfikatów szczepienia, certyfikatów ozdrowieńca lub negatywnego wyniku testu w celu skorzystania z większości usług i miejsc. Przepustka covidowa (Green Pass) nadal będzie wymagana przy wstępie do szpitali i domów opieki.

Ponadto zniesiono obowiązek wypełniania przez podróżnych formularza lokalizatora pasażerów (Passenger Locator Form). Nadal trzeba jednak przedstawić Unijny Certyfikat Covid, informujący o zaszczepieniu pełnym cyklem, dawką przypominającą lub przebytej chorobie. W przypadku osób niezaszczepionych należy przedstawić zaświadczenie o negatywnym wyniku testu: molekularnego (PCR), wykonanego w ciągu 72 godzin przed przekroczeniem granicy Włoch lub antygenowego, wykonanego w ciągu 48 godzin przed przekroczeniem granicy Włoch.

Grecja

Obostrzenia sanitarne ograniczyła również Grecja. W tym kraju turystyka odpowiada za 20 proc. PKB.

"Grecki urząd lotnictwa cywilnego ogłosił, że znosi wszystkie przepisy COVID-19 dotyczące lotów międzynarodowych i krajowych, z wyjątkiem obowiązku noszenia masek na twarz podczas lotu i na lotniskach. Wcześniej podróżujący samolotem musieli przedstawić dowód szczepienia, negatywnego wyniku testu lub niedawnego wyleczenia z choroby" - podała agencja AP.

Od 1 maja do 31 sierpnia zniesiono w Grecji obowiązek okazywania świadectwa szczepień przeciw COVID-19. "W sierpniu zostanie ustalone, czy należy je przywrócić. Zawieszono również ograniczenia dotyczące liczby klientów w pomieszczeniach zamkniętych. Maseczki są jednak w Grecji nadal wymagane w pomieszczeniach i w pojazdach, a eksperci zalecają ich używanie na zewnątrz w zatłoczonych miejscach, takich jak koncerty" - wskazała agencja.

Hiszpania

Nie ma obowiązku wykonywania testu dla osób, które przyjęły pełne szczepienie przeciw COVID-19. Uznawane są zaświadczenia o szczepieniu, zgodnie z którymi upłynęło od 14 do 270 dni od przyjęcia pełnego szczepienia. Po upływie tego terminu, certyfikat powinien zawierać informacje o przyjęciu dawki przypominającej szczepienia.

Osoby posiadające Unijny Certyfikat COVID (potwierdzający przyjęcie szczepienia/negatywny wynik testu/przebycie COVID-19) nie są zobowiązane do wypełniania formularza lokalizacyjnego.

Jak dowiadujemy się ze strony polskiego MSZ, podróżując do Hiszpanii, bez zaświadczenia o przyjęciu pełnego szczepienia przeciw COVID-19, należy przedstawić zaświadczenie o negatywnym wyniku testu na obecność SARS-CoV-2 lub zaświadczenie o przebyciu COVID-19.

Wszyscy podróżni, którzy nie posiadają Unijnego Certyfikatu COVID i przybywają do Hiszpanii drogą powietrzną lub morską są zobowiązani do wypełnienia formularza sanitarnego (dostępny na stronie www.spth.gob.es lub poprzez bezpłatną aplikację SPAIN TRAVEL HEALTH-SpTH).

Wszyscy pasażerowie są zobowiązani także do poddania się kontroli zdrowotnej, która może obejmować mierzenie temperatury, sprawdzanie dokumentów oraz ocenę ogólną (wizualną) stanu zdrowia. 

W drugiej połowie kwietnia w Hiszpanii zniesiony został obowiązek noszenia maseczek ochronnych w pomieszczeniach zamkniętych, który obowiązywał przez blisko dwa lata.

Maseczki to nieobowiązkowy "element ochrony przed koronawirusem". Wyjątkiem są placówki służby zdrowia, apteki i środki transportu publicznego, gdzie zakładanie maseczek jest nadal wymagane. W lutym br. w Hiszpanii zniesiony został nakaz noszenia maseczek na świeżym powietrzu.

Chorwacja

Zgodnie z oficjalną informacją otrzymaną od władz Republiki Chorwacji, ograniczenia przy przekraczaniu granicy państwowej związane z epidemią COVID-19 zostały uchylone 1 maja 2022 roku - podano na stronie polskiego MSZ.

Dodano, że w Chorwacji obowiązuje jedynie obowiązek używania masek przez pracowników i pacjentów w systemie ochrony zdrowia oraz przez pracowników instytucji pomocy społecznej.

Turcja

Od osób w pełni zaszczepionych nie wymaga się zazwyczaj testów po przylocie, jednak – jeśli u osoby podróżującej występują objawy chorobowe (kaszel, podwyższona temperatura itp.) może ona zostać poddana testowi PCR na miejscu przez pracowników Ministerstwa Zdrowia Republiki Turcji - podało polskie MSZ.

Dodało, że osoby niezaszczepione są zobowiązane do okazania negatywnego wyniku testu PCR wykonanego na maksymalnie 72-godziny przed przylotem. Oprócz testów PCR akceptowane są również testy RNA i kwasów nukleinowych, wykonane na 48 godzin przed wjazdem. Od pasażerów wjeżdżających do Turcji przez lądowe, morskie i kolejowe przejścia graniczne nie są wymagane żadne dokumenty dotyczące COVID-19.

Osoby podróżujące do Turcji zobowiązane są posiadać ubezpieczenie medyczne pokrywające koszty leczenia na COVID-19.

Zakrywanie ust i nosa obowiązuje w trakcie korzystania z komunikacji zbiorowej i w obiektach opieki zdrowotnej.

Bułgaria

Jak podało polskie MSZ, w Bułgarii nie ma obowiązku przedstawiania na granicy żadnych dokumentów dot. COVID, a od osób wjeżdżających nie jest wymagany negatywny wynik testu.

Francja

Jak czytamy na stronie polskiego MSZ osoby, które nie posiadają dokumentu potwierdzającego przyjęcie pełnego cyklu szczepień, muszą okazać dokument potwierdzający negatywny wynik testu antygenowego wykonanego do 48 godzin lub testu PCR wykonanego do 72 godzin przed wylotem. Wynik testu może być udokumentowany Unijnym Certyfikatem COVID lub innym dokumentem w języku francuskim lub angielskim w postaci elektronicznej lub papierowej.

Podróżni przybywający z Polski nie muszą wypełniać formularza lokalizacyjnego.

Jeśli chodzi o obostrzenia we Francji, to od 14 marca 2022 r. nie ma ograniczeń w dostępie do miejsc użyteczności publicznej, a noszenie maski jest obowiązkowe wyłącznie w szpitalach, zakładach opiekuńczych i środkach transportu publicznego.

Wielka Brytania

Od 18 marca w Wielkiej Brytanii zniesiono wszelkie ograniczenia w podróżowaniu, w tym formularz lokalizacyjny - podał polski resort spraw zagranicznych.

Jeśli chodzi o obostrzenia w Anglii, to "zniesiono ograniczenia tzw. planu b". "Od 27 stycznia nie ma odgórnego nakazu noszenia maseczek w większości zamkniętych miejsc publicznych, w dużych obiektach i na imprezach oraz w środkach transportu publicznego zniesiono zalecenia pracy z domu. Nie ma obowiązku posługiwania się certyfikatem covidowym. Od 24 lutego br. Zniesiono obowiązek izolacji po pozytywnym teście" - podało polskie MSZ.

Z kolei w Irlandii Północnej "z dniem 15 lutego 2022 r. wszystkie restrykcje i ograniczenia prawne zostały zastąpione zaleceniami. W sensie prawnym nie obowiązują żadne restrykcje, ograniczenia, limity".

W przypadku Szkocji od 4 kwietnia nie jest obowiązkowe noszenie maseczek w miejscach kultu w trakcie ceremonii małżeńskich, pogrzebowych itp., od 5 kwietnia "planowane jest zniesienie wymogu noszenia maseczek w transporcie publicznym i w większości miejsc publicznych", a od 18 kwietnia "osoby, które nie mają objawów COVID-19 nie będą musiały wykonywać regularnych testów przepływu bocznego".

W Walii zniesiono obowiązek zasłaniania ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych, w tym w środkach komunikacji publicznej. Nie ma też ograniczeń co do liczby osób, które mogą się spotkać w pubach, restauracjach, kinach i teatrach.

Portugalia

Podróżny, który nie posiada Unijnego Certyfikatu COVID, przed wejściem na pokład samolotu lecącego do Portugalii kontynentalnej zobowiązany jest do okazania negatywnego wyniku testu na obecność SARS-CoV-2. Dopuszcza się dwa rodzaje testów:

- RT-PCR lub inny test molekularny wykonany techniką NAAT (amplifikacji kwasów nukleinowych) - wynik testu jest ważny 72 godziny - liczy się czas od godziny pobrania testu do godziny wejścia na pokład/godziny wylotu samolotu do Portugalii.

- antygenowy - wynik testu antygenowego jest ważny 24 godziny - liczy się czas od godziny pobrania testu do godziny wejścia na pokład/godziny wylotu samolotu do Portugalii.

Z obowiązku okazania negatywnego wyniku testu zwolnieni są dzieci do 12 roku życia.

Od 22 kwietnia br. nie ma obowiązku wypełnienia karty lokalizacji pasażera (Passanger Locator Card).  

Przy przyjeździe do Portugalii drogą lądową lub morską również wymagany jest negatywny wynik testu lub okazanie Unijnego Certyfikatu COVID.

Od 22 kwietnia nie ma obowiązku noszenia maseczek w zamkniętych miejscach publicznych, z wyjątkiem środków transportu zbiorowego jak np. samolot, komunikacja miejska, pociągi, autobusy dalekobieżne czy taksówki. Maseczki należy też nosić w placówkach służby zdrowia.

Od 19 lutego zniesiono obowiązek okazania Unijnego Certyfikatu COVID lub negatywnego wyniku testu przy meldowaniu się w obiektach noclegowych, przy wejściu do restauracji, barów, klubów, na imprezy zorganizowane.

Autorka/Autor:kris/ToL

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W czwartek rozpoczął się transport lotniczy ponad tysiąca obywateli Chin, którzy pracowali w internetowych centrach oszustw we wschodniej Mjanmie. W operację zaangażowane są służby birmańskie, tajskie i chińskie. Z raportu jednostki ONZ z 2023 r. wynika, że w Mjanmie znajduje się 120 tys. osób zaangażowanych w prowadzenie nielegalnej działalności lub zmuszonych do niej.

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Źródło:
PAP

Polska jest na trzecim miejscu w UE pod względem odsetka osób samozatrudnionych. Choć statystycznie zarabiają lepiej od zatrudnionych na etat, niemal wszyscy przedsiębiorcy płacą najniższe składki, które nie wystarczą na minimalną emeryturę. Dopłaci do nich państwo. - Najbardziej interesuje nas "tu i teraz". Emerytura wydaje się czymś abstrakcyjnym - komentuje dla nas ekonomistka.

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Źródło:
tvn24.pl
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Likwidacja programów różnorodności, równości i inkluzywności (DEI) w agencjach federalnych i firmach z nimi współpracujących została tymczasowo zakazana przez sąd federalny w stanie Maryland w USA. Zamknięcie DEI było jednym z pierwszych decyzji Donalda Trumpa. W ślad za nim poszło już także Google, Meta, czy Goldman Sachs.

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Źródło:
PAP

Dubajska firma kryptowalutowa Bybit przekazała informację o kradzieży cyfrowej waluty o wartości 1,5 miliarda dolarów - donosi BBC. Założyciel firmy deklaruje, że zwróci pieniądze poszkodowanym. Może to być największa kradzież kryptowalut w historii.

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Źródło:
BBC, tvn24.pl

- Takie przypadki będą się powtarzały coraz częściej, bo Rosja się rozzuchwala - powiedział w rozmowie z TVN24 Maksymilian Dura, ekspert portalu Defence24.pl, odnosząc się do uszkodzenia kabla na Morzu Bałtyckim, o którym w piątek poinformował szwedzki rząd. Od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę na Bałtyku doszło do uszkodzenia kilku kabli podmorskich przebiegających między państwami unijnymi.

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy zakładającą zakaz sprzedaży podgrzewanych wyrobów tytoniowych z aromatem. Producenci i sprzedawcy będą mieli dziewięć miesięcy na dostosowanie się do nowego prawa.

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Jeden z dziesięciu największych producentów akumulatorów na świecie, chińska spółka China Aviation Lithium Battery (CALB), wybuduje na zachodzie Portugalii swoją fabrykę. Kierownictwo spółki wyjaśnia, że to przedsięwzięcie, które służy "długoterminowemu planowi działań na rynku europejskim".

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Źródło:
PAP

- Do tej pory z programu dobrowolnych odejść w Poczcie Polskiej skorzystało 2,4 tysiąca pracowników - przekazał w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Ziejewski. Dodał, że sytuacja spółki, ze względu na generowane straty, pozostaje "bardzo zła".

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

Źródło:
PAP

Władimir Putin polecił w piątek swojemu rządowi, by przygotował się do powrotu zachodnich firm do Rosji - napisał portal brytyjskiego dziennika "Financial Times". To sygnał potencjalnego odrodzenia relacji biznesowych na tle zbliżenia między USA i Rosją.

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Źródło:
PAP

- Ministerstwo Finansów nie planuje wprowadzenia podatku katastralnego w Polsce - zapewnił w piątek w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman, odpowiadając na pytania posłów. Przypomniał też, że rząd nie wprowadził żadnego nowego podatku od kapliczek, ogrodowych krasnali czy płotów, o czym wcześniej informowały niektóre media.

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

Źródło:
PAP

Rosja może wyrazić zgodę na wykorzystanie zamrożonych na Zachodzie aktywów państwowych do odbudowy Ukrainy, pod warunkiem, że część tych środków trafi na terytoria kontrolowane przez Moskwę - przekazała w piątek agencja Reutera, powołując się na trzy źródła.

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W efekcie kumulacja rośnie do 100 milionów złotych. W Polsce odnotowano trzy wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 21 lutego 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

- Jeśli zlikwidowane zostanie zwolnienie z cła przesyłek o wartości poniżej 150 euro, będzie to oznaczać objęcie cłem wszystkich przesyłek z krajów trzecich do Unii Europejskiej - powiedziała wiceszefowa Krajowej Administracji Skarbowej Małgorzata Krok.

Zakupy przez internet mogą być droższe

Zakupy przez internet mogą być droższe

Źródło:
PAP

PKO BP, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank i Alior Bank - między innymi te instytucje finansowe zapowiedziały na najbliższe dni prace serwisowe. W niektórych przypadkach mogą pojawić się problemy z płatnościami, wypłatą pieniędzy z bankomatów oraz dostępem do strony internetowej i aplikacji.

Utrudnienia w bankach. "Nie wykonasz transakcji"

Utrudnienia w bankach. "Nie wykonasz transakcji"

Źródło:
tvn24.pl

Aż trzy czwarte treści promowanych przez algorytmy na niemieckim TikToku i X, czyli dawnym Twitterze, miało pozytywny wydźwięk dla prawicy, głównie skrajnej Alternatywy dla Niemiec (Afd) - wynika z analizy międzynarodowej organizacji Global Witness. Najbliższe wybory do Bundestagu odbędą się już w najbliższą niedzielę.

Algorytmy promują skrajną prawicę

Algorytmy promują skrajną prawicę

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niektóre osoby mogą niedługo stracić dostęp do mObywatela. Od 25 lutego użytkownicy aplikacji w wersji 4.50.0 i niższej nie będą już mogli z niej korzystać. Aby móc nadal jej używać, konieczna jest aktualizacja.

Oni stracą dostęp do mObywatela. Już niedługo ważna zmiana

Oni stracą dostęp do mObywatela. Już niedługo ważna zmiana

Źródło:
tvn24.pl

Firma Birkenstock próbowała przed niemieckim sądem zastrzec projekt swoich sandałów jako sztukę, tak by w konsekwencji były one chronione prawami autorskimi. Chciała w ten sposób powstrzymać konkurencję przed sprzedażą sandałów z korkową podeszwą. Z takim rozumowaniem sąd zgodzić się jednak nie chciał.

Producent chciał, by sandały zostały uznane za dzieło sztuki. Sąd się nie zgodził

Producent chciał, by sandały zostały uznane za dzieło sztuki. Sąd się nie zgodził

Źródło:
BBC

Microsoft zaprezentował nowy chip, który, jak stwierdza firma, pokazał, że obliczenia kwantowe są "kwestią lat, a nie dziesięcioleci". Gigant z Redmond dołączył do Google i IBM w prognozach, że fundamentalna zmiana w technologii komputerowej jest znacznie bliższa, niż ostatnio sądzono.

Microsoft zaprezentowało nowy chip kwantowy. Teoria sprzed stu lat wprowadzona w rzeczywistość

Microsoft zaprezentowało nowy chip kwantowy. Teoria sprzed stu lat wprowadzona w rzeczywistość

Źródło:
Reuters

U wybrzeży Gotlandii doszło do kolejnego przerwania podmorskiego kabla na Morzu Bałtyckim - poinformowały w piątek szwedzkie władze. Prokuratura w Sztokholmie wszczęła w tej sprawie śledztwo.

Kolejne przerwanie podmorskiego kabla na Bałtyku     

Kolejne przerwanie podmorskiego kabla na Bałtyku     

Źródło:
PAP

Rada nadzorcza Polskich Portów Lotniczych odwołała Andrzeja Ilkowa z funkcji prezesa zarządu Polskich Portów Lotniczych - poinformowała spółka w komunikacie.

Zmiany w Polskich Portach Lotniczych

Zmiany w Polskich Portach Lotniczych

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni. Jeśli z tych 300 propozycji połowa zostanie wdrożona szybką ścieżką, to będzie to gigantyczny sukces – ocenił w piątek w Radiu ZET prezes InPostu Rafał Brzoska. Przedsiębiorca podkreślił, że nie chce wchodzić do polityki. - Jestem z krwi i kości człowiekiem biznesu, filantropem, myślę niezłym ojcem i niezłym mężem - powiedział Brzoska.

Brzoska: Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni

Brzoska: Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni

Źródło:
PAP, Radio ZET