Jakie zasady obowiązują turystów z Polski przylatujących na Maltę? Czy konieczne jest okazanie negatywnego testu na obecność koronawirusa? Czy trzeba po przylocie trzeba trafić na kwarantannę? Co z osobami zaszczepionymi? Poniżej znajdziesz aktualne zasady obowiązujące podróżnych.
Zaszczepieni a testy
Na Maltę urlopowicze z Polski mogą polecieć, przedstawiając Unijny Certyfikat Covid potwierdzający przejście pełnego cyklu szczepień przeciwko Covid-19.
Osoby bez takiego zaświadczenia, nawet te, które przeszły infekcję lub mają aktualny negatywny test, będą kierowane na 14-dniową, płatną z własnej kieszeni, kwarantannę. Świadectwo szczepień jest wymagane od podróżnych, którzy skończyli 12. rok życia. Nie muszą go okazywać dzieci poniżej 5 lat. Towarzyszące zaszczepionym rodzicom dzieci w wieku 5-11 lat oraz osoby, które z przyczyn medycznych nie mogą poddać się szczepieniom, unikną kwarantanny pod warunkiem przedstawienia negatywnego wyniku testu PCR sprzed maksymalnie 72 godz
"Podróżni, którzy nie posiadają ważnego certyfikatu szczepienia przeciw Covid-19, muszą dodatkowo - obok poddania się obowiązkowej kwarantannie po przybyciu na Maltę - posiadać negatywny wynik testu PCR. Test musi być wykonany w ciągu 72 godzin przed przybyciem na Maltę. Posiadanie negatywnego wyniku testu PCR nie zwalnia z kwarantanny" - czytamy na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych".
"Podróżni, którzy nie posiadają ważnego certyfikatu szczepienia przeciw Covid-19 lub negatywnego wyniku testu PCR nie będą wpuszczani na pokład samolotów lub statków udających się na Maltę" - napisano.
Obostrzenia na Malcie
Od 1 lipca z obowiązku noszenia masek na Malcie zostały zwolnione osoby zaszczepione oraz dzieci do 12. roku życia - jeśli są razem z zaszczepionym dorosłym - czytamy na stronie maltańskiej stronie rządowej. Maski nie są również obowiązkowe na plaży.
Bary i restauracje mogą być otwarte do godziny 2.00 - przy jednym stoliku może zasiadać maksymalnie 6 osób z różnych domostw. Otwarte są też baseny, parki wodne, kina i teatry.
Paszporty szczepień
Unijny certyfikat Covid mogą pobrać osoby, które są w pełni zaszczepione, tzn. otrzymały dwie dawki szczepienia lub przyjęły jednodawkową szczepionkę. Certyfikat jest ważny od 14. do 365. dnia po podaniu ostatniej dawki.
Certyfikat może też otrzymać osoba, która ma negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Czas ważności takiego certyfikatu wynosi 48 godzin.
Certyfikat można także mieć po przechorowaniu COVID-19. Wówczas jest ważny od 11. do 180. dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock