TVN24 Biznes | Ze świata

"Wyrocznia z Omaha" sprzedaje wszystkie udziały w liniach lotniczych. "Świat się zmienił"

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mp
Źródło:
BBC, Reuters, TVN24 Biznes

Firma słynnego inwestora Warrena Buffetta pozbyła się wszystkich udziałów w czterech największych amerykańskich liniach lotniczych.  – Świat zmienił się przez pandemię – tłumaczy miliarder.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Słynny miliarder, zwany "wyrocznią z Omaha", przyznał, że inwestowanie w rynek lotniczy było błędem.

Zaledwie kilka godzin wcześniej firma Buffetta Berkshire Hathaway odnotowała rekordową stratę w wysokości 50 miliardów dolarów, o czym informowała agencja informacyjna Reuters.

"Wyciągnęliśmy pieniądze nawet ze znaczącą stratą"

Berkshire Hathaway posiadała 11 proc. akcji w Delta Air Lines, 10 proc. w American Airlines, 10 proc. w Southwest Airlines i 9 proc. w United Airlines – pisze BBC, powołując się na roczne raporty i dokumentację firmy.

Firma Buffeta zaczęła inwestować w te cztery linie lotnicze w 2016 roku.

- Podjęliśmy decyzję w związku z liniami lotniczymi. Wyciągnęliśmy pieniądze z tej branży nawet ze znaczącą stratą – powiedział.

- Nie będziemy finansować firm, które, według nas, tylko przejedzą te pieniądze w przyszłości – powiedział.

Przez pandemię COVID-19 branża turystyczna w Stanach Zjednoczonych odnotowuje znaczne straty, a linie lotnicze odwołały setki tysięcy lotów i wycofały z eksploatacji tysiące samolotów.

Buffett zdradził, że przed wybuchem pandemii rozważał zainwestowanie w kolejne linie lotncize.

-To uderzenie istotnie ukróciło takie plany – powiedział.

Przedstawiciele linii lotniczej Delta Air Lines w specjalnym oświadczeniu napisali, że firma wie o sprzedaży i ma "ogromny szacunek dla pana Buffetta i zespołu Berkshire". "Delta pozostaje pewna swojej siły" – dodali.

Kryzys branży

Przedstawiciele Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA) ostrzegli pod koniec marca, że wielu przewoźników lotniczych może nie przetrwać spodziewanego w drugim kwartale rekordowego spadku liczby pasażerów, i tym samym przychodów, w efekcie pandemii.

Globalne towarzystwa lotnicze twierdzą, że spowodowany koronawirusem kryzys grozi zlikwidowaniem 25 milionów miejsc pracy na całym świecie.

Autor:mp

Źródło: BBC, Reuters, TVN24 Biznes

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości