Bruksela chce zmusić Włochów do reform i oszczędzania

Ze świata

ShutterstockWłochy już były objęte procedurą nadmiernego deficytu

Komisja Europejska zagroziła w środę Włochom wszczęciem procedury nadmiernego deficytu, jeśli nie zaczną zaciskać pasa i nie wprowadzą do kwietnia działań oszczędnościowych o wartości 0,2 proc. PKB.

- Chcemy sprawdzić, czy kraj spełnia wymogi paktu stabilności i wzrostu; czy jest uzasadnienie gospodarcze i prawne tego, że zadłużenie publiczne nie jest zgodne z tym, co ustalono - powiedział w środę na konferencji prasowej w Brukseli unijny komisarz ds. gospodarczych i finansowych Pierre Moscovici.

Unijne kryterium długu

W specjalnym sprawozdaniu, które KE przyjęła w sprawie Włoch, stwierdzono, że o ile rząd tego kraju nie przeprowadzi dodatkowych reform strukturalnych, Włochy nie spełnią kryterium długu określonego w unijnych przepisach. Rząd w Rzymie zobowiązał się, że podejmie odpowiednie działania o wartości co najmniej 0,2 proc. PKB najpóźniej do końca kwietnia tego roku.

Na razie jednak zamiast zaciskać pasa, zwiększa ogromny dług publiczny. Z najnowszych danych KE wynika, że osiągnie on w tym roku historyczny rekord, sięgając 133,3 proc. PKB wobec 132,8 proc. PKB w minionym roku. Tymczasem zgodnie z unijnymi zasadami Włochy powinny zbijać zadłużenie o 3,6 proc. PKB rocznie.

Procedura nadmiernego deficytu

Decyzja co do tego, czy wszczęta zostanie procedura nadmiernego deficytu, ma zapaść na podstawie danych z wiosennych prognoz oraz realizacji zobowiązań budżetowych przedstawionych przez włoskie władze w lutym. - Podejmiemy decyzję, czy mamy zalecać otwarcie procedury nadmiernego deficytu na podstawie naszych przewidywań, na podstawie danych z 2016 r., zatwierdzanych przez Eurostat i zastanowimy się, czy rząd włoski właściwie wdraża zobowiązania w dziedzinie fiskalnej - zaznaczył Moscovici.

Włochy już były objęte procedurą nadmiernego deficytu. Jednak dzięki konsolidacji fiskalnej pomiędzy latami 2010 i 2013 została ona zamknięta. Procedura nadmiernego deficytu (EDP) to narzędzie dyscyplinujące rządy, które nie prowadzą odpowiedniej polityki fiskalnej. Ministrowie finansów państw unijnych na wniosek Komisji mogą objąć kraj procedurą, jeśli jego deficyt przekroczył 3 proc. PKB lub dług jest wyższy niż 60 proc. PKB. Objęte procedurą państwo powinno stosować się do zaleceń Rady UE. Jeśli państwo nie wykonuje zaleceń, możliwe są kary, takie jak konieczność wpłacenia na nieoprocentowany depozyt kwoty odpowiadającej 0,2 proc. PKB danego państwa.

Reformy we Włoszech

Reuters odnotowuje, że ruch Komisji to dodatkowa presja na centrolewicowy rząd włoski, aby wprowadził niepopularne reformy, mimo że w kraju możliwe są wcześniejsze wybory, a eurosceptyczne siły zyskują coraz większą popularność. Wiceszef KE ds. euro Valdis Dombrovskis podkreślił, że Włochy odnotowują cały czas wzrost gospodarczy, a rząd stara się rozwiązać problem złych kredytów, które zagrażają systemowi bankowemu w kraju. - Włochy dokonały pewnych postępów w realizacji naszych zaleceń z ubiegłego roku. Myślę, że jest to mniej więcej na równi z tym, co średnio robiły inne państwa członkowskie - zaznaczył wiceszef KE.

Włochy wystawiły na sprzedaż pięć swoich morskich portów sportowych:

Włochy wystawiły na sprzedaż pięć swoich morskich portów sportowychTVN24 BiS

Autor: MS / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock